Mielecka naczyniówka oblegana przez pacjentów

Szpital Powiatowy w Mielcu jest drugim ośrodkiem na Podkarpaciu, gdzie działa Oddział Chirurgii Naczyniowej. Fot. Autor

MIELEC. Działalność rozpoczął, drugi na Podkarpaciu, Oddział Chirurgii Naczyniowej.

O tym, że w Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu ma ruszyć Oddział Chirurgii Naczyniowej informowaliśmy na łamach Super Nowości już wielokrotnie. W końcu jest! Nowy oddział cieszy się ogromną popularnością wśród pacjentów nie tylko z terenu powiatu mieleckiego. I nic dziwnego, skoro dotychczas chirurgia naczyniowa na Podkarpaciu funkcjonowała tylko w Rzeszowie.

Miażdżyca chorobą cywilizacyjną

To, że “naczyniówka” w Mielcu jest potrzebna najmniejszych wątpliwości nie ma jej ordynator, lek. Marek Wilczyński, specjalista chirurgii naczyniowej. – Miażdżyca tętnic jest najczęściej występującą chorobą tętnic kończyn dolnych. Dotyczy ponad 50 proc. populacji powyżej 40 roku życia i blisko 90 proc. populacji powyżej 70 roku życia – przekonuje.

– Miażdżyca jest przyczyną wielu chorób układu krążenia oraz główną przyczyną śmierci lub inwalidztwa – zaznacza lekarz, dodając, że miażdżyca tętnic jest wspólną przyczyną choroby wieńcowej, zawału serca, niedokrwienia kończyn, zaburzeń przepływu krwi w tętnicach szyjnych i mózgowych, zaburzeń przepływu w innych narządach (nerki).

Perspektywą mieleckiej “naczyniówki” jest powstanie pracowni endowaskularnej na bazie zakładu radiologii szpitala – Pracownia ta, wykorzystując nowoczesne metody diagnostyczne i lecznicze, pozwoli na małoinwazyjne leczenie pacjentów z chorobami tętnic obwodowych, tętnic szyjnych, aorty brzusznej i piersiowej – mówi ordynator Wilczyński. – Nowoczesne technologie stosowane w medycynie pozwolą zaoszczędzić cierpienia pacjentom

***

O takich przedsięwzięciach z przyjemnością się pisze. To pokazuje, że, jak się chce, to można. I to w czasach, gdy polska służba zdrowia mocno dołuje. Uruchomienie “naczyniówki” to także osobisty sukces Leszka Kołacza, którego dni na stołku dyrektora szpitala wydają się być policzone. Chyba, że zdarzy się cud.  

Paweł Galek

do “Mielecka naczyniówka oblegana przez pacjentów”

  1. rysiek

    oooo !
    łapówkarze będą mieć konkurencję ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.