Miejsce wielu szans – dla każdego

Paweł Baj

Z Pawłem Bajem, burmistrzem Głogowa Małopolskiego, rozmawia Krzysztof Rokosz.

– Głogów Małopolski kojarzy się przede wszystkim z sypialnią Rzeszowa…

Paweł Baj: – Gmina Głogów Małopolski to miejsce wielu szans i możliwości dla wszystkich. Posiadamy doskonałe tereny pod inwestycje przemysłowe. Rozbudowujemy i poprawiamy infrastrukturę drogową, jesteśmy doskonale skomunikowani z miastem Rzeszów, a po wybudowaniu autostrady oraz dokończeniu inwestycji na lotnisku i kolei, będziemy mieli łączność z całą Polską i światem. Inwestujemy też w oświatę. Poszerzamy ofertę edukacyjną, tworzymy programy pomocowe i wspieramy młodzież uzdolnioną. Mamy doskonałe warunki do uprawiania sportu, wypoczynku i rekreacji. Rozwijamy też budownictwo mieszkaniowe. Mamy nowoczesne osiedle mieszkaniowe Niwa. Powstaje osiedle na Zabajce. Przygotowywane są plany nowych osiedli w centralnej i południowej części gminy.

– Turystyka kojarzy się raczej z Bieszczadami i południową częścią regionu.

– My też posiadamy doskonałe warunki do weekendowego rodzinnego wypoczynku. Mamy ścieżki do turystyki pieszej, konnej, rowerowej, trasy do nart biegowych i marszów przełajowych. Posiadamy tereny łowieckie, stawy dla wędkarzy i małe akweny do żeglowania. Lasy są doskonałym miejscem dla niedzielnych spacerów. Można zbierać grzyby, jagody, robić zdjęcia i wypoczywać. Mamy stadniny koni, w których można uczyć się jeździectwa, brać udział w piknikach i przejażdżkach, a zimą korzystać z kuligów.

– Ekologia, to bardzo modne słowo, ale co się za nim kryje w kierowanej przez Pana gminie?

– Czyste środowisko naturalne, edukacja i inwestycje proekologiczne. Część gminy objęta jest programem Natura 2000. Razem z nadleśnictwem organizujemy programy i konkursy edukacyjne o tematyce przyrodniczej oraz programy ochrony roślin. Inwestujemy w budowę sieci kanalizacyjnej, modernizację oczyszczalni ścieków, segregację odpadów, likwidację dzikich wysypisk. Stosujemy nowoczesne metody zagospodarowywania odpadów pościekowych i powtórne ich wykorzystanie w gospodarce. Wykorzystujemy energię odnawialną, baterie słoneczne i pompy ciepła. Będziemy budowali farmę wiatrową.

– Dlaczego przedsiębiorcy tak chętnie inwestują w Pana gminie?

– Powodów jest bardzo wiele i długo można by o nich mówić. Najważniejsze jest jednak to, że gmina Głogów Małopolski jest naprawdę przyjazna przedsiębiorcom i nie jest to pusty frazes, tylko fakt. Od wielu lat na terenie gminy działają poważne firmy jak: Kwarcsystem, Polbruk, Cis, Kruszgeo. Obecnie zakończyliśmy etap lokowania inwestorów w strefie ekonomicznej w Rogoźnicy. Trwają prace nad przygotowaniem czterech kolejnych planów zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod inwestycje przemysłowe. Dzięki temu, w ciągu trzech najbliższych lat uda się przyciągnąć kolejnych inwestorów.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments