Międzynarodowa firma przebuduje dworzec PKS w Rzeszowie?

Tak, według projektu, będzie wyglądał dworzec autobusowy - na dole znajdować się będą kasy biletowe i poczekalnie dla pasażerów, na piętrach będą biura. Fot. Z materiałów MWM Architekci
Tak, według projektu, będzie wyglądał dworzec autobusowy – na dole znajdować się będą kasy biletowe i poczekalnie dla pasażerów, na piętrach będą biura. Fot. Z materiałów MWM Architekci

RZESZÓW. Jest koncepcja przebudowy dworca PKS. Stoi za nią jednak deweloper, a nie firma przewozowa.

Powstała koncepcja przebudowy dworca PKS przy ul. Grottgera, jednak, jak się okazuje, bez wiedzy dyrekcji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. Zarząd PKS Rzeszów rozmawia z potencjalnymi inwestorami, którzy chcieliby przebudować dworzec, ale dotąd nie podjęto decyzji w tej sprawie.

Właścicielem terenu z dworcem PKS jest Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa. O tym, że to związek zdecyduje, czy i jak zostanie zmieniony teren dworca pisaliśmy w maju. Zgłosiły się wtedy dwie firmy spoza Podkarpacia, które są zainteresowane zakupem dworca. Jedna z nich miałaby przebudować obecny budynek dworca tak, żeby pełniła dwie funkcje, zarówno komercyjną, jak i transportową.

Tymczasem ostatnio na stronie internetowej firmy MWM Architekci pojawiły się wizualizacje koncepcji zagospodarowania terenów dworca opatrzone nazwą „Dworzec PKS/Park Biurowy”. Jak udało nam się ustalić, zlecenie dla projektantów z MWM Architekci złożyła międzynarodowa firma deweloperska. Oprócz typowego dworca autobusowego z poczekalnią, kasami biletowymi, informacją dla podróżnych, będą też zadaszone stanowiska dla autobusów. Parter nowoczesnego budynku będzie przeznaczony dla przewoźnika, a piętra dla pomieszczeń biurowych. Budynki mają mieć powierzchnię 45 tys. mkw.

PKS nic nie wie o pomyśle przebudowy
O tym, że są już gotowe wizualizacje przyszłego dworca, prezes PKS Rzeszów Wiesław Szeliga dowiedział się od dziennikarza Super Nowości.

– Zależy nam na przebudowie obecnego dworca na nowoczesny – mówi prezes Szeliga. – Jednak w tej sprawie nie złożyliśmy żadnych deklaracji, obietnic, ani nie podjęliśmy decyzji. PKS nie zlecał wykonania projektu dworca i nie wiem, kto wystąpił o przygotowanie takiego projektu.

Wizualizację przyszłego dworca – projekt przygotowany przez MWM Architekci – przesłaliśmy prezesowi PKS. Nie chciał jednak wypowiadać się na temat tego projektu. – Na tym etapie nie będę oceniał tej propozycji – stwierdził.

W planach Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne
Przewoźnicy – PKS i PKP – nie mają pieniędzy na kompleksową modernizację swoich rzeszowskich obiektów. Po naciskach miasta wypowiedziały umowy najmu terenu sprzedawcom, właścicielom kiosków i budek z zapiekankami, którzy handlowali przed ich budynkami. Docelowo działki od torów kolejowych po ulice Grottgera, Grunwaldzką i plac Kilińskiego mają być przebudowane zgodnie z założeniami planu zagospodarowania. W ramach dwóch dworców miałoby powstać Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Wciąż jednak nie ma decyzji w tej sprawie. Mówi się, że takie zintegrowane obiekty dla pasażerów powstaną do 2020 roku, chociaż mówi się i o roku 2022.

Miejscy urbaniści chcą, żeby na tym terenie funkcjonowały różne formy transportu: kolejowy, autobusowy, ale też mogłyby stamtąd odjeżdżać autokary i busy. Planowany jest też w tym miejscu handel i usługi. Pojawił się tez pomysł przebicia tunelem drogowym z ul. Asnyka do ul. Kochanowskiego, ale wciąż są to nie do końca pewne w realizacji propozycje i wciąż nie wiadomo, jak będą wyglądały oba dworce w ramach centrum komunikacyjnego.

