MIASTO ZABLOKUJE finansowanie rewitalizacji placu Wolności?

Związek Piłsudczyków chce wydać 1 mln zł z budżetu obywatelskiego na rewitalizację placu Wolności i m.in. planuje wyburzyć widoczną na zdjęciu fontannę. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wniosek „Piłsudczyków” o 1 mln zł na poprawę wyglądu skweru z pomnikiem Piłsudskiego jest sprzeczny z regulaminem budżetu obywatelskiego.

Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej w Rzeszowie złożył wniosek do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego (RBO) o sfinansowanie rewitalizacji placu Wolności, gdzie od 31 lipca stoi pomnik Piłsudskiego. Jednak są wątpliwości, czy taki pomysł może być zaakceptowany, bo projekt ten zakłada kontynuację rozpoczętych już prac na tym skwerze. To niezgodne z regulaminem RBO, gdyż inwestycja powinna być jednym kompleksowym przedsięwzięciem, a rewitalizacja placu takim nie jest.

Głosowanie nad jednym z wielu pomysłów, jak np. tym zgłoszonym przez „Piłsudczyków”, potrwa do 20 września. Projekt został już jednak wpisany na listę po weryfikacji. Wnioskodawcom zależy na zmianie wyglądu placu Wolności. Na tym terenie miałoby być wyciętych 30 drzew, przystanek MPK miałby być usunięty, a ponadto wyburzona miałaby być dotychczasowa fontanna i wybudowana nowa bliżej pomnika Piłsudskiego. Zasadzone miałyby być nowe krzewy, zamontowane nowe, ławki i oświetlenie. Koszt rewitalizacji z budżetu obywatelskiego to 1 mln zł. – Pomysł rewitalizacji placu Wolności zgłosiła osoba prywatna, ale będąca członkiem Związku Piłsudczyków – mówi Dariusz Zięba ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego. – Zebraliśmy 17 podpisów i projekt zmiany wyglądu placu wspieramy. Wiesław Buż z komitetu Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego informuje, że projekt rewitalizacji placu jest sprzeczny z regulaminem RBO. To miałaby być kontynuacja prac, których już podjęto się na wakacjach przy zagospodarowywaniu terenu placu w związku z przygotowywanymi uroczystościami na 11 listopada – odsłonięciem pomnika Józefa Piłsudskiego. Ten pomysł zresztą wpisano na ostatnim posiedzeniu komisji RBO przez zaskoczenie, przed ostatecznym opublikowaniem listy zadań do głosowania. – Nikt nie zwrócił uwagi na nieprawidłowość przy zgłaszaniu pomysłu rewitalizacji placu Wolności – mówi Wiesław Buż, radny i przedstawiciel komitetu RBO. Mówiono o pomniku Piłsudskiego i że teren trzeba uporządkować. Projekt przyjęto jako dobrą monetę. Wniosek jest niefortunny. Buż dodał, że nawet jeśli wniosek „Piłsudczyków” zostanie przyjęty, to Rada Miasta może go zablokować na sesji budżetowej. Chęć pozyskania przez „Piłsudczyków” pieniędzy z RBO jest zdumiewająca, bo na uporządkowanie terenu pod pomnik Piłudskiego już raz wydano pieniądze z budżetu miasta i marszałka województwa podkarpackiego. W sumie – 680 tys. zł.

Mariusz Andres

15
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
PiotrkfirPiotr rePOLAKfeldkurat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kfir
Gość
kfir

Nie żadnego „komitetu” RBO, tylko komisji… I też Podkarpackiego Związku Piłsudczyków, a nie „Związku Piłsudczyków”. No i kto mówi o usuwaniu przystanku MPK? Owszem komitet budowy pomnika chciał, żebt usunąć przystanek. Jednak w zatwierdzonej przez Radę Miasta koncepcji zagospodarowania placu Wolności nie ma o tym mowy.

