Miasto zasypało staw. Razem z rybami

Okoliczni mieszkańcy są oburzeni sposobem, w jaki miasto potraktowało bardzo lubiany przez nich staw z rybami. Fot. Arkadiusz Rogowski

RZESZÓW. – Inwestor wszedł, ale ryb nie odłowił. Jak tak można? – pytają oburzeni mieszkańcy ul. Jana Stączka na Załężu.

- To zwykły bandytyzm w biały dzień – oburzają się mieszkańcy Załęża, gdzie firma wynajęta przez Urząd Miasta zasypała ziemią nieduży staw przy ul. Jana Stączka. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że zrobiła to bez oglądania się na żyjące w nim ryby, a tych było sporo. Teren ma zostać sprzedany przez miasto.

- Myśmy się przygotowali, że strażacy wypompują tę wodę, a my weźmiemy te ryby i przewieziemy albo do zbiornika w Trzcianie albo do Wólki Niedźwiedzkiej. No ale inwestor wszedł, a ryb nie odłowił. Ja nie wiem gdzie jest jakiś nadzór nad tym, gdzie są ekologowie – mówi Bronisław Jakubowski, który mieszka nieopodal zasypanego stawu. Ocenia, że żyło w nim około 200-300 kg ryb.

Zupełnie inaczej przedstawia całą sprawę kierownik prac. Według niego ryb nie było dużo – 20 może 30. – Część się złapało, a część przeganiamy na drugą stronę i będziemy odławiać. Jakiś gość chce je sobie zabrać do stawu – mówi pan Kielar wskazując na stojącego po drugiej stronie mężczyznę. Tyle, że ten nic o tym nie wie i wręcz wybucha śmiechem, gdy go o to pytamy.

Po południu na terenie stawu rozgorzała gorąca dyskusja. – Jak to tak można? – pytali mieszkańcy. Pojawiła się nawet straż miejska oraz pracownicy z ochrony środowiska.  – Oczywiście, że ryb nie można tak po prostu zasypać. Ale musimy ustalić na spokojnie kolejność robót, co tak naprawdę tutaj zrobiono – mówi Marcin Miąsik, po. Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. Tłumaczy również, że w stawie pełniącym funkcję zabezpieczenia przeciwpożarowego ryb nie powinno być w ogóle, co jednak nie zwalnia pracowników firmy z odpowiedzialności za trzymanie się standardów ochrony środowiska.

***

Wersje są zatem dwie i to bardzo rozbieżne. Z tego co my zobaczyliśmy na miejscu, bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz oburzonych mieszkańców ul. Jana Stączka, bowiem tuż przed godz. 11 ani w stawie, ani wokół niego nie było widać już żadnej ryby. Do tematu będziemy wracać.

Arkadiusz Rogowski

do “Miasto zasypało staw. Razem z rybami”

 1. Anonim

  o godzinie 8/9 rano roboty na stawie już trwały, i żadnych ryb nie wyłowił inwestor tylko tyle udalo sie uratować ile mieszkańcy wyłowili…
  nawet niech do wisłoka je wrzucą byle żyły.. też sie rybkom cos należy…
  niektórzy ludzie są bez serca i rozumu !

 2. VV

  ekolodzy sa ale tam gdzie im smierdza pieniadze :) a rezerwat „Zablocie” w Bratkowicach? totalnie zdewastowany wyrobiskiem zwiru na autostrade ktorej i tak nie bedzie. szkoda gadac. szambo i jeszcze raz szambo.

 3. Asik

  Właściciel może sobie z rybami zrobić co mu się podoba. Zjeść, zasypać, otruć, odłowić – co najtaniej wyjdzie.
  Ale już znaleźli się amatorzy darmowej ryby – „weźmiemy i przewieziemy”. Jaka to ekologia? Nie wolno przewozić ryb z jednego do drugiego zbiornika. Już nie chodzi o to, czy przeżyłyby taką podróż, ale o rozprzestrzenianie się gatunków niechcianych, chorób i pasożytów. Zarówno w Trzcianie i Wólce Niedźwieckiej jest prowadzona racjonalna gospodarka zarybieniowa i wybitnie szkodliwe byłoby wpuszczenie tam nawet te 200 kg ryb z jakiegoś tam stawku.
  Owszem żeby nie marnować ryb – można było dogadać się z okolicznymi mieszkańcami, wodę wypompować, tanio rybki sprzedać z przeznaczeniem na konsumpcję, ale dobrej woli zabrakło pewnie po obu stronach – jak zwykle po fakcie są pretensje, a trzeba było wcześniej zadziałać.

 4. olgierd

  Ja to bym zasypał również tego który na to pozwolił i tego który sprawował nadzór. Gdzie humanitaryzm i etyka chrześcijańska. I co teraz z tym zrobią ratuszowi biurokraci ? Jak zwykle nic bo ” znikoma szkodliwość czynu ” . Panie prezydencie Ferenc co się tam przejmować jakimiś rybkami – najważniejsze że pojawił się nowy atrakcyjny teren do postawienia kolejnej monumentalnej Plazy na miarę stolicy innowacji , bp to jest innowacja. Teraz następny pomysł to zasypać rzeszowski zalew. Zaoszczędzi się sporo kasy którą można przeznaczyć spokojnie na „grającą fontannę”. Prawda ?

 5. maciek

  A gdzie byli ekolodzy , chłodzili się na żwirowni ?????? :))))))

 6. Romuś

  Ekologów tam nie bylo bo nie dało się na tym ugrać żadnej kasy. W Polsce nie ma ekologów – są tylko eko-terroryści.

 7. Zenek

  Słusznie taka działalność to draństwo. Oczekujemy wyjaśnień w tej sprawie na łamach prasy.
  Tych tzw. ekologów należy przepędzić z Rzeszowa.

 8. Stefan

  Najważniejsze że robota się robi, a ryby nie maja głosu.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.