Miasto potrzebuje aquaparku. Tylko gdzie?

– Nie jestem przeciwnikiem budowy aquaparku, ale żadne konsultacje z mieszkańcami osiedla do tej pory się nie odbyły, choć powinny – mówi Jacek Adamowicz, prezes stowarzyszenia “EkoPrzestrzeń”. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Stowarzyszenie “EkoPrzestrzeń” wspiera protestujących mieszkańców os. gen. Andersa.

- Nie jesteśmy “ekoterrorystami”, którzy nie pozwalają niszczyć zieleni – mówi Jacek Adamowicz, prezes stowarzyszenia “EkoPrzestrzeń”, które protestuje przeciwko budowie aquaparku w parku Sybiraków. – Chodzi nam o to, że takie inwestycje powinno się omawiać z mieszkańcami osiedla, a nie za ich plecami!

Od kilku tygodni nie milknie temat budowy aquaparku wraz z basenem olimpijskim na terenie części parku Sybiraków na os. gen. Andersa. Mieszkańcy osiedla obawiając się zniszczenia jedynych zielonych terenów w tym rejonie, rozpoczęli protest.

Pytań jest wiele…
Stowarzyszenie “EkoPrzestrzeń”, które aktywnie ich wspiera, wystosowało list do władz miasta z prośbą o wyjaśnienie sytuacji prawnej inwestycji. Pytają w nim m.in. o plany zagospodarowania przestrzennego, decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach budowy, pozwolenia budowy. Najbardziej nurtującym mieszkańców pytaniem jest jednak to, gdzie dokładnie aquapark powstanie.

- Podanie tej informacji znacznie ich uspokoiłoby – przekonuje Adamowicz. Choć dodaje, że pomysł lokalizacji aquaparku w środku osiedla nie należy do najlepszych. – Jesteśmy jak najbardziej za budową aquaparku, ale nie w tym miejscu. Tyle nowych terenów zostało przyłączonych do Rzeszowa, że można je teraz wykorzystać – dodaje.

Pismo zostało skierowane do ratusza 21 marca. – Staramy się nieco przyśpieszyć odpowiedź, ale ciągłe słyszymy, że trwa przygotowanie odpowiedzi – mówi prezes stowarzyszenia. Na odpowiedź urzędnicy mają 30 dni.

… a odpowiedzi brak
Budową parku wodnego zainteresowana jest firma Womak, która jest właścicielem galerii handlowej przy ul. Krakowskiej. Realizacja drugiej części inwestycji (basenu o wymiarach olimpijskich) jest z kolei marzeniem władz miasta i będzie sfinansowana z budżetu miejskiego.

W ratuszu utrzymują, że to sami mieszkańcy osiedla wystąpili z propozycją lokalizacji aquaparku. – Zaproponowali to na spotkaniu z prezydentem, a później rada osiedla wysłała do nas pismo – mówił Super Nowościom Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta. Mieszkańcy osiedla organizują spotkanie z przedstawicielami miasta, które odbędzie się 12 kwietnia w Klubie Karton. Oczekują, że urzędnicy odpowiedzą im na wszystkie pytania.

***
Nie ulega wątpliwości, że w Rzeszowie już dawno powinien powstać aquapark. Wybór lokalizacji powinien być jednak poprzedzony rzeczywistymi konsultacjami z mieszkańcami, tak, by uniknąć niepotrzebnych pretensji i spekulacji. Może jeśli mieszkańcy zapoznają się z planami inwestora i zobaczą wizualizacje, to przekonają się, że pomysł wcale nie jest chybiony?

Ewelina Nawrot

do “Miasto potrzebuje aquaparku. Tylko gdzie?”

 1. olka

  MIASTO TO POTRZEBUJE MIEJSC PRACY! I DAJCIE MŁODYM LUDZIOM ŻYĆ I PRACOWAC, A NIE AQUAPARKI BUDOWAĆ! ZUPEŁNA KOMPROMITACJA TEGO FERENCA! BUDUJE RONDA DLA PIESZYCH ZA KUPE FORSY, DROGIE DREWNO KTÓRE JUŻ GNIJE A CAŁA KŁADKA ŚMIERDZI MOCZEM, BO TYLKO LEJĄ NA NIĄ PIJAKI I PSY! PIENIĄDZE WYRZUCONE W BŁOTO! BUDUJE ŚWIECĄCE FONTANNY GRAJĄCE I INNE PIERDOŁY! ALE NIECH PAN SIĘ PUKNIE W ŁEB! LUDZIE CHCĄ PRACY, GODNYCH ZAROBKÓW, MIEĆ CO DAĆ DZIECIOM JEŚĆ A NIE POKAZYWAĆ FONTANNY I AQUAPARKI! TO JEST ZDANIE NIE TYLKO MOJE ALE MNÓSTWA MŁODYCH LUDZI Z KTÓRYMI ROZMAWIAM!!! KTÓRZY MUSZĄ ZOSTAWIAĆ RODZINY I JECHAĆ NA ZMYWAK DO IRLANDII I ANGLI I!!! TO JEST DNO I PORAŻKA, ZASTANÓWCIE SIĘ LUDZIE KTO RZĄDZI TYM MIASTEM, TYM KRAJEM! ONI O ZWYKŁYCH LUDZIACH NA PEWNO NIE MYŚLĄ, A MŁODZI UCIEKAJĄ STĄD I W DUPIE MAJĄ AQUAPARKI WASZE !!!

 2. asdf

  ela Rosir jest odnawiany przecież.

  Nikt nie wyda prywatnych pieniędzy na Aquaprak w polach zapomnijcie!

 3. elka

  aquapark- oj ludzie……..moze by tak Rosir odnowić a nie komunistyczny beton i zjezdzalnie blaszane chlapnięte farbą olejną.Do basenu zeby zejść z małym dzieckiem trzeba być nie lada akrobatą…..
  A to przeciez nasza wizytówka miasta taki straszak a nie reklama-KPINA PANIE PREZYDENCIE

 4. Czytelnik

  Zamiast kolejnej nikomu nie potrzebnej galerii można wybudować w danym miejscu ten park. I pomyśleć że już tyle miejsca się zmarnowało w Rzeszowie i to w samym centrum.

 5. Joanna

  „W ostatnich latach w Polsce powstało wiele aquaparków, niewiele potrafi się jednak utrzymać. Do większości samorządy dopłacają – i to dużo, bo takie wodne parki to kosztowne, a mało dochodowe inwestycje. Mieć taki park to oczywiście duma i atrakcja. Ale – jak pokazują liczne przykłady – to też kula u nogi, która ciągnie samorządowe finanse na dno.”
  http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/poplyna-na-aquaparkach,313862.html

 6. rzeszowiak

  Tylko że te tereny nowo przyłączone do Rzeszowa ostatnimi laty nie interesują prywatnego przedsiębiorcy ,który chce aby jego aquapark powstał na terenach bardziej zaludnionych i blisko centrum co ważne.

 7. socjolog

  faktycznie na terenach Budziwoja nie szuka się działek pod inwestycję a to bardzo bogaty pod tym względem i „dziewiczy” obszar .

  • unitra

   Za kopcem Konfederatów Barskich jest bardzo piękny teren na tą inwestycję, jest tam wiele hektarów leżących odłogiem

 8. res^

  spore wolne tereny leżą w okolicy dawnego Budziwoja obecnie terytorium Rzeszowa. Może w tamtych stronach warto byłoby rozglądnąć się za działkami ?

 9. Ernest

  WIDAĆ ŻE PREZES DBA O PRZYRODĘ – PRZYRODA ODPŁACA PREZESOWI TYM SAMYM I DO FOTKI SNIEG NAWET NIE NAWIAŁ NA DRZEWKA. I PREZES MÓGŁ POZOWAĆ BEZ KAPOTY I CZAPKI … SZACUN !

 10. Roman

  W ogóle pomysł na lokalizację jakiejkolwiek inwestycji budowlanej w Rzeszowie jest kompletnie nie przemyślany już na dzień dobry.
  Można by się doszukiwać tutaj, jakiejś szemranej polityki, albo prostego „sterowania z tylnego fotela”.

  Tak właśnie powstała kładka w centrum, nie z powodu usprawnienia ruchu na głównej ulicy Miasta, tylko w celu umożliwienia wyjazdu z Galerii. Niestety.
  Cała polska się z Nas śmieje i to jest przykre, bo nic nie zmienia się na lepsze.

  Zgodnie z tym, co napisał Stary – Stefan, centrum miasta nie nadaje się na taki kompleks, nie ważne ile było by dla niego zagwarantowane na wstępie miejsca.

  Tyle jest pięknych terenów po za miastem…. choćby wymienione wyżej, okolice Lubeni.

  Choć sugerował bym Gminę Krase, czy Świlczę…. Świetny teren, żadnych problemów z ewentualnym zwiększonym ruchem weekendowym….
  Przecież, jak budujemy taki kompleks, to chcemy z niego korzystać…..

  W centrum miasta powstanie duży park wodny, a co z parkingiem? może podziemny na 100 samochodów? to chyba nie rozsądne prawda?

  No chyba, że „ktoś” uparł się na budowę w mieście…. bo pewnie chodzi o wpływy do budżetu właśnie Miasta, a może przy okazji Parku Wodnego uda się coś jeszcze „skubnąć” dla siebie…..

  Ludzie, opanujcie się.

 11. Stary - Stefan

  Przy budowie aquaparku trzeba myśleć przede wszystkim przyszłościowo i brać pod uwagę rozwój w latach następnych bo aquaparki nie znoszą nudy rozwojowej a do tego potrzeba terenu o powierzchni 10 do 20 hektarów toteż zależy to czy to ma być aquapark z prawdziwego zdarzenia czy pseudo aquapark , W chwili obecnej inwestor aby aquapark przynosił duże zyski musi postawić nie tylko na zabawę i odpoczynek ale i również przyjęcie klienta z problemami zdrowotnymi . Jeżeli to ja był bym inwestorem mam w tej chwili tylko 2 lokalizacje aquaparku . Pierwsza to STARONIWA ze swoimi wodami geotermalnymi o ile takie wody są tam ponoć . I druga to miejscowość SOŁONKA w gminie Lubenia ze swoimi wodami solankowymi 25 km od Rzeszowa może i to nie blisko pod samym nosem mieszkańców Rzeszowa ale są tam bardzo piękne tereny i specyficzny mikroklimat do którego ściągali by aquaparkowi turyści z całej polski i za granicy . Prezydent Rzeszowa powinien ruszyć też trochę główką bo jak aquapark zostanie zlokalizowany na terenie miasta Rzeszowa wszystkie baseny w mieście padną jak dinozaury a jak by nie było takich obiektów w naszym mieście i okolicach nie jest mało i kosztowały fortuny . TYLE W TEMACIE ! Pozdrawiam

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.