Piotr re
Gość
Piotr re

Wniosek nie został także zgłoszony zgodnie z uchwałą ws. RBO2020, a został przyjęty do głosowania. Komitet budowy chciał także w pewnym momencie cały plac jako betonowy plac defilad. Obecnie nie 30 a 54 drzewa chce usunąć w tym 34 wyciąć. Projekt nazwał rewitalizacją, wprowadzając w błąd glosuhacych, gdyż jego celem jest wyeksponowanie pomnika

POLAK
Gość
POLAK

Piłsudski tyle dla Polski zdziałał że kilka starych uschniętych kikutów nie powinny być problemem. Zasługuje.

hijena
Gość
hijena

tak tak szczegolna jego zasługa ,to Bereza Kartuzka ekskluzywne sanatorium za zasiekami z drutu kolczastego

gazda
Gość
gazda

A już szczególnie zasługuje za generała Rozwadowskiego i Zagórskiego. Nie wspominając o Witosie i setkach innych. Za dowodzenie Bitwą Warszawską, za maj 26, za sprawność bojową no i za sukcesy dowódców Polskiej Armii w 39. Za Becka i za rząd w Zaleszczykach. Same zasługi i sukcesy. Wart jest tych kilka starych kikutów. Nie ma problemu.

Piotr re
Gość
Piotr re

Ty chyba jesteś tym suchym kikutem, a z Polakiem to nawet nic wspólnego nie masz

feldkurat
Gość
feldkurat

„No, to zastosujemy z konieczności skuteczną szykanę.”
„Otrzymałem polecenie wstrzymania wypłaty uposażenia dla całej Kurii Polowej i dla bp. Galla. Wkrótce po wstrzymaniu uposażenia otrzymałem telefoniczną informację od min. Becka, że właśnie otrzymał od nuncjusza zgodę na odwołanie z wojska ks. bp. Galla, mogę więc już wstrzymać stosowanie dalszych kroków i nacisków”.
A dzisiaj ? Sami szmaciarze i włazidupcy ! 550 tys. zł na pomnik dla największego obrońców księży pedofilów i oszpecenie krajobrazu tak jak na rondzie jego imienia ! Wybory ?
Dziadek to był KTOŚ !

Adam
Gość
Adam

To jest kpina , na postawienie tego monumentu powycinali kilka drzew a teraz im znowu nie pasuje i chcą wyciąć 30 szt. Daj Piłsudczykom palec będą chcieli rękę . Pomnik powinien być postawiony na pl.ofiar getta , gdzie obecnie stoi ni to pomnik ni to obelisk radziecki . Tam jest plac wystarczający , nie ucierpiała by zieleń.

Piotr
Gość
Piotr

Tacy z nich patrioci, dogadali się z Ferencem, który jest wielbicielem pomnika na pl. Ofiar Getta i równocześnie popiera budowę pomnika Piłsudskiego. Zachłanność Komitetu Budowy rosła od 2014r – w 2018r została trochę poskromniona. W 2019r pokazali oblicze chcąc wyciąć drzewa rekami mieszkańców za kasę z RBO2020. A wystarczyło zostać przy pierwszym projekcie „parkoplacu”, albo wyrugować z pl. Ofiar Getta pomnik, który patriotom powinien być solą w oku.

hijena
Gość
hijena

Tylko IPN może sfinansować chory pomysł jakiś nawiedzonych osobników

gazda
Gość
gazda

Czy Piłsudski i to co po sobie zostawił na pewno jest warte upamiętniania?

feldkurat
Gość
feldkurat

Kasztance należy włożyć do pyska siana.

Na cokole pomnika umieścić :

„Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy.”

„Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie skurwysynem.”

Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
„Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.”

„Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić.”

„Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka.”

„Największym wrogiem Polski w przyszłości będzie Kościół.”

„Religia jest dla ludzi bez rozumu.”

„Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę.”

Warto !

Rzeszowiak
Gość
Rzeszowiak

Znowu PIS zrobi na złość i pewnie zablokuje jak zablokowali aquapark i obwodnicę południowa.

Dziwi że i nawet Piłsudskiemu nie przepuścili chociaż to ich klimaty. Byle zrobić na złość.

radek
Gość
radek

Pan Buż się zapomina. Rewitalizacja Pl.Wolności służyć będzie mieszkańcom miasta a nie wyłącznie „Piłsudczykom”. Skoro wpompowano wiele milionów w budowę parku papieskiego,niech budżet obywatelski dofinansuje także Pl.Wolności.

Adrian
Gość
Adrian

Na park papieski , powinien łożyć kościół