Mieszkańcy gminy Krasne manifestowali

Manifest mieszkańców gminy Krasne. Fot. Blanka Szlachcińska

Manifest mieszkańców gminy Krasne. Fot. Blanka Szlachcińska

RZESZÓW. Inicjatorzy referendum w sprawie przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa chcą zostać włączeni do miasta.

W piątek przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie grupa mieszkańców gminy Krasne protestowała przeciwko uchwale przyjętej przez Radę Gminy Krasne. Rada negatywnie zaopiniowała połączenie Rzeszowa z gminą Krasne. Delegację mieszkańców przyjęła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

– Jako mieszkańcy gminy Krasne jesteśmy zbulwersowani i mocno zaniepokojeni tym, że władze naszej gminy lekceważą nas mieszkańców i nie dają nam możliwości w sposób demokratyczny wyrazić swojego stanowiska. Po raz drugi już zrodziła się wśród nas inicjatywa połączenia obu gmin, zawiązała się Grupa Inicjatywna, która zebrała około 1,2 tys. podpisów za połączeniem – mówi Benedykt Czajkowski reprezentujący mieszkańców.

Jednak do referendum nie doszło, a sprawa jest ponownie rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

28 marca do Wojewody Podkarpackiego trafił wniosek o zaopiniowanie procedury poszerzenia Rzeszowa o gminę Krasne i kilka podrzeszowskich sołectw. Władze Rzeszowa dołączyły do wniosku wyniki gminnych konsultacji, które w większości wyszły niekorzystnie dla ratusza. M.in. na brak organizacji gminnych konsultacji narzekają mieszkańcy gminy Krasne. Są wściekli, że konsultacje zorganizowane przez starostę powiatowego zostały przeprowadzone bez ich wiedzy i trwały tylko dzień. Twierdzą, że to właśnie dlatego zabrakło 2 głosów, żeby wynik wyszedł na „tak”.

– Czy samo przyłączenie do Rzeszowa będzie rozwiązaniem wszystkich państwa bolączek? Można zobaczyć tych, co zostali przyłączeni do Rzeszowa od strony południowej i sprawdzić, jak to wygląda – mówiła Ewa Leniart. Zwracała również uwagę, że nie wszyscy mieszkańcy już przyłączonych terenów są z tego zadowoleni, a zażalenia co do urzędujących włodarzy gminy mogą rozstrzygnąć mieszkańcy podczas zbliżających się wyborów samorządowych.

Wojewoda podczas spotkania z mieszkańcami mówiła, że wniosek jest przez nią cały czas rozpatrywany, a decyzja w sprawie opinii powinna zapaść do 28 kwietnia. Później trafi ona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w lipcu o poszerzeniu Rzeszowa ostatecznie zdecyduje rząd.

Blanka Szlachcińska

do “Mieszkańcy gminy Krasne manifestowali”

 1. max

  referenda o przyłączenie powinny być przeprowadzone przed wyborami samorządowymi, raz na cztery lata a nie co roku ta sama szopka

 2. oolo

  Bezstronnie patrząc (bo jest mi to obojętne jak to się skończy). wg mnie decyzje prawdopodobnie już zapadły w tej sprawie… Nic z tego nie będzie póki w jednej i drugiej gminie rządzi ktoś inny niż reprezentant obecnej partii rządzącej. Nawet gdyby zmieniły się władze na te jedynie słuszne, to i tak nic nie zrobią. Dla nich ważne są tylko sondaże i poparcie społeczne przekładające się na ilość mandatów w Sejmie w kolejnych wyborach. Więc proszę Państwa z grupy inicjatywnej… szacunek za poświecenie i wyrażenie swojej opinii, ale nie wierze aby w najbliższym czasie coś się zmieniło w Waszej sprawie.

  • Krasnuak

   Według Pana myślenia ma Pan rację bo władza nigdy nie starała się obiektywnie popatrzyć na sprawę. Ale zbliżają się wybory i nikt nie jest pewny swego a wiele można zmienić jednym posunięciem , trzeba wierzyć że może być inaczej dla dobra ogółu a nie jednostki. .
   Bo wszyscy co roku mówią nie teraz może za rok , myślę że przyszedł już ten czas i rok minął.
   Nikt nigdy wszystkich nie uszczęśliwił ale jednak po niezależnych badaniach z tamtego roku które zostały bodajże przeprowadzone przez Politechnikę okazało się że ponad 90% mieszkańców włączonych miejscowości jest zadowolonych i nad tym bym się skupił , bo reszta to tylko pyskówki.

 3. mieszkaniec sołectwa

  W tej sprawie już dużo zostało powiedziana można tylko przypomnieć że grupie mieszkańców chodziło o jakość a nie o ilość , na pewno wójt kłamie jak z nut nie wiem dlaczego bo jako prawnik powinien przestrzegać prawa a on pisze go od nowa pod siebie .
  Podam przykład dwa lata temu wydał wiele pieniędzy na prawników żeby nie odbyło się referendum jednak sąd go obnażył i nakazał przeprowadzić referendum . Tak czy inaczej niczego to go nie nauczyło i sprawa znowu jest w sądzie pozostaje pytanie kto komu powinien służyć wygląda na to że mieszkańcy gminy , pewno już niedługo bo cała kampania sukcesów może go tylko pogrążyć .
  Pytanie czy wójt miał na maturze ocenę z matematyki bo nie wiem jak się odnieś do jego obliczeń .
  Według wójta jak podaje zadłużenie wynosi 17% pytanie jak to liczyć. Bo dla mnie 17 mil zadłużenia przy budżecie 52 milionowym licząc z kredytami to nijak mi to pasuje do 17% . Licząc w prosty sposób to budżet musiał by wynosić około 100 mil zł. x 17% było by pewno te 17 mil . Nie wiem co to za matematyka ale pewno tak liczy wójt w gminie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.