Miasto chce budować własną spalarnię

Obok już istniejącej spalarni PGE Energia Ciepła miasto chce wybudować własną, miejską spalarnię odpadów komunalnych. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wiceprezydent: – Nowa instalacja przetwarzania odpadów to konieczność.

Władze miasta Rzeszowa złożyły w poniedziałek wniosek do marszałka województwa o budowę miejskiej spalarni odpadów komunalnych. Dzięki takiej inwestycji miasto uniezależniłoby się od wysokich stawek utylizacji śmieci, które narzuca monopolistyczna firma PGE Energia Ciepła. Jest ona właścicielem już istniejącej instalacji przetwarzającej odpady.

Nowa spalarnia budowana przez miasto zlokalizowana byłaby przy ul. Ciepłowniczej, nieopodal spalarni PGE. Miejska instalacja mogłaby być budowana tylko wtedy, gdy marszałek Władysław Ortyl wpisze inwestycję do Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Dlatego Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa, chce przekonać samorząd wojewódzki, że druga spalarnia w Rzeszowie jest konieczna.

Ostateczną zgodę na budowę spalarni może wydać Ministerstwo Klimatu. Instalacja mogłaby powstać na 2-hektarowej działce przy ul. Ciepłowniczej. Moce przerobowe miejskiej spalarni wyniosłyby od 80 do 100 tys. ton rocznie. Koszt budowy spalarni wyniósłby od 300 do 350 mln zł. Pieniądze na ten cel pozyskane byłyby ze środków unijnych. Przedsięwzięcie mogłoby być realizowane nie tylko przez miasto, ale i przez zainteresowane podrzeszowskie gminy. Spalarnia miałby być gotowa pod koniec 2022 roku.

Głównym powodem konieczności budowy miejskiej spalarni w Rzeszowie są spory o ceny za tonę śmieci, które trafiają do spalarni PGE Energia Ciepła. W 2019 r. obowiązywała stawka 302 zł za tonę, na 2020 r. miasto zaproponowało 335 zł za tonę, ale dla PGE było to za mało. Władze miasta złożyły droższa ofertę – 721 zł i ta kwota została zaakceptowana przez państwową firmę. Jednak zawyżona o 130 procent stawka przełoży się na wyższe ceny dla mieszkańców za odbiór śmieci. Według wstępnej propozycji, od 1 marca cena wzrosłaby o 12 zł od osoby. Po zmianie ceny trzeba byłoby zapłacić 32 zł (teraz 20 zł) od jednego lokatora z zabudowy jednorodzinnej. W przypadku osoby zamieszkującej zabudowę wielolokalową – 27 zł (obecnie 15 zł). Dzisiaj (22 bm.) te stawki mają przegłosować radni miejscy.

Mariusz Andres

15
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
rzeszowiakBmgwMaorycyKacperdon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Obecna spalarnia walczy z Rzeszowem a jest na terenach miasta Rzeszowa.
Przeciez zawsze mozna im cofnac koncesje na spalanie smieci na terenach miejskich.
I po krzyku.
Moga przeniesc zaklad w inne miejsce.

Kacper
Gość
Kacper

No to piękna schizofrenia. Miasto Rzeszów liczy na zgodę Marszałka Ortyla na budowę spalarni. Jednocześnie mówi „Nie” dla wyznaczenia parkingu dla „niebezpiecznych pojazdów”
Czyli najpierw mówimy specjalnie „Nie” aby potem można było odkręcić to wszystko
i mieć tzw „kartę przetargową. Tak jak w przypadku braku zezwolenia dla MKS-ów na zatrzymywanie na przystankach w Rzeszowie. Po czym Miasto Rzeszów chce z Gminami wchodzić w budowę kolei aglomeracyjnej.
Powiedz „Nie” by mieć argumet przetargowy…..
pozdrawiam

ROMAN
Gość
ROMAN

Panie Kacper Błędne rozumowanie ; Budowa spalarni miała przyczynić się do obniżenia kosztów a co mamy podwyżki a dla czego ? No bo jest monopolista jedna firma -jedna bo nie ma KONKURENCJI i wprowadza dyktat -chyba proste i jasne Co do parkingu :Szanowny Panie no to jak Pan to widzisz Transport ; z niewiadomym „syfem” w środku ma taki gagatek stać gdzie co ? Na 3-go Maja może co -czy pod Ratuszem a może pod Pańskim domem I tak bedzie stał stał a ile dni co ? no jak machina biurokratyczna podejmie decyzje co z tym problemem zrobić a jak… Czytaj więcej »

don
Gość
don

Dogadać się z Przemyślem i Krosnem zbudować jedną wojewódzką gdzieś koło Dynowa.

zenon
Gość
zenon

Gamonie z ratusza nadal uprawiają działania pozorowane doskonale zdając sobie sprawę z tego, że nigdy pozwolenia na drugiego kopciucha, obok już istniejącego, nie będzie. Ale jakby co, to zawsze powiedzą, że chcieli dobrze.
Czy ktoś może mi pokazać miejsce na świecie, gdzie dwa piece do spalania śmieci sąsiadują ze sobą przez płot? Dziękuję za uwagę

ROMAN
Gość
ROMAN

Małe spalarnie są np.w Japoni

mieszkaniec Rzeszowa
Gość
mieszkaniec Rzeszowa

Rzadko bo rzadko ale tu się zgodzę. Spalarnia to elektrownia która produkuje prąd i ciepłą wodę do miejskiego centralnego ogrzewania bloków i nie ma zalegających hałd śmieci.

Miasto może i wyda na budowę ale potem po stokroć się to zwróci. Budować budować i nie patrzeć na krytykę głupich ludzi.

ROMAN
Gość
ROMAN

To co .-gdzie były Mądre głowy Ratuszowe jak tą spalarnie budowano co ?
Wtedy był słowiczy śpiew co to będzie i jak to będzie tylko co wyszło ?
Nikt nie przewidział że to zakamuflowany plan zrobienia Sueerena w ciula aby go wydusić z kasy
Teraz sie obudzono i znowu 300-350 milionów
na inwestycje .
Kręcenie lodów trwa nieustannie –

Bmgv
Gość
Bmgv

Następny truciciel 3km od centrum miasta. Brawo. Stolyca smrodu a nie innowacji.

dr.W_M
Gość
dr.W_M

To obieg zamknięty. Nie ma komina. Dziecko technologia nie po to kosztowała 250 mln zł żeby cokolwiek śmierdziało. Nie wiesz nic o spalarni o wymogach przy projektowaniu żeby spalarnia spełniała restrykcyjne normy z zakresu ochrony środowiska a krytykujesz.

Jan Pakosławic Rzeszowski
Gość

Jaki obieg zamknięty.. Co z utylizacją niebezpiecznych żużli i popiołów powstałych po spaleniu odpadów (300kg z każdej tony opadów). Produkcja ciepła z odpadów w PGE Rzeszów to 15MW mocy wobec około 400MW w elektrociepłowni, produkcja nergii elektrycznej 7MW na spalarni wobec 190MW z elektrociepłowni

ROMAN
Gość
ROMAN

No właśnie z popiołami problem bo nie ma pod ręką cementownie aby to przerobiła -kto zaspał i nie przewidział co i jak.
Trzeba budować cementownie co ?

Maorycy
Gość
Maorycy

Jak nie ma komina jak jest?

Bmgw
Gość
Bmgw

Zapraszam w ciepły słoneczny dzień w okolice specjału. Będziesz wiedział o czym napisałem.

ROMAN
Gość
ROMAN

Zawsze można perfumować nie? -będą zapachy innowacyjne
Narazie cuchnie ze starych piecy O !