Miasto zainwestuje w lotnisko 56 mln zł?

Na razie miasto Rzeszów nie ma udziałów w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Radni proponują żeby prezydent przejął za ponad 56 mln zł 10 proc. udziałów. Prezydent Tadeusz Ferenc na razie nie wypowiada się na ten temat. Fot. Wojciech Piątkowski

RZESZÓW. Klub radnych miejskich PO chce złożyć projekt uchwały w sprawie udziału samorządu w spółce lotniczej

Władze Lublina, Krakowa, Poznania, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańska, Wrocławia i Katowic wyłożyły pieniądze z własnych budżetów i mają udziały w portach lotniczych. Jedynym samorządem miejskim, które ma zerowy udział w lotnisku jest Rzeszów. Chcą to zmienić radni Platformy Obywatelskiej, którzy przygotowują projekt uchwały w sprawie wyłożenia przez prezydenta 56,6 mln zł w latach 2013-2015 na rozwój Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Na razie nie jest znane  stanowisko władz miasta w tej sprawie.
Obecnie w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka swoje udziały mają dwa podmioty: województwo podkarpackie (53 procent)  i P.P „Porty Lotnicze” (47 proc.). Jednak spółka Porty Lotnicze zaciągnęła kredyt w bankach komercyjnych w wysokości 56,6 mln zł i jeszcze jej nie spłaciła.

-  Jeżeli lotnisko jest wizytówką Rzeszowa, to aby nią pozostało potrzebne są kolejne inwestycje – poinformował Zbigniew Rynasiewicz, poseł i przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury. – Zbudowany został terminal za 102 mln zł i zakończono inne inwestycje na terenie portu, dlatego potrzebne są kolejne pieniądze na rozwój lotniska. Ponieważ  P.P. „Porty Lotnicze” wzięły kredyt na 56,6 mln zł, więc władze miasta w ciągu trzech lat mogłyby wydać taką właśnie kwotę na lotnisko i mogłyby przejąć lotnisko za długi spółki P.P. Porty Lotnicze.

Kapitał spółki lotniczej Rzeszów-Jasionka to 500 mln zł. Gdyby władze miasta wydały 56,6 mln zł, to miałyby  ponad 10 proc. udziałów w podrzeszowskim Porcie Lotniczym.
- Na najbliższej sesji Rady Miasta, 19 czerwca lub w drugiej połowie lipca przedstawimy uchwałę dotyczącą udziału miasta Rzeszowa w spółce lotniczej – powiedziała Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu radnych PO. – Mamy nadzieję, że miasto znajdzie ponad 50 mln zł skoro ma ponad miliardowy budżet.

Prezydent Tadeusz Ferenc o propozycji klubu radnych Platformy Obywatelskiej w sprawie wydania pieniędzy z budżetu miasta na udziały w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka  dowiedział się od dziennikarzy. i jak poinformował jego rzecznik prasowy Maciej Chłodniki, na razie prezydent nie będzie się wypowiadał na ten temat.

***
Czas pokaże, czy władze Rzeszowa zechcą wyłożyć 56 mln zł na rozwój lotniska. W różnych portach lotniczych udział miast jest różny: w Krakowie Balicach tylko 1 proc., w Poznaniu-Ławicy 35 proc., a w Łodzi-Lublinku aż 94  proc. Rozwiązania więc są różne, ale każde miast przy lotnisku wyłożyło jakieś pieniądze. Jedynie Rzeszów – zero. 

Mariusz Andres

do “Miasto zainwestuje w lotnisko 56 mln zł?”

 1. stefan

  Szanowna Redakcjo,mam prośbę abyście zainteresowali sie przerwa świąteczną lotniska w Jasionce naszej”dumy”,”okna na świat” . od 24 grudnia lotnisko „stoi”. Człowiek nie może nigdzie polecieć,nie do pomyślenia w żadnym innym szanującym się lotnisku w Europie.Chciałem wylecieć ze „stolicy innowacji” 24 grudnia ale gdzie tam hehe, przerwa. To może policja,kierowcy mpk,szpitale tez niech :stoją”!

 2. rzeszowiak

  Ta ludzie tyle pieniedzy ????
  Gdyby kazdemu pasazerowi zafundowac taksowke do miasta to i tak by ponad polowa z tych pieniedzy zostala !!
  Opamietania !!

 3. VV

  przeczytalem cos ciekawego w tekscie. ” Zbudowany został terminal za 102 mln zl”. to ogromny budynek o rownie ogromnej kubaturze. jakim cudem kladka ferenca kosztuje az 12 mln????

 4. asior

  p.p. porty lotnicze maja coroczny zysk powyżej 100mln więc ten kredyt jest dla picu, a POseł szuka sobie ciepłej posadki bo realnie widzi swoje szanse w przyszłych wyborach…

  • Józef

   POseł Rynasiewicz dał się poznać z negatywnej strony jako bezradny szef komisji infrastruktury i ośmieszony w programie Bliżej J.Pospieszalskiego, także na pewno w następnych wyborach pójdzie na aut polityczny.

 5. all

  To co proponuje poseł Rynasiewicz niestety nie jest żadną prawdziwą inwestycją, tylko wymianą wspólnika w spółce. Lepiej byłoby lotnisko dokapitalizować, przez wejście trzeciego wspólnika (miasta), wtedy port zyskuje te 56 mln.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.