Mieszkańcy cierpią przez utrudnienia, a miasto na to pozwala

Od kilku tygodni mieszkańcy Rzeszowa cierpią z powodu wyłączania z ruchu niektórych pasów ruchu w okolicy budowanej galerii przez Ryszarda Podkulskiego. Fot. Wojciech Piątkowski

RZESZÓW. Czytelnik: – Czy pan Podkulski płaci za zajęcie pasa drogowego np. na Piłsudskiego? Miasto: – Nie, bo przebudowuje ulice.

Od kilku tygodni zamknięty jest jeden pas ruchu na alei Piłsudskiego na odcinku od ronda Dmowskiego do wiaduktu Śląskiego, a także dwa pasy na Wiadukcie Tarnobrzeskim. Mieszkańcy skarżą się na utrudnienia, ale zadają też pytanie: czy Ryszard Podkulski, inwestor galerii City Center, w ogóle płaci za zajęcie pasa drogowego? Czy może dostał “prezent” od prezydenta Tadeusza Ferenca?

W środę odebraliśmy telefon od zdenerwowanego Czytelnika, który mieszka w pobliżu “rosnącego” obiektu. – Mieszkam przy ul. Syrokomli (z drugiej strony City Center – przyp. red.). Odkąd zaczęła się ta budowa, to nawet okna nie można normalnie otworzyć w domu – żali się pan Bogdan. – Tłuką się, jeżdżą tymi maszynami, że nie można spokojnie posiedzieć, a nawet prania rozwiesić na polu. Dookoła pełno kurzu, albo błota, jeśli popada. A wtedy, żeby wyjść z domu trzeba ubrać kalosze. Ja rozumiem, że trzeba budować, ale zastanawia mnie jedno: czy inwestor płaci za to, że zajmuje pas drogowy?

Nie płaci, bo nie zajmuje

To pytanie skierowaliśmy do rzecznika prezydenta Rzeszowa, Macieja Chłodnickiego.  – To nie jest zajęcia pasa drogowego, ale wyłączenie z ruchu – twierdzi rzecznik. – Inwestor dokonuj przebudowy pasów ruchu tuz obok galerii, ponieważ robi zatokę dla autobusów. A na Wiadukcie Tarnobrzeskim zamknięte zostały dwa pasy, ponieważ powstanie połączenie ulic Jabłońskiego i Czarnieckiego. Dlatego nie mówimy tu o zajęciu pasa drogowego – dodaje. – A co gdyby pan Podkulski nie zajmował się przebudową ulic, tylko stwierdziłby, że ma za mało miejsca? – dopytujemy. – Na pewno nie dostał by zgody na zajęcie pasów. Ma swój teren budowy, który jest ogrodzony i musi się na nim zmieścić – zapewnia Chłodnicki.

***

Jak to jest, że we wszystkich sytuacjach, kiedy inwestorem jest Ryszard Podkulski, urzędnicy miejscy stają po stronie biznesmena, a nie zwykłych mieszkańców. Podobnie jak nasi Czytelnicy, mamy wątpliwości, czy zwężenie alei Piłsudskiego do jednego pasa ruchu jest rzeczywiście spowodowane przebudową jezdni.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
RZESZOWIAK
RZESZOWIAK
8 lat temu

JAK WIDAĆ NA ZDJECIU PAN PODKULSKI URZĄDZIŁ SOBIE SKŁADZIK .GDZIE SŁUŻBY ,URZĘDNICY RADNI I PAN PREZYDENT ODPOWIDZIALNE ZA TAKI STAN . A TYLE PISZE, MÓWI SIĘ JAKI RZESZÓW ZAKORKOWANY ., KOLEJNE CENTRUM HANDLOWE(MILENIUM HALL) KTÓRE BEDZIĘ ŚWIECIC PUSTKAMI .

