Mielec podkarpackim centrum leczenia kości

MIELEC. Będzie łatwiejszy dostęp do leczenia osteorporozy

Poradnia Osteoporotyczna „Reuma-Med” podpisała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. – W praktyce oznacza to bezpłatny i o wiele łatwiejszy dostęp do diagnozowania i leczenia osteorporozy i to dla dużej grupy pacjentów – przekonuje lekarz internista Konrad Stachowicz, specjalista w dziedzinie densytometrii klinicznej.

Nim w mieleckim szpitalu powstała Poradnia Osteoporotyczna, ruszyła w nim Pracownia Badania Gęstości Kości. Tam w ostatnich miesiącach badanie densytometryczne pomogło wykryć chorobę u wielu pacjentów, którzy inaczej byliby narażeni na groźne złamania. One to z kolei ból, kalectwo, a nawet zwiększenie ryzyka przedwczesnego zgonu.

Tam dowiesz się, jak uniknąć choroby i zapobiec złamaniu

Teraz mieszkańcy miasta i regionu mają znacznie ułatwiony dostęp do pomocy w tym zakresie, bo nowej Poradni Osteoporotycznej udało się podpisać kontrakt z NFZ. – Kontrakt co prawda na razie został podpisany na pięć miesięcy, ale jestem dobrej myśli i wierzę, że zostanie przedłużony. Planujemy leczyć nawet 50 osób tygodniowo – zapewnia Stachowicz.

Poradnia Osteoporotyczna i Pracownia Densytometryczna mają się wzajemnie uzupełniać. Ta druga wyposażona jest w stacjonarny densytometr, który służy do diagnostyki osteoporozy. Badanie trwa kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Z kolei, w poradni osteoporotycznej będzie można m.in. przejść bezpłatną lekcję dbania o siebie tak, aby uniknąć choroby, czy zapobiec groźnemu złamaniu.

– Trzeba pamiętać, że nie tylko leki, ale i odpowiednia dieta, ruch, styl życia potrafią bardzo pomóc pacjentowi – wylicza Konrad Stachowicz. – Warto wiedzieć, że są proste sposoby uniknięcia upadku, np. usunięcie dywanów czy kabli z podłogi itd. Pacjentów warto edukować, bo to ważny element całego procesu profilaktyczno-leczniczego.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments