Mieszkańcy czekają na odmulanie

Zalew cały czas czeka na odmulenie. Prace potrwają 4-5 lat. Fot. Wit Hadło
Zalew cały czas czeka na odmulenie. Prace potrwają 4-5 lat. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W przyszłym roku zacznie się oczyszczanie zalewu na Wisłoku.

Tysiące mieszkańców Rzeszowa spędzają wolny czas na terenach wzdłuż Wisłoka. Cały czas w rozmowach powtarza się jedno pytanie: kiedy odmulony zostanie zalew? Jak mówi nam Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa, prace ruszą w przyszłym roku.

Po likwidacji Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej pieczę nad odmulaniem Wisłoka trzyma rzeszowski oddział spółki Wody Polskie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarezerwował 50 mln zł na to zadanie. Pieniądze pójdą w ruch, jak tylko gotowa będzie dokumentacja inwestycji. W przyszłym roku rozpoczną się prace. Mają potrwać kilka lat.

Mieszkańcy nie mogą się już doczekać odmulania. Uważają, że tereny przy zalewie można by było lepiej wykorzystać.

– Marzeniem prezydenta jest to, żeby nad zalewem powstało centrum wypoczynkowo-sportowe dla rzeszowian. Żeby to było miejsce, gdzie ludzie będą przychodzić spędzać czas i odpoczywać – nie tylko knajpki, ale też sporty wodne i różne inne udogodnienia. Jest dużo inwestorów, którzy są żywotnie zainteresowani tym, żeby wdrażać swoje koncepcje. Jest pomysł pływającej restauracji. Jednak nierozerwalną częścią jest tutaj odmulenie zalewu, bo przy takim stanie, jaki jest obecnie, nie da się tego zrealizować – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

I dopóki prace nie ruszą, mieszkańcy będą rozczarowani, bo nie mogą w pełni korzystać choćby z wypożyczalni sprzętu wodnego.

– Wypożyczyłem sobie kiedyś kajak z synem, ale utknęliśmy na środku zalewu, tak jest zanieczyszczony. Syn po prostu wysiadł i wszedł w wodę. Jej poziom sięgał mu do połowy łydki, tak zamulone jest dno zalewu. A pamiętam, jak za moich młodych czasów kąpaliśmy się tutaj normalnie – mówi Mariusz z Rzeszowa.

Miejscy urzędnicy cieszą się, że tym razem ekolodzy nie przeszkodzą już w odmuleniu. Przypomnijmy, że tak się stało kilka lat temu, kiedy zdecydowana na oczyszczanie firma zrezygnowała przez protesty. Specjaliści nie mają wątpliwości, że nie chodzi tylko o walory estetyczne i użytkowe, ale przede wszystkim zdrowotne. Jeżeli do odmulenia zalewu nie dojdzie, zbiornik będzie zarastał i gnił. To, według ekspertów, może doprowadzić nawet do tragedii ekologicznej.

Blanka Szlachcińska

12
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
ACJózefBolekMarekresoviencis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
AC
Gość
AC

Każdy pomstuje na ekologów. Ale kto stoi za nimi i kim oni są. Czy to jest tajemnica poliszynela.

Dlaczego jakaś organizacja sprzeciwia się skutecznie racjonalnym potrzebą miejskiej dżungli.

A kto pokryje koszy gdy była opcja w jakiś części odmulenie pokryć urobkiem.

Czy ekologom nie możemy zarzucić niegospodarności czy jednak działanie na korzyść jakiegoś podmiotu(odmulenie płatne w 100%).
Bo o sposobach dziłania takich biznesów już pewnie większość ma wyrobione zdanie.

