Miejska komunikacja za burtą

PMKS zatrudnia obecnie około 60 pracowników. Bez realizacji największego zlecenia, jakim od lat było świadczenie transportu miejskiego w Tarnobrzegu, firma traci rację bytu na rynku. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Przedsiębiorstwo Miejskiej Komunikacji Samochodowej przegrywa przetarg na obsługę transportu zbiorowego.

Firma POLKAR z Krakowa wygrywa jednak przetarg na świadczenie usług komunikacji miejski w Tarnobrzegu. PMKS, w którym gmina posiada część udziałów, okazało się zbyt drogie, by wozić tarnobrzeżan.

– To z pewnością będzie rewolucja dla naszej komunikacji miejskiej. Po wielu latach monopolu, na nasz tarnobrzeski rynek wkroczył nowy przewoźnik, który spełnia wszystkie wymagania i zaproponował o wiele niższą kwotę za świadczone usługi. Niestety, PMKS dopóki był monopolistą, niejednokrotnie próbował przeforsować swoje wysokie ceny, co pokazał nawet ten przetarg. A nas nie stać przy takim taborze i ciągłych podwyżkach cen biletów na płacenie 6 zł za wozokilometr. Dlatego wygrał tańszy przewoźnik – mówi Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega.

Aktualna umowa realizowana przez tarnobrzeskie Przedsiębiorstwo Miejskiej Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o., która wygasa 31 maja br., zakłada realizację 439 596 km, co przy cenie jednostkowej 4 zł, określa wartość obecnej umowy na kwotę 1 758 384 zł.

Nowa specyfikacja przetargowa zakładała zwiększenie wozoobiegu o 10 000 km rocznie, co daje 449 600 km. Do ogłoszonego zgodnie z prawem zamówień publicznych przetargu, wpłynęły dwie kompleksowe oferty. Oferta złożona przez PMKS Sp. z o. o. w Tarnobrzegu wynosiła 2 699 758,08 zł brutto przy cenie jednostkowej 6 zł za wozokilometr. Druga oferta Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego POLKAR z siedzibą w Krakowie wyniosła 1 739 952 zł brutto przy cenie jednostkowej 3,87 zł za wozokilometr.

Przed kilkoma dniami jako najkorzystniejsza została wybrana oferta krakowskiej firmy POLKAR. Jednak zamawiający, wskutek powzięcia wątpliwości co do słuszności wyboru najkorzystniejszej oferty powtórzył badanie i ocenę ofert. Komisja przetargowa ponownie sprawdziła obie złożone oferty i ponownie, jako najkorzystniejsza, została wybrana oferta firmy POLKAR.

– Nowy przewoźnik zacznie świadczyć swoje usługi z dniem 1 czerwca. Ceny biletów się nie zmienią, ale od 1 czerwca będzie obowiązywać nowy wzór biletów – informuje magistrat.

Do tematu wrócimy.

Małgorzata Rokoszewska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ha Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ha
Gość
ha

Wygrywa najtańszy a kierowca przyniesie wypłatę MARNĄ , tak jak na Podkarpaciu !!!