Mieszkańcy Jasła chcą zlikwidować Straż Miejską!

Akcja blokowania przenośnego fotoradaru. Fot. Archiwum

JASŁO. – Fotoradary powinny spełniać rolę prewencyjną, a nie jak u nas “łapanek z ukrycia” – twierdzą inicjatorzy akcji “Jasło bez Straży Miejskiej”.

- Naszym celem nie jest łupienie kierowców – zapewnia Komendant Straży Miejskiej w Jaśle Ryszard Mastej. Od początku października młodzi jaślanie protestują przeciwko jej działaniom, twierdząc, że zamiast na bezpieczeństwie, strażnicy miejscy skupiają się na łapankach i nękaniu ludzi. Protest zaczęli od blokady przenośnego fotoradaru, a skończą prawdopodobnie po rozpisaniu referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej. – Uważam, że przytłaczająca większość byłaby za jej likwidacją – mówi Bogdan Makowski, inicjator akcji “Jasło bez Straży Miejskiej”.

Młodzi jaślanie sprzeciwiają się reperowaniu budżetu miasta mandatami. Twierdzą, że SM musi wlepić w tym roku ok. 15 tysięcy mandatów, bo plan dochodu z mandatów został ustalony na 1,1 mln zł. Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta czy to prawda? – Kwota ta obejmuje wszystkie mandaty pochodzące z fotoradaru i innych wykroczeń popełnionych na terenie m. Jasła – informuje Anna Janiga-Szeleszkiewicz z Kancelarii Burmistrza Miasta. Do końca września br. dochody Jasła z tego tytułu wyniosły 740 tys. zł, a więc nieco poniżej zakładanego planu. Komendant Mastej twierdzi natomiast, że “takiego planu nie ma, a przynajmniej nic o nim nie wiem”.

Kolejnym argumentem członków akcji za likwidacją SM są straty finansowe w budżecie Jasła. – Utrzymanie SM kosztuje 1,6 mln zł (…) Ewidentnie nękają ludzi, żeby zarobili na swoje wypłaty – twierdzą (średnie wynagrodzenie 30 pracowników SM w Jaśle wynosi 2.606,61 zł). – W tym roku podniesiony ma zostać podatek od nieruchomości, co ma przynieść 800 tys. zł, dlatego chcemy ich nauczyć, żeby zaczęli od oszczędności – mówi Makowski.

Komendant Mastej przyznaje, że akcja młodych jaślan “napsuła mu krwi”, a zarazem, że “podchodzi do niej z pełnym spokojem”. – To incydent wąskiej grupy ludzi, a ich zarzuty to kłamstwa – twierdzi, a jako argument podaje, że od początku roku fotoradar zrobił 8 tys. zdjęć, z których co ósme skończyło się pouczeniem. – To mogły być mandaty – mówi. Twierdzi, że SM działa zgodnie z prawem, a za mandaty winni są kierowcy.

Do akcji “Jasło bez Straży Miejskiej” na portalu społecznościowym facebook przyłączyło się już ponad 1600 osób. – W naszej opinii fotoradary powinny spełniać rolę prewencyjną, a nie jak to dzieje się w przypadku jasielskiego fotoradaru, funkcję “łapanek z ukrycia”. Jego wykorzystanie do kontroli radarowej z ukrycia mija się całkowicie z celem – twierdzą. Chcą, by o przyszłości Straży Miejskiej zadecydowało referendum i zapowiadają akcję zbierania podpisów wśród mieszkańców.

***
“Super Nowości” od początku stoją na stanowisku, że planowanie ogromnych sum jakie mają zostać złupione z kierowców, by następnie trafić do budżetu, świadczą o chorym państwie w jakim żyjemy. Jeśli fotoradary nie służą poprawie bezpieczeństwa, a jedynie polowaniu na nasze portfele, to obywatelskie nieposłuszeństwo jest w takich przypadkach całkowicie uzasadnione!

Arkadiusz Rogowski

do “Mieszkańcy Jasła chcą zlikwidować Straż Miejską!”

 1. maro79

  Witam,
  A ja muszę się pozytywnie wypowiedzieć o Staraży Miejskiej w Jaśle i Panu Komendancie. Po otrzymaniu zdjęcia z fotoradaru do domu i złożeniu wyjaśnień dostałem tylko pouczenie ! Oczywiście żeby to nie była recydywa.
  M

 2. Kasia

  150% poparcia dla likwidacji S.M. w Jaśle, bądźcie przykładem dla reszty podkarpacia spuszczając tę pasożytniczą organizację w miejsce dla niej bardziej odpowiednie – do miejskiej kanalizacji!

 3. Andrzej

  likwidacja SM to konieczność – dwuwładzy nie powinno być gdy dzwoniłem na interwencję na POLICJĘ
  czyt: „to sprawa dla SM” a gdy do nich cyt: „to sprawa POLICJI”

  PA PA PA – SM

 4. Darek

  Mam pytanie – lub prośbę
  Niech napisze ktoś kto dostał tylko pouczenie.
  Niech sprzątają gówna po psach, a nie bawią się w policję.
  Na targowicę wystarczy wyjść i nic nie robią z piratami

 5. strażnik fe

  gdyby kierowcy przepisowo parkowali i jeździli,
  to strażnicy (i policjanci) by ich nie łupili
  - i wszystko w temacie!

