Mieszkańcy miasta za darmo pozbędą się elektrośmieci!

W każdą drugą sobotę miesiąca od godz. 9 do 14 elektrośmieci będą odbierane z punktu zbierania mieszczącego się na parkingu przed budynkiem Urzędu Miasta Krosna (ul. Lwowska 28 a). Fot. Archiwum

KROSNO. Według szacunkowych danych, Polacy co roku gromadzą ponad 300 tysięcy ton niepotrzebnego sprzętu, dlatego zbiórka takiej ilości elektrośmieci wiąże się z koniecznością współpracy gmin z wyspecjalizowanymi organizacjami odzysku.

Masz na strychu elektrośmieci, czyli zużyty lub zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny: lodówkę, pralkę, zmywarkę lub komputer? Pozbędziesz się ich za darmo dzięki temu, że miasto Krosno jako drugie na Podkarpaciu – obok Rzeszowa – przystąpiło do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”. W każdą drugą sobotę miesiąca od godz. 9 do 14 będą odbierane elektrośmieci z punktu zbierania mieszczącego się na parkingu przed budynkiem Urzędu Miasta Krosna (ul. Lwowska 28 a). Co ważne, miasto nie będzie ponosiło kosztów związanych z prowadzeniem programu; te bierze na siebie ElektroEko, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

Wdrożenie programu oznacza również konkretne korzyści dla 10 krośnieńskich szkół podstawowych. Warunkiem są jednak aktywne działania edukacyjne oraz udział w prowadzonych zbiórkach elektrośmieci.

Jakie korzyści dla 10 krośnieńskich szkół?
Szkoły będą miały szansę na zdobycie atrakcyjnych pomocy dydaktycznych dla swoich uczniów, takich jak: tablice multimedialne, rzutniki. W tym celu niezbędne jest zaangażowanie uczniów oraz mieszkańców Krosna, którzy oddając sprzęty do publicznego punktu zbierania otrzymają kupony Funduszu Oświatowego. Te będą mogli przekazać wybranej placówce. Następnie kupony zostaną przeliczone na punkty, co pozwoli szkołom pozyskać wybrane pomoce dydaktyczne. Już wkrótce rozpocznie się kolejna fala rekrutacji dla szkół, które nie przystąpiły jeszcze do programu. Wszystkie zgłoszone placówki otrzymają materiały dydaktyczne, które umożliwią im przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w zakresie podnoszenia świadomości uczniów na temat właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. – Propagowanie postaw ekologicznych to jeden z najważniejszych obszarów naszych działań. Budowanie wśród najmłodszych właściwych zachowań i świadomości dot. elektrośmieci jest warunkiem pomyślnego działania systemu wdrażanego od 1 lipca 2013 r. Cieszymy się, że nasze miasto zostało objęte programem „Moje miasto bez elektrośmieci” i apelujemy do mieszkańców o mobilizację, która sprawi, że staniemy się wzorem dla pozostałych gmin, w których problem elektrośmieci jest wciąż nierozwiązany – twierdzi Piotr Przytocki, Prezydent Krosna.

Jak jeszcze oddać elektrośmieci?
Wdrożenie przez władze Krosna programu oznacza, że mieszkańcy miasta będą mieli też kilka innych możliwości prawidłowego oddania elektrośmieci. – Posiadacze dużych elektrośmieci (np. lodówek, pralek, telewizorów powyżej 24 cali, zamrażarek, kuchenek elektrycznych czy zamrażarek) będą mogli zamówić bezpłatną usługę ich bezpośredniego odbioru z domu. Program powstał jako odpowiedź na potrzeby mieszkańców Krosna, którzy często kupując nowy, duży sprzęt AGD są zmuszeni płacić za zabranie starego nawet 60 zł – podkreśla Anna Podsiadło z ElektroEko. Aby zamówić usługę bezpośredniego odbioru z domu wystarczy wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub zadzwonić pod infolinię 2222 333 00 (koszt połączenia według stawki operatora).  W ustalonym terminie po sprzęt zgłosi się ekipa ElektroEko, która odbierze go bezpłatnie. Za sprzęt odbierany z domu kupony z Funduszu Oświatowego nie są wydawane.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o