wnuk kolejarza
wnuk kolejarza
8 lat temu

Panie Wojtku. Miasto się zamieniło (w zeszłym roku) z firmą „która chce budować Bella Dolinę” większą działką, drugą mniejszą (ostatnią żądaną przez Mayland) działką zamieni się na dniach, ale ta firma orzekła, że jest kryzys i na razie budować nie będzie. na ten temat niedawno był artykuł chyba nawet tu, w SuperNowościach. Więc – można narzekać na to w jaki sposób buduje Podkulski i jak negocjuje warunki budowy z nim Ratusz, ale problem jest jeszcze jeden: gdyby tu nie budował Podkulski, to nie budowałby nikt. Mielibyśmy zapyziałą dziurę i staw po wyburzonym hotelu, a nie inwestycje. Bo Rzeszów to nie… Czytaj więcej »

jan
jan
8 lat temu
Reply to  wnuk kolejarza

Millenium powstało bez udziału p.Podkulskiego i całe szczęście.Ma styl i smak i widać,że nie żałowano pieniędzy.

adam
adam
8 lat temu

Podkulski dostal od prezydenta w prezencie ten pas bo przeciez jego budowa wyszla na chodnik i nie ma dla niego zadnych przepisow o granicy, pasie zieleni itd…..

Kierowca
Kierowca
8 lat temu
Reply to  adam

Czy ktoś prowadził pomiary czy inwestycja jest w odpowiednich odległościach od psów drogowych?
Bo jak na moje oko nie.
Ale przecierz nie wolno prowadzić kontroli bez uprzedzenia.

wojtek
wojtek
8 lat temu
Reply to  adam

Zarząd miasta Rzeszowa od lat jest zakładnikiem inwestora byłego policjant z jasła Jasła.Czy to nie dziwne że żadne inne inwestycje nie są realizowane w innych miastach tylko w Rzeszowie.Bo to tylko w Rzeszowie inwestor nie ma żadnych problemów ani z zakupem gruntów ani z offsetem ani z pozwoleniem na budowę.Mało tego jego nie obowiązują żadne normy budowlane, miasto bez problemów legalizuje samowole budowlane i do tego realizuje inwestycje miejskie wokół jego budów.W innych miastach powiedzieli by ludzie że jest korupcja na stuku inwestor-urząd, w Rzeszowie mówią że urząd jedynie sprzyja inwestorom ale nie wszystkich.Dlaczego nadal miasto nie zamieniło się z… Czytaj więcej »

Pablo
Pablo
8 lat temu

Na drodze jest magazyn i wszyscy płacimy za to staniem w korkach i paliwem dla samochodów. Jak narazie to widać wyraźnie, że nacisk jest kładziony na wykonczenie centrum a nie na przebudowę drogi. Trzeba było przesunąć ten cały „lotniskowiec” o 10 metrów od ulicy i miejsca byłoby w sam raz dla wszystkich. Nie bedzie trzeba długo czekać i usłyszymy, że niestety nie uda się poprawić infrastruktury drogowej bo nie ma miejsca. Czy ktoś w ratuszu wie co to negocjacje? Ruch raczej będzie rósł, dodatkowy pas do skrętu w prawo jest potrzebny na tym skrzyżowaniu od strony ul. Marszałkowskiej w kierunku… Czytaj więcej »

Pietia
Pietia
8 lat temu

przebudowuje drogę ? jakaś kpina…na zdjeciu widać że zrobił sobie magazyn na niej…

janek
janek
8 lat temu

tak samo było przy Nowym Świecie i jakoś nikt nie płakał… Dziwne że mieszkając w mieście ludzie chcą spokoju ciszy i braku kurzu… bardziej gość ma problem ze sobą niż z całą tą sytuacją…

Kasprzak
Kasprzak
8 lat temu

Jak znam życie to kolejny narzekacz… takich samych było na pęczki przy budowie Milenium Hall.

Robert
Robert
8 lat temu

Jak znam życie to jest to prezent Pana Prezydenta