Metoda “na dziecko”

Metoda wyłudzania zasiłków jest prosta. Wystarczy zarejestrować fikcyjną firmę, zapłacić jednorazowo najwyższą składkę chorobową i przez pół roku pobierać zasiłek macierzyński. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Przedsiębiorcze mamy wyłudzają pieniądze z ZUS-u.

Na zasiłki macierzyńskie w 2011 r. ZUS wydał 3 mld zł. Kontrole wykazały, że część z tych pieniędzy została pobrana bezprawnie, słowem wyłudzona. W jaki sposób? Metod na to jest kilka, jedna z nich polega na zarejestrowaniu przez kobietę firmy i jednorazowym zapłaceniu przez nią najwyższej składki chorobowej. Dzięki temu przyszła matka przez pół roku (na urlopie macierzyńskim) dostaje z ZUS 6,6 tys. zł miesięcznie. Po czym firmę rozwiązuje i zajmuje się wychowywaniem dziecka.

Są też na rynku firmy specjalizujące się w fikcyjnym zatrudnianiu kobiet tylko po to, aby mogły wystąpić o zasiłek. Oczywiście za odpowiednią prowizję.

W Internecie jest sporo ogłoszeń typu “Pomogę kobiecie w ciąży otrzymać duży ZUS z tytułu urodzenia dziecka”, “Możesz zyskać kilkanaście tys. zł. Zajmę się całą sprawą, mam w tym doświadczenie.

Wynagrodzenie zapłacisz mi dopiero po otrzymaniu od państwa wysokiego ZUS-u”. Skorzystanie z propozycji słono też kosztuje, zwykle ok. 1 tys. zł, ale w ostatecznym rozrachunku się opłaca.

ZUS czuwa, ale…
O tym, ze coś jest na rzeczy świadczy fakt, że mimo rosnącego bezrobocia uprawnionych do korzystania z ZUS-owskich pieniędzy przybywa. W tej chwili prawo do wypłat posiada tysiące kobiet. Rok-dwa lata temu było ich dwa razy mniej.

ZUS ostrzega, ze w razie wykrycia takiego procederu będzie wyciągał konsekwencje, włącznie z kierowaniem sprawy do prokuratury. – W wypłatach dokonywanych przez Oddział ZUS w Rzeszowie wraz z podległymi jednostkami terenowymi również zdarzają się przypadki wypłat zasiłków macierzyńskich od wysokich podstaw wymiaru. Dotyczy to zarówno osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jak również osób współpracujących przy prowadzeniu działalności oraz pracowników – mówi Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rzeszowie. – Prawo do zasiłku macierzyńskiego nie jest uzależnione od okresu wyczekiwania.

Niemniej jednak w przypadkach krótkiego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przed nabyciem prawa do zasiłku oraz wysokiej podstawie wymiaru, Oddział prowadzi postępowanie wyjaśniające w zakresie zasadności zatrudnienia bądź zadeklarowania do podstawy wymiaru składek wysokich kwot.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
8 lat temu

mamusie biorą przykład z tych co kręcą duże lody – nie ?

spawacz
spawacz
8 lat temu

Dowod na to ze zasilki powinny byc JEDNAKOWE dla wszystkich kobiet niezaleznie od wysokosci pobieranego wynagrodzenia.

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

To tylko dowód pani redaktor ,że Państwo POLSKIE nie funkcjonuje !.