Miasto kupi 70 autobusów dla MPK

RZESZÓW. Na dostawy nowych pojazdów w ciągu 3 lat ratusz wyda 63 mln zł

W tym roku tabor MPK zasili 20 nowych autobusów. Będą to wozy o długości 12 metrów zasilane olejem napędowym. Do 2013 r. miasto zakupi łącznie 70 wozów w ramach unijnego programu modernizacji transportu publicznego.

W ciągu kilku tygodni Zarząd Transportu Miejskiego ogłosi przetarg na dostawę 20 pierwszych autobusów. W tegorocznym budżecie Rzeszowa zapisano na ten cel 18,3 mln zł. Wozy jakie chce zamówić miasto, to klasyczne autobusy 12-metrowe na olej napędowy. Do Rzeszowa przyjadą w połowie roku. Zostaną wydzierżawione MPK.

W dwóch kolejnych latach zakupionych zostanie 20 autobusów 12-metrowych, tym razem gazowych oraz 30 napędzanych olejem napędowym, ale o długości do 10 metrów. W budżetach miasta na 2012 i 2013 rok zaplanowano na ten cel po ok. 22,2 mln zł. Wszystkie wozy zostaną wyposażone w automaty biletowe oraz system informacji pasażerskiej, a także urządzenia współpracujące z miejskim systemem sterowania ruchem. W ramach przygotowań do przetargu MPK testowało autobusy kilku producentów: Autosana, Solarisa, SOR-a, a ostatnio Scanii.

Po Rzeszowie jeżdżą starocie

Teraz rzeszowskie MPK ma 185 autobusów. Ponad 50 to wciąż archaiczne jelcze PR110. Najstarsze pochodzą z 1982 r. Ostatnie 2 nowe wozy spółka kupiła w 2008 r. Potem zakupiono tylko 4 używane autobusy. Średnia wieku pojazdów wynosi aż 15 lat. To jeden z najgorszych wyników wśród podobnych do Rzeszowa miast.

Zakup nowych autobusów będzie kosztował łącznie 62 mln 830 tys. zł. Na cały warty ok. 400 mln zł projekt „Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic” miasto otrzyma 85 proc. unijnego dofinansowania.

Krzysztof Kuchta

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments