Miasto potrzebuje aquaparku. Tylko gdzie?

– Nie jestem przeciwnikiem budowy aquaparku, ale żadne konsultacje z mieszkańcami osiedla do tej pory się nie odbyły, choć powinny – mówi Jacek Adamowicz, prezes stowarzyszenia “EkoPrzestrzeń”. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Stowarzyszenie “EkoPrzestrzeń” wspiera protestujących mieszkańców os. gen. Andersa.

– Nie jesteśmy “ekoterrorystami”, którzy nie pozwalają niszczyć zieleni – mówi Jacek Adamowicz, prezes stowarzyszenia “EkoPrzestrzeń”, które protestuje przeciwko budowie aquaparku w parku Sybiraków. – Chodzi nam o to, że takie inwestycje powinno się omawiać z mieszkańcami osiedla, a nie za ich plecami!

Od kilku tygodni nie milknie temat budowy aquaparku wraz z basenem olimpijskim na terenie części parku Sybiraków na os. gen. Andersa. Mieszkańcy osiedla obawiając się zniszczenia jedynych zielonych terenów w tym rejonie, rozpoczęli protest.

Pytań jest wiele…
Stowarzyszenie “EkoPrzestrzeń”, które aktywnie ich wspiera, wystosowało list do władz miasta z prośbą o wyjaśnienie sytuacji prawnej inwestycji. Pytają w nim m.in. o plany zagospodarowania przestrzennego, decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach budowy, pozwolenia budowy. Najbardziej nurtującym mieszkańców pytaniem jest jednak to, gdzie dokładnie aquapark powstanie.

– Podanie tej informacji znacznie ich uspokoiłoby – przekonuje Adamowicz. Choć dodaje, że pomysł lokalizacji aquaparku w środku osiedla nie należy do najlepszych. – Jesteśmy jak najbardziej za budową aquaparku, ale nie w tym miejscu. Tyle nowych terenów zostało przyłączonych do Rzeszowa, że można je teraz wykorzystać – dodaje.

Pismo zostało skierowane do ratusza 21 marca. – Staramy się nieco przyśpieszyć odpowiedź, ale ciągłe słyszymy, że trwa przygotowanie odpowiedzi – mówi prezes stowarzyszenia. Na odpowiedź urzędnicy mają 30 dni.

… a odpowiedzi brak
Budową parku wodnego zainteresowana jest firma Womak, która jest właścicielem galerii handlowej przy ul. Krakowskiej. Realizacja drugiej części inwestycji (basenu o wymiarach olimpijskich) jest z kolei marzeniem władz miasta i będzie sfinansowana z budżetu miejskiego.

W ratuszu utrzymują, że to sami mieszkańcy osiedla wystąpili z propozycją lokalizacji aquaparku. – Zaproponowali to na spotkaniu z prezydentem, a później rada osiedla wysłała do nas pismo – mówił Super Nowościom Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta. Mieszkańcy osiedla organizują spotkanie z przedstawicielami miasta, które odbędzie się 12 kwietnia w Klubie Karton. Oczekują, że urzędnicy odpowiedzą im na wszystkie pytania.

***
Nie ulega wątpliwości, że w Rzeszowie już dawno powinien powstać aquapark. Wybór lokalizacji powinien być jednak poprzedzony rzeczywistymi konsultacjami z mieszkańcami, tak, by uniknąć niepotrzebnych pretensji i spekulacji. Może jeśli mieszkańcy zapoznają się z planami inwestora i zobaczą wizualizacje, to przekonają się, że pomysł wcale nie jest chybiony?

Ewelina Nawrot

12
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
olkaasdfelkaCzytelnikJoanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olka
Gość
olka

MIASTO TO POTRZEBUJE MIEJSC PRACY! I DAJCIE MŁODYM LUDZIOM ŻYĆ I PRACOWAC, A NIE AQUAPARKI BUDOWAĆ! ZUPEŁNA KOMPROMITACJA TEGO FERENCA! BUDUJE RONDA DLA PIESZYCH ZA KUPE FORSY, DROGIE DREWNO KTÓRE JUŻ GNIJE A CAŁA KŁADKA ŚMIERDZI MOCZEM, BO TYLKO LEJĄ NA NIĄ PIJAKI I PSY! PIENIĄDZE WYRZUCONE W BŁOTO! BUDUJE ŚWIECĄCE FONTANNY GRAJĄCE I INNE PIERDOŁY! ALE NIECH PAN SIĘ PUKNIE W ŁEB! LUDZIE CHCĄ PRACY, GODNYCH ZAROBKÓW, MIEĆ CO DAĆ DZIECIOM JEŚĆ A NIE POKAZYWAĆ FONTANNY I AQUAPARKI! TO JEST ZDANIE NIE TYLKO MOJE ALE MNÓSTWA MŁODYCH LUDZI Z KTÓRYMI ROZMAWIAM!!! KTÓRZY MUSZĄ ZOSTAWIAĆ RODZINY I JECHAĆ NA ZMYWAK… Czytaj więcej »

asdf
Gość
asdf

ela Rosir jest odnawiany przecież.

Nikt nie wyda prywatnych pieniędzy na Aquaprak w polach zapomnijcie!

elka
Gość
elka

aquapark- oj ludzie……..moze by tak Rosir odnowić a nie komunistyczny beton i zjezdzalnie blaszane chlapnięte farbą olejną.Do basenu zeby zejść z małym dzieckiem trzeba być nie lada akrobatą…..
A to przeciez nasza wizytówka miasta taki straszak a nie reklama-KPINA PANIE PREZYDENCIE

Czytelnik
Gość
Czytelnik

Zamiast kolejnej nikomu nie potrzebnej galerii można wybudować w danym miejscu ten park. I pomyśleć że już tyle miejsca się zmarnowało w Rzeszowie i to w samym centrum.

Joanna
Gość
Joanna

„W ostatnich latach w Polsce powstało wiele aquaparków, niewiele potrafi się jednak utrzymać. Do większości samorządy dopłacają – i to dużo, bo takie wodne parki to kosztowne, a mało dochodowe inwestycje. Mieć taki park to oczywiście duma i atrakcja. Ale – jak pokazują liczne przykłady – to też kula u nogi, która ciągnie samorządowe finanse na dno.”
http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/poplyna-na-aquaparkach,313862.html

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Tylko że te tereny nowo przyłączone do Rzeszowa ostatnimi laty nie interesują prywatnego przedsiębiorcy ,który chce aby jego aquapark powstał na terenach bardziej zaludnionych i blisko centrum co ważne.

socjolog
Gość
socjolog

faktycznie na terenach Budziwoja nie szuka się działek pod inwestycję a to bardzo bogaty pod tym względem i „dziewiczy” obszar .

unitra
Gość
unitra

Za kopcem Konfederatów Barskich jest bardzo piękny teren na tą inwestycję, jest tam wiele hektarów leżących odłogiem

res^
Gość
res^

spore wolne tereny leżą w okolicy dawnego Budziwoja obecnie terytorium Rzeszowa. Może w tamtych stronach warto byłoby rozglądnąć się za działkami ?

Ernest
Gość
Ernest

WIDAĆ ŻE PREZES DBA O PRZYRODĘ – PRZYRODA ODPŁACA PREZESOWI TYM SAMYM I DO FOTKI SNIEG NAWET NIE NAWIAŁ NA DRZEWKA. I PREZES MÓGŁ POZOWAĆ BEZ KAPOTY I CZAPKI … SZACUN !

Roman
Gość
Roman

W ogóle pomysł na lokalizację jakiejkolwiek inwestycji budowlanej w Rzeszowie jest kompletnie nie przemyślany już na dzień dobry. Można by się doszukiwać tutaj, jakiejś szemranej polityki, albo prostego „sterowania z tylnego fotela”. Tak właśnie powstała kładka w centrum, nie z powodu usprawnienia ruchu na głównej ulicy Miasta, tylko w celu umożliwienia wyjazdu z Galerii. Niestety. Cała polska się z Nas śmieje i to jest przykre, bo nic nie zmienia się na lepsze. Zgodnie z tym, co napisał Stary – Stefan, centrum miasta nie nadaje się na taki kompleks, nie ważne ile było by dla niego zagwarantowane na wstępie miejsca. Tyle… Czytaj więcej »

Stary - Stefan
Gość
Stary - Stefan

Przy budowie aquaparku trzeba myśleć przede wszystkim przyszłościowo i brać pod uwagę rozwój w latach następnych bo aquaparki nie znoszą nudy rozwojowej a do tego potrzeba terenu o powierzchni 10 do 20 hektarów toteż zależy to czy to ma być aquapark z prawdziwego zdarzenia czy pseudo aquapark , W chwili obecnej inwestor aby aquapark przynosił duże zyski musi postawić nie tylko na zabawę i odpoczynek ale i również przyjęcie klienta z problemami zdrowotnymi . Jeżeli to ja był bym inwestorem mam w tej chwili tylko 2 lokalizacje aquaparku . Pierwsza to STARONIWA ze swoimi wodami geotermalnymi o ile takie wody… Czytaj więcej »