Józef
Gość
Józef

Przed ujęciem wody w Zwięczycy trzeba zrobić progi i tam sukcesywnie muł wybierać Na zaporze też dolny refuler by nie zaszkodził .Ten namuł z zalewu nie powinien być zostawiany na brzegach w pradolinie Wisłoka SP. W przeciwnym razie to tylko na korzyść deweloperom którzy powykupywali działki SP ze zwrotów. z powodu niezrealizowania celu wywłaszczenia tj na zieleń urządzoną w tym sport i rekreację Na ten teren 8 lat temu została podjęta uchwała Rady Miasta o przystąpieniu do opracowania MPZP – Zalew. MPZP nie został zrealizowany a teren niezagospodarowany więc należy się zwrot terenu i o to chodziła a ci ekolodzy… Czytaj więcej »

Marek
Gość
Marek

Teraz zalew rzeszowski jest zbiornikiem wszystkich śmieci odpadów,mebli starych zdechłych psów ,kotów i świń z górnego Wisłoka.Dlaczego Solina nie zarasta mułem tylko rzeszowski zalew,kto to zaprojektował że nie ma spustu dołem tylko woda przelew się górą a tym samym zatrzymuje cały muł rzeczny. A może warto wybudować np. poniżej Rzeszowa stopień wodny aby podnieść poziom wody na całym odcinku.

resoviencis
Gość
resoviencis

Tadeusz by chciał…bo Tadeusz chce to musi być…ale jak mieszkańcy już od dawna chcieli, to co zrobił Tadeusz? Zasypał połowę zalewu bo mu brakowało terenów dla deweloperów, a teraz wielka wojna o odmulanie. Tadeusz w tedy tłumaczył że zwężenie rzekomo miało przyspieszyć nurt i nie powodować osadzanie się mułu…tymczasem jak zwykle ch.j z tego wszystkiego wyszło, ale bloki i tak powstały i Tadeusz zadowolony i deweloperzy również…Teraz czekam aż zabuduje tereny żwirowni i będzie się tłumaczył że tak trzeba było bo…
P.S.
Wszystkich tych pseudoekologów zagonić do roboty i w czynie społecznym niech odmulają resztki zalewu sztychówkami!!!

Andrzej
Gość
Andrzej

kandydat Buczak powstrzyma protesty ekologów

asa
Gość
asa

Tylko żeby znowu nie słuchać jakiś przegłupich ekologów co będą chcieli zabłysnąć

Antek
Gość
Antek

A może tak przy okazji odmulania zamontować w dolnej części zapory zasuwy i umożliwić zamulonej wodzie w czasie dużych opadów spływ mułu . A budowniczym zapory przyznać medal z buraka!

dobra rada
Gość
dobra rada

do Antka Medal z buraka należy przyznac takim burakom jak ty Antek i terrorystom zwanym dla kawału „ekologami ” którzy od lat protesują przeciw odmulaniu zalewu ! Budowniczy zapory zrobili to co mieli w projektach ,bo gdyby zrobili coś innego , poszli by do paki ,a że zrobili to dobrze ,to zapora stoi dotąd .niestety buraki, które nie mają pojęcia o technologi i technice budowy zapór ,gardłują ,nie mając zielonego pojecia nawet o tym ,że w czasie dużych opadów ,decyzja o spuszczaniu wody nie należała do obsługi zapory, ani budowniczych ;-))) p.s Muł też może być potrzebny ,”dno” już jest… Czytaj więcej »

Bodo
Gość
Bodo

aleś ty głupi

Antek
Gość
Antek

A co ja mam wspólnego z tymi ekologami. Dla mnie cykl budowy rozpoczyna się od projektu ‚Ale kto dal przyzwolenie na taki projekt i budowę . zapewne nie Kaczyński i PiS .zapewniam Pana „Dobra rado”

Bolek
Gość
Bolek

Jednak trzeba było poleżeć na oddziale Psychiatrycznym dłużej ; tak około 30 dni.

krab
Gość
krab

Przecież nie zlikwidowano Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, co więcej powstały nowe w tym jeden w Rzeszowie. Owszem teraz podlegają nowemu PGW Wody Polskie, więc struktura się zmieniła, ale RZGW istnieją nadal.