Mielecka fabryka Husqvarny już produkuje

Krzysztof Wardęga, dyrektor Husqvarna Poland i dyrektor mieleckiej fabryki - Szwedka Maria Wallin

MIELEC. Szwedzki gigant zainwestował w Mielcu ok. 100 mln zł i dał pracę stu osobom.

Husqvarna, największy na świecie producent urządzeń do pielęgnacji zieleni uruchomił w Mielcu działalność. Powstają tam tradycyjne kosiarki, ale też i nowoczesne ridery (kosiarki samojezdne). Budowa fabryki o pow. 28 tys. m. kw. na obszarze „A” Parku Przemysłowego, kosztował 250 mln koron szwedzkich, czyli ok. 100 mln zł. A zatrudnienie znalazło tam blisko setka pracowników o różnych specjalnościach.

Husqvarna to czołowy w świecie producent urządzeń mechanicznych do pielęgnacji zieleni, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Na polskim rynku działa już od ponad 20 lat, a jej sieć dystrybucji liczy ponad 400 punktów sprzedaży.

Sto tysięcy produktów rocznie

Od niedawna szwedzki gigant ma w Polsce także fabrykę. Co istotne, znajduje się ona na Podkarpaciu – w Mielcu. – Pracujemy na dwóch nowoczesnych liniach przeznaczonych do produkcji kosiarek oraz riderów – informuje Maria Wallin, dyrektor fabryki Husqvarna w Mielcu. – Już powstają tam maszyny, które trafią do klientów na rynkach europejskich. W przyszłym roku zakładamy, że w naszej fabryce powstanie ok. sto tysięcy produktów.

Od frontu budynku mieleckiej fabryki znajdują się biura administracyjne. Dalej jest już produkcja. Zaczyna się ona w części spawalniczej, gdzie powstają podwozia i obudowy sprzętu. Następnie trafiają one do działu malarskiego, a później na dwie linie montażowe.

Pozytywny klimat miasta dla biznesu

Krzysztof Wardęga, dyrektor Husqvarna Poland uważa, że o takiej, a nie innej lokalizacji zadecydował pozytywny klimat tego miasta dla biznesu. – Wystarczyło tylko 300 dni, aby wybudować tu fabrykę i zatrudnić kadrę – mówi Wardęga – Liczymy, że nadal współpraca z władzami lokalnymi – tak jak do tej pory, będzie przebiegała wzorowo.

O to dyrektor HP powinien być spokojny, bo prezydent Janusz Chodorowski osobiście zaangażował się w sprowadzenie tej firmy do Mielca- Negocjacje z Husqvarną prowadzone były w spokojnej atmosferze, bez zbędnych nacisków mediów – wspomina prezydent. – Ale muszę przyznać, że to najtrudniejsze rozmowy, jakie prowadziłem. Zakotwiczenie tej firmy u nas jest kolejnym etap ugruntowania pozycji Mielca, jako ośrodka nowoczesnego przemysłu.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments