Mieszkańcy chcą dezynfekcji miasta

Mieszkańcy apelują o dezynfekcję klatek schodowych. Procedurę miałyby realizować spółdzielnie mieszkaniowe. – To ich kompetencja, więc jako miasto nie rozważamy dezynfekcji – mówi Bogdan Struś, sekretarz UM w Sanoku. Fot. Martyna Sokołowska

SANOK. – Apelujemy o zarządzenie szerokiej akcji dezynfekcji miejsc użyteczności publicznej – piszą w liście otwartym do władz miasta mieszkańcy Sanoka. 

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy list mieszkańców Sanok i powiatu sanockiego z apelem do władz poszczególnych samorządów o dezynfekcję miejsc użyteczności publicznej, takich jak przystanki, parkomaty czy autobusy. 

„- Epidemia koronawirusa narasta, rząd wprowadza kolejne ograniczenia, do których my mieszkańcy staramy się dostosowywać. W ostatnich dniach ograniczyliśmy do minimum nasze życie społeczne, jednak część z nas musi dojeżdżać do pracy, musimy iść do banku, na pocztę, by np. zapłacić rachunki (dotyczy to zwłaszcza seniorów, którzy nie korzystają z bankowości elektronicznej).

W związku z powyższym liczymy na konkretne decyzje i działania naszych włodarzy – burmistrza miasta, starosty, wójtów. Apelujemy o zarządzenie szerokiej akcji dezynfekcji miejsc użyteczności publicznej – klatek schodowych, poręczy, przystanków autobusowych, autobusów, parkomatów, bankomatów, wejść i klamek do instytucji publicznych jak banki, poczta, urzędy. Pamiętajmy nasze zdrowie o życie jest najważniejsze!

PS. Władze Egiptu zdezynfekowały nawet okolice piramid, a nasze władze lokalne kiedy zamierzają podjąć jakieś decyzje? – pytają autorzy listu.”

Pytanie o dezynfekcję skierowaliśmy do wszystkich wspomnianych w apelu samorządów. Nasi rozmówcy przyznają, że rozważają dezynfekcję, ale problemem będzie brak odpowiedniego sprzętu, pracowników i procedur.

– Jeśli chodzi o naszą gminę, to z miejsc użyteczności publicznej mamy przystanki, place zabaw i tereny wokół wiejskich domów kultury – wylicza Paweł Wdowiak, zastępca wójta gminy Sanoka. Dodaje, że place zabaw kilka dni temu zostały zamknięte, a na wejściach zawisły ogłoszenia i apele z informacją o zakazie korzystania z urządzeń i gromadzenia się w tych miejscach.  

– Na tę chwilę nie braliśmy pod uwagę chemicznej dezynfekcji miejsc użyteczności publicznej, ale obserwujemy rozwój sytuacji i nie wykluczamy rozpoczęcia takiej akcji – informuje nas Paweł Wdowiak.

Starosta sanocki Stanisław Chęć informuje, że także rozważy masową dezynfekcję, ale z jej rozpoczęciem spieszyć się nie będzie. – Musimy rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie chcę, aby akcja odniosła odwrotny skutek. Obserwowałem dzisiaj ulice jadąc miastem do pracy, jest pusto, ludzie stosują się do apeli, aby pozostać w domach. Nie wiem, czy informacja o dezynfekcji nie sprawi, że poczują się bezpieczni i zaczną wychodzić z domów – dywaguje starosta. 

Zaznacza, że w przypadku budynków banków, poczty czy środków komunikacji publicznej, obowiązek dezynfekcji i zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa ciąży na właścicielach i zarządcach obiektów. 

– W pierwszej kolejności urządzenia do dezynfekcji skierowaliśmy do szpitala i pogotowia, tam są teraz najbardziej potrzebne – zaznacza Stanisław Chęć. Przy okazji apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach. 

W mieście może być problem z masową dezynfekcją, bo samorząd nie posiada odpowiednich pojazdów przystosowanych do tego celu. – Konsultujemy w sanepidem, które miejsca należałoby w pierwszej kolejności należałoby zdezynfekować, jednocześnie rozważamy możliwości techniczne ze strony Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które miałoby realizować tę operację – powiedział nam Bogdan Struś, sekretarz Urzędu Miasta w Sanoku.

Problemem może być też brak pracowników SPGK, którzy mieliby dezynfekować miasto. Spora część przebywa aktualnie na urlopach.

Masową dezynfekcję wprowadziło już kilka miast w Polsce. Na Podkarpaciu w Przemyślu od kilku dni dezynfekowane są m.in. przystanki komunikacji miejskiej.

Martyna Sokołowska

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
EmmaSerafinwyborca PiS-u Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Serafin
Gość
Serafin

Pytanie czym dezynfekować takie duże powierzchnie żeby było tanio i skutecznie? Podchloryn sodu?

Emma
Gość
Emma

Słyszałam, że podchloryn sodu jest rekomendowany przez WHO.

wyborca PiS-u
Gość
wyborca PiS-u

Jak w miescie nie ma szaletow publicznych to nie ma sie co dziwic ze miasto trzeba dezynfekowac !