Mieszkańcy nie chcą sąsiedztwa z sortownią śmieci

- W tym miejscu, obok firmy meblarskiej i oczyszczalni ścieków, ma być budowana regionalna sortownia odpadów – pokazuje Krzysztof Mosiężny, sołtys Zabajki. Fot Wit Hadło

ZABAJKA k. GŁOGOWA MŁP. Burmistrz też sprzeciwia się takiej inwestycji

Mieszkańcy Zabajki sprzeciwiają się budowie regionalnej sortowni odpadów.  Gdyby inwestycja została zrealizowana, to powstałaby hala na 5 tys. m kw. z linią do segregacji odpadów komunalnych.

Zdaniem mieszkańców tak inwestycja byłaby szkodliwa dla środowiska, a przede wszystkim odstraszyłaby ludzi, którzy przyjeżdżają wypocząć w Zabajce i mogą skorzystać ze stadniny koni.

Oficjalnie o planowanej inwestycji zostali powiadomieni tylko właściciele działek, przy których będzie budowana sortownia śmieci. Jednak pocztą pantoflową ta wiadomość rozeszła się po całej wsi. Mieszkańcy Zabajki obawiają się, że inwestycja negatywnie wpłynie na proekologiczny wizerunek ich miejscowości. Sortownia powstałaby też za blisko domów zlokalizowanych na dwóch osiedlach: Niwa i Zabajka.

Tego samego zdania jest, Krzysztof Mosiężny, sołtys Zabajki, który twierdzi, że dotąd wieś postrzegana jest jako miejsce rozrywki (jest tam stadnina koni, są lasy), ale po powstaniu sortowni, ludzie przestaną tam jeździć.

Burmistrz przeciwny
Przeciwny budowie sortowni jest nie tylko Krzysztof Mosiężny, sołtys Zabajki też Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp.. Jednak burmistrz dodaje, że na razie tarnowska firma Trans-Formers Karpatia jedynie planuje taką inwestycję. Daleko jest więc do jej rozpoczęcia.

– Sprzeciwiam się budowie sortowni, bo byłaby zlokalizowana tuż przy domach znajdujących się na osiedlach – mówi burmistrz. – Dotąd jednak Trans-Formers Karpatia nie kupił działki, a jedynie się do tego przymierza. Nie jest pewne, czy sortownia tam powstanie. Gdyby firma zdecydowała się na taka inwestycję i wykupiła grunt, to nasz urząd gminy musi przeprowadzić całą procedurę. Musielibyśmy wydać warunki zabudowy, ale ponieważ są protesty mieszkańców to sprawę przekazalibyśmy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Trans-Formers: sortownia nie będzie szkodliwa
Tarnowska firma Trans-Formers nie odnosi się do protestu, bo dotąd nie wpłynęło do niej żadne pismo od mieszkańców. – W rozmowach z mieszkańcami będziemy chcieli używać racjonalnych mieszkańców – informuje Adam Kamiński, prezes Trans-Formers Karpatia. – Nie będzie to uciążliwa dla środowiska inwestycja.
Na 27 listopada sołtys Zabajki zapowiedział zebranie wiejskie, w którym będą uczestniczyć zarówno mieszkańcy, jak i przedstawiciele firmy Trans-Formers Karpatia.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
garda
garda
9 lat temu

Wolą pchać swoje śmiecie do innych gmin albo spalać w piecach CO.