Mieszkańcy: – Nie chcemy ciemnych ekranów

– Inwestor, który postawił ciemne ekrany, w ogóle się ze mną nie konsultował – mówi Krystyna Sawuła (85 l.) z ulicy Lubelskiej. – Nie jestem przeciwna ekranom, ale przyczyniają się do tego, że moja rodzina ma ciemno w domu i nie widzimy, co się dzieje na drodze. Wystarczyłoby wstawić przezroczyste ekrany, ale jakoś nikt tego nie chciał zrobić. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Urzędnicy: – Nikt nie wniósł protestów w sprawie osłon drogowych.

– W domu mamy ciemno, bo przed oknami zbudowali nam zaciemnione ekrany – mówi zdenerwowana Krystyna Sawuła, (85 l.). – Brakuje nam jeszcze wieżyczek i drutów kolczastych i mieszalibyśmy jak w więzieniu w Załężu. – Domagamy się przezroczystych ekranów, takich żeby było widać przejeżdżające samochody, ale nikt nas nie słucha.

Na całej długości ulicy Lubelskiej wycięto 200 drzew i postawiono ekrany dźwiękochłonne. Mieszkańcy nie są przeciwni takiej ochronie przed hałasem, który powodują przejeżdżające samochody, ale nie podoba im się, że są one ciemne. Domagają się, żeby były przezroczyste. Niektórzy z nich twierdzą nawet, że zmniejszono ich parcele, bo zamiast przybliżyć ekrany do drogi, to wykonali je w głębi prywatnych działek.

– Zgodnie z przepisami, przy drodze mogliśmy postawić tylko ciemne ekrany – poinformował Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. – Decyzja o postawieniu pełnych, tzw. ekranów pochłaniających, została uzgodniona z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Odbyły się w tej sprawie spotkania z mieszkańcami ulicy Lubelskiej, ale nikt z nich nie protestował i nie domagał się przezroczystych ekranów.

Dyrektor dodał, że w prasie opublikowano wezwania dla mieszkańców, którzy mogli zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego w sprawie ekranów i wnieść protesty. Jednak nikt nie przyszedł. Co do wejścia w pas posesji, to zgodnie z specustawą, było możliwe zajęcie części posesji w ramach przebudowy drogi, przy której zamontowano ekrany.

Mariusz Andres

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
PawełKrzysiekuchoalaRzeszowskiTroll Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Gość
Paweł

Może jeszcze bardziej w centrum postawią ekrany, np na Piłsudskiego albo na Dąbrowskiego od Zamku Lubomirskich