Mielecki szpital spółką prawa handlowego?

- Właścicielem szpitala zawsze będzie powiat, niezależnie od tego, czy będzie to placówka w obecnej formule, czy jednostką prawa handlowego – przekonuje Henryk Niedbała (PO), przewodniczący Rady Powiatu. Fot. Autor

MIELEC. Czy Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego czeka komercjalizacja? Taką możliwość sugeruje Andrzej Osnowski, radny powiatowy PiS. – Tak się stanie, jeśli nasz szpital wykaże straty finansowe za ub. r. , na co wszystko wskazuje, a starostwo nie będzie w stanie ich pokryć, co jest realne. Wtedy, mocą ustawy, będziemy mieli rok czasu na przekształcenie lecznicy w spółkę prawa handlowego – dowodzi Osnowski. 

O możliwej komercjalizacji mieleckiego szpitala plotkuje się od dawna. Na ostatniej sesji Rady Powiatu Andrzej Osnowski publicznie zasugerował, że taka możliwość istnieje.

Niedbała: – To nie jest prywatyzacja

Stanie się tak,  jeśli szpital wykaże straty za ub. r. , a starostwo nie będzie w stanie ich pokryć. Na chwilę obecną nie ma budżecie powiatu pieniędzy na ten cel – zaznaczył radny Osnowski. Emocje studzi Henryk Niedbała (PO), przewodniczący Rady Powiatu. – Wszystko wskazuje na to, że szpital nie będzie odnotuje strat za ub. r., tylko zyski ze względu na to, że wygrał w sądzie z NFZ 14 mln zł, jako zadośćuczynienie za realizację ustaw “110” i “203”.

Niedbała odniósł się również do pejoratywnego traktowania komercjalizacji jednostek służby zdrowia. – To nie jest prywatyzacja, zawsze na to uczulam – podkreśla szef Rady Powiatu. – Właścicielem szpitala zawsze będzie powiat, niezależnie od tego, czy będzie to placówka w obecnej formule, czy jednostką prawa handlowego.

Starosta widzi zielone światło

Optymizmem tryska także starosta Andrzej Chrabąszcz. – Widzę zielone światło dla naszego szpitala – twierdzi. – Pewne decyzje, które zostały już podjęte. Jest kontrakt z NFZ na trzy lata. A jeśli wejdzie w życie ustawa o jakości świadczeń zdrowotnych, to dostaniemy ekstra kilka procent do kontraktu środków dodatkowych. Dużo wskazuje również na to, że dostaniemy pieniądze za nadwykonania, a więc dodatkowe 10 mln zł – wylicza.

- Zysk za ub. r. staje się faktem. Pozostaje jedynie kwestia przypilnowania pewnych rzeczy, aby budżet naszego szpitala mógł się bilansować – dodaje starosta.

***

W mieleckim starostwie tradycyjnie odżegnują się od prywatyzacji szpitala, choć da się zauważyć, że nie robią tego tak stanowczo, jak w ubiegłej kadencji. Mało tego, jeden z dwóch najważniejszych obecnie ludzi w starostwie, dowodzi, że komercjalizacja nie byłaby taka zła, bo zarządcą szpitala w dalszym ciągu byłby samorząd. Kilka lat temu takie słowa włodarza w gmachu przy ul. Sękowskiego byłyby nie do pomyślenia.  
Dla rozjaśnienia sytuacji dodam, że starostwo powołało specjalny zespół, który ma analizować różne warianty przyszłego funkcjonowania mieleckiego lecznicy. Grupa ta posiłkuje doświadczeniami przekształconych już szpitali i opiniami specjalistów z dziedziny prawa handlowego. I wszystko na ten temat…

Paweł Galek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.