Mieszkała w Łańcucie, 19 lat temu przepadł po niej ślad…

FOT. www.wspinaczki.pl

Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, w dniu wyboru Karola Wojtyły na Papieża, stanęła na najwyższym szczycie Ziemi – Mount Everest. Jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła szczyt K2. 13 maja, przypada 19. rocznica zaginięcia Wandy Rutkiewicz w drodze na himalajski szczyt. Słynna alpinistka w dzieciństwie mieszkała w Łańcucie, skąd pochodzili rodzice jej ojca.

Wspinaczka była jej największą pasją, która przyszła z czasem. Kierunek jej edukacji bynajmniej na nią nie wskazywał, Wanda zdobyła bowiem dyplom… inżyniera-elektronika, a jej sportowe zapędy skupiały się na siatkówce, startowała też w rajdach samochodowych. Gdy zaraziła się miłością do gór już nic nie mogło jej zatrzymać.

Dla pasji poświęciła swoje małżeństwa, nie powstrzymywały jej także żadne kontuzje. Na jedną z wypraw w Himalaje wybrała się nawet… o kulach. W ciągu dwóch tygodni przeszła w ten sposób150-kilometrowy szlak z Dasso do podnóża góry. Ekspedycję przerwała jednak nagła śmierć jej koleżanki.

Nie był to pierwszy emocjonalny cios w życiu alpinistki. Góry zabiły wielu jej przyjaciół, w jej obecności zginął niemiecki himalaista Kurt Lyncke, prawdopodobnie obiekt jej uczuć. Doświadczyła też śmierci brata, który zginął na skutek wybuchu niewypału, równie mocno przeżyła brutalne morderstwo własnego ojca.

Wanda zaginęła podczas wyprawy na Kanczendzongę, drugiego co do wysokości szczytu w Himalajach, trzeciego szczytu Ziemi. Jej ciała nie odnaleziono.

Słynna alpinistka przez pewien czas mieszkała na Podkarpaciu. Po zakończeniu II wojny światowej jej rodzina, wraz z trzyletnią Wandą, dotarła do Łańcuta, gdzie mieszkali rodzice ojca Wandy. Miasto uhonorowało ją nazywając jej nazwiskiem jedną z ulic.

anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments