Mielecki Black Hawk w polskiej armii?

Czy śmigłowce Black Hawk z Mielca będą stanowić o sile polskiej armii? Fot. Autor

MIELEC, KIELCE. PZL Sikorsky Mielec porozumiał się z czołowymi przedstawicielami polskiej branży lotniczej. To przygotowania do realizacji kontraktu z MON.

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu i ich właściciel – amerykańska firma Sikorsky – podpisały pakiet porozumień z czołowymi przedstawicielami polskiej branży lotniczej: Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1, firmą ETC-PZL i Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym. Do popisania umów doszło we wtorek (4 bm.) podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Popisanie umów ma ścisły związek z przygotowaniem do ewentualnej realizacji kontraktu na dostawę S-70i Black Hawk z Mielca dla polskiej armii.

Oczekuje się, że jeszcze w tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosi przetarg na dostawę śmigłowców wielozadaniowych, którego rozstrzygnięcie spodziewane jest pod koniec 2013 r. Sikorsky zaoferuje w nim produkowane w Mielcu dostosowywaną do potrzeb klienta wersję Black Hawk’a, wykorzystywanego obecnie przez armie 25 krajów na świecie.

Dodajmy, ze od 2007 r. firma Sikorsky zainwestowała w PZL Mielec ponad 125 mln. dolarów, co pozwoliło na jego gruntowną modernizację i wzrost zatrudnienia o 40 proc., do ok. 2100 pracowników. Obecnie flagowym produktem mieleckich zakładów jest śmigłowiec S-70i Black Hawk, eksportowany do klientów wojskowych i rządowych na całym świecie.

Paweł Galek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.