  Dostanie mandat ciołek jeden z drugim to strażnik niedobry i go przegonić…. oj oj ciemnotki

 6. andrzej

  to dawne komunistyczne ormo zmienione na sm

 7. nova

  witam
  każdy tak narzeka na SM czy wogóle ktoś wie czym sie zajmuje ?to nie tylko wlwpianie mandatów ale odgroma wiele innych – juz widze jak policja przejmie wszystkie obowiazki które maja chłopaki ze SM

 8. to ja

  ludzie to nie wina straznikow ze wypelniaja zadania im powierzone.w duzej mierze sa to polecenia przelozonych .np w rzeszowie polecenia kom. jozka wisz kto go zna to wie jaki to czlowiek,chodz trudno go nazwac tym mianem.ludzie nie zadowoleni z wykonywanej pracy .szczegolnie mlodzi pracownicy ktorzy sa zastraszani ,i oczywiscie wykonuja wszysstkie polecenia kom. sm.a bierze sie to z tego ze obawiaja sie o swoje zatrudnienie bo sa zatrudniani na umowy na czas okreslony…a nabic na kosy i tym podobne sformulowania nadaja sie do skierowania do prokuratury .prawdopodobnie bedzie sprawe mial pan pani roman .

 9. marko

  Brawo mieszkancy pare lat temu nieznajacy miasta zatrzynalem sie na rynku przed apteka i zarobilem kolegium od dzielnych strozow miasta

 10. jaslanka

  SM to dawne ZOMO . Popieram calkowicie inicjatywe i zycze sukcesow.

 11. roman

  BRAWO JAŚLANIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  NIEROBÓW ZAGONIĆ DO KOPANIA ROWÓW !!!!!!!!!

  niech Rzeszów bierza z Was przykład
  kosy nabić na sztorc i przegonić wuji za rogatki miasta
  tam otoczyć w smole i pierzu i pokazywać dzieciom

 12. Ferdynard

  3 x TAK !!!
  W Krośnie są już tak leniwi że im się nawet z radarem stać nie chce !!!
  Postawili 4 słupy na jedynej drodze dwupasmowej gdzie aż się prosi by nadrobić opóżnienia w trasie,zamontowali fotoradary i tylko chodzą do nich po zdjęcia.
  To niech CBŚ sprawdzi bo skąd biedne Krosno stać na takie urządzenia co są tylko jeszcze 2 w Polsce ?

 13. marian

  SM – nie spełnia oczekiwań społeczności danego miasta. Zamist byc nastawionym na zapewnienie bezpieczeństwa w najbardziej niebezpiecznych punktach miasta popisuja sie poprzez łupienie kierowców, aby podreperować bużet. Są to darmozjady utrzymywane z pieniędzy obywateli których gnębią.
  Jestem za likwidacja tego potworka. Zagonić to towarzystwo do bardziej uzytecznej roboty. Sa to nieroby- widziałem taki obrazek za rogiem kamienicy ( naprzeciw szpitala przy ul Szopena w Rzeszowie) stało dwoje strazników SM spogladali zza tzw węgła czy przypadkiem kierowca nie zatrzymał sie przy szpitalu by np. wysadzic cięzko chorego człowieka. To sa kpiny. Obu rękami popieram inicjatywa likwidacji tych darmozjadów.
  Pozdrawiam

 14. VV

  i brawo dla jaslan. straz miejska to nic innego jak podzwonne gestapo.

 15. Kasprzak

  Straż miejska, czy w Jaśle, czy w Rzeszowie.. to jedno wielkie nieporozumienie!

  • Stefan

   Jestem za rozpędzeniem tych debili ze straży również w Rzeszowie. Nic nie robią, nic nie mogą, za nic nie odpowiadaja tylko wożą się cztery litery w służbowych brykach i taki z nich pożytek. Wygonić tych matołków do uczciwej roboty, bo nie wydolimy, aby wszystkich pasożytów w tym kraju utrzymać i na nich robić. Brawo mieszkańcy Jasła blokujący radar z tymi niemotami. To przykład dla reszty jak upomnieć się o swoje. Kosy na sztorc i przpędzić hołotę. Trzeba chyba sobie przypomnieć, jak to było : „wyklety powstań ludu ziemi….”

 16. wiesiek

  Też jestem za likwidacją SM.To są pasożyci utrzymywani z naszych kieszeni wyrządzający nam codziennie krzywdę.Popatrzeć w TV Turbo – Uwaga Pirat jak mają wyrafinowane sposoby karania kierowców a jeszcze nie widziałem w tym programie 1 akcji policji w której zrobiono by komuś jakąś przyjemność.SM to kolejna grupa organizacja co przyznała sobie obowiązek karania społeczeństwa.Mam sąsiada pijaczka kiedyś sam zlikwidował ławkę przed klatką bloku podobno nie mógł spać mieszka na 3 piętrze.W tym roku ADM postawiła mu ławkę na jego żądanie chwali się że ma wielkie znajomości w administracji i nic mu nie możemy zrobić.Teraz od wiosny przed klatką od godz.6 do późnego wieczora menty zbierają się piją na ławeczce w deszczowe dni w piwnicy i nie widziałem nigdy strażnika SM.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.