Mariusz Andres

16
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
realBogdanpasazer z Bedziemyslastachheh Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bogdan
Gość
Bogdan

Od kilku lata na terenie miasta Rzeszowa, ale nie tylko, działa tzw ,,Układ rzeszowsko-jasielski,, przejmuje najatrakcyjniejsze tereny w mieście a następnie zaciąga kredyty hipoteczne na tzw spółki-słupy które tylko przez chwilę zarządzają tymi spółkami.Przeważnie są to młodzi ludzie wynajęci do wykonania tzw,,przekrętów,. Tak przejęto atrakcyjne grunty w centrum miasta od przedsiebiorstw państwowych niektóre nieruchomości natomiast zostały odkupione od były właścicieli i powstały obiekty handlowe (Grafika,Galeria Agora,Galeria Rzeszów,Castorama,Autonika itd.)

pasazer z Bedziemysla
Gość
pasazer z Bedziemysla

A na cholere tyle biur i urzednikow ?
Czy to kazdy pasazer musi byc zalatwiany poprzez biuro gdzie bedzie dyrektor, oczywiscie zastepca, sekretarka i przynajmniej JEDEN urzednik ? No i jak sa pracownicy to i musza byc Zwiazki Zawodowe z Prezesem i osobnymi biurami i kapelan z kaplica.

stach
Gość
stach
heh
Gość
heh

Już dawno to powinno być zrobione. Obecny dworzec PKS to jakaś żenada i wstyd dla miasta. Poza tym, jak firmy nie stać na przebudowę to teren ten powinien zmienić właściciela. Po co przewoźnikowi plac z przystankami i ponosić z tego tytułu koszty utrzymania? Oni powinni wozić z punktu A do punktu B! Niektóre firmy tkwią w głębokim PRL-u i jakoś nie potrafią zmienić myślenia. TO KIEDY RUSZA PRZEBUDOWA – każde rozwiązanie będzie lepsze od tego grajdoła, które jest obecnie. Każdy projekt będzie lepszy od tego co jest teraz !!!

smiech na sali
Gość
smiech na sali

zaraz, zaraz tam przecież jest również Komisariat Policji, gdzie wówczas będzie stacjonował? w tych nowych biurach? poki co to tam jest gleboki prl, chyba ostatni taki komisariat w Polsce, przynajmniej w mieście wojewódzkim…

ROMAN
Gość
ROMAN

No mogą zająć jedno piętro ale pokój przyjęć musi zachować tą atmosferę z lat 50-tych i oczywiście ta stara maszyna do pisania raportów też musi zostać bo to zabytek i powinna być wpisana na liste zabytków – nie ?

Imię (wymagane)
Gość
Imię (wymagane)

nie za duzo tych biur?

hijena
Gość
hijena

te MWM potrafi projektować tylko czteropiętrowe kloce?

ROMAN
Gość
ROMAN

No właśnie Ratusz niech nie marudzi tylko budować – bo od 1963 roku już minęło 53 lata a tu nic – tylko jak pisze P. Jan – normalna kompromitacja metropolii bo ten grajdoł to z minionej epoki
– i by pasowało aby koparka zamiast szukać złotego pociągu ( bo i tak jest gdzie indziej zakopany ) na przełomie roku 2016-2017 ( będzie rocznica oddania obecnego ) – wykonała przy uroczystym rozpoczęciu inwestycji pierwszy ruch łyżką

Jan
Gość
Jan

Róbcie coś do cholery, bo rzeszowskie dworce (wszystkie) obniżają prestiż naszego miasta.
Dworzec powinien być wizytówką miasta! Nasi włodarze wciąż tego nie rozumieją.

Oby powstał bo to co jest to wstyd.
Gość
Oby powstał bo to co jest to wstyd.

Lepszy biurowiec w sercu miasta niż z tyłu hurtownia węgla i płot gdzie nie trzeba płacić za szalet miejski. Ktokolwiek ucywilizuje te tereny to szczęść mu Boże.

an
Gość
an

ojej jaki bunkier, a na dachu tyko działa zamontować, no ostatnio to jest taka moda na budowanie bunkrów….

eey
Gość
eey

a gdzie te dwie budy z pieczywem ?

ROMAN
Gość
ROMAN

Ps.murarz Z tym _( wysokość) to w dzisiejszych czasach nie powinno być problemu – no bo szejki walą z wieżowcami na kilometr w górę To i u nas w Rzeszowie też można – nie ? kilknaście pięter w górę : na sklepy / kina / salony / sale ćwiczeń / basen / Super- hiper markiety/ jeszcze przychodnia/ no przechowalnia dla małych dzieci/ hotelik / restauracje/ bary dla podróżnych / a jeszcze jakaś sala konferencyjna – no kilka bo to teraz modne / no i oczywiście na dachu : fontanna – mini park i taras widokowy A w podziemiach oczywiście –… Czytaj więcej »

real
Gość
real

„…dwuch strażaków spieszonych ta wszelki wypadek z podręcznymi prepitetami” – chyba sam nie wiesz co piszesz tak poniosła Cię fantazja.

murarz zbrodniarz
Gość
murarz zbrodniarz

ŁADNE.

Szkoda że ciut nie jest wyższe