Mielczanie pamiętali o rocznicy

Henryk Niedbała, przewodniczący Rady Powiatu.

MIELEC. W uroczystości ku czci  ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku i oficerów pomordowanych przez oprawców z NKWD w Katyniu, mają w Mielcu swoisty wymiar. Chodzi o ś p. Leszka Deptuły, który zginął w katastrofie. .

– Znałem go od dziecka. Mieszkaliśmy ok. 50 m od siebie. Ja przy ul. Narutowicza, on przy ul. Pasiecznej. Dlatego cieszę się, że te uroczystości poszerzone są o wizytę na cmentarzu komunalnym, gdzie spoczywa. Nie wolno traktować tego politycznie. Zginęli tam ludzie. Każdego szkoda – mówi Henryk Niedbała, przewodniczący Rady Powiatu.

Mieleckie obchody katyńskie rozpoczęły się o godz. 9.30 mszą św. w Bazylice Mniejszej p.w. św. Mateusza. Po zakończeniu nabożeństwa odbył się przemarsz pod Ścianę Katyńską, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i Tablicami Katyńskimi. Tuż przed południem uroczystości przeniosły się na Cmentarz Komunalny, gdzie przy grobowcu śp. Leszka Deptuły uczniowie mieleckich szkół przedstawili montaż słowno-muzyczny, odbyły się też okolicznościowe wystąpienia.

Organizatorzy zabezpieczyli możliwość przejazdu autobusami MKS z parkingu obok Bazyliki Mniejszej p.w. św. Mateusza na Cmentarz Komunalny i z powrotem. W organizację obchodów włączyło się mieleckie PiS, które o godz. 17 w Państwowej Szkoły Muzycznej organizowało specjalny koncert orkiestry symfonicznej i kameralnej. Z inicjatywy PiS-u  władze miasta i powiatu o godz. 8.41 uruchomiły syreny alarmowe.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments