Miasto zmodernizuje lotnisko w Turbi

Po przejęciu przez miasto części lotniska w Turbi, ratusz będzie współorganizatorem szybowcowych Mistrzostw Europy. Fot. Archiwum

STALOWA WOLA. Na odnowionym lotnisku odbędą się szybowcowe Mistrzostwa Europy.

Władze miasta Stalowa Wola podpisały porozumienie w sprawie częściowego przejęcia lotniska w Turbi. W tegorocznym budżecie ratusz zapisał 200 tys. zł na organizację w tym miejscu Mistrzostw Europy w szybownictwie i na remont jednego z hangarów.

W 2019 r., 11 maja w Turbi zostaną zorganizowane szybowcowe Mistrzostwa Europy. To impreza rozgrywana raz na dwa lata. W tym roku będzie za to odpowiadał Aeroklub Stalowowolski wspólnie z miastem, powiatem stalowowolskim oraz gminą Zaleszany. W ramach inwestycji finansowanych przez miasto będzie modernizowany hangar na lotnisku, w którym będzie sala odpraw i sanitariaty.

Lucjusz Nadbereżny zapowiada, że co roku w budżecie miasta będą znajdować się środki finansowe na potrzeby lotniska w Turbi. Lotniska mają już władze Krosna i Mielca, dlatego teraz kolej na Stalową Wolę. W tym ostatnim mieście proces odbudowy lotniska w Turbi jest opóźniony, ale w planach jest modernizacja tego miejsca.

Lotnisko w Turbi istnieje od 1939 r. Wtedy Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej obiecał komitetowi organizacyjnemu pomoc w utworzeniu Aeroklubu oraz przydział dwóch samolotów RWD-8. Jednak te plany nie zostały zrealizowane, bo wybuchała II wojna światowa. Wówczas Niemcy przystąpili do jego budowy. Było to lotnisko wojskowe. W 1944 r. był tam betonowy pas startowy. Po wojnie z lotniska korzystali Rosjanie. W latach 50. Przejął go Aeroklub Stalowa Wola. W 1972 r. w tym miejscu oddano do użytku nowy port lotniczy. Obecnie lotnisko wykorzystywane jest do lotów szkoleniowych, treningowych i sportowych.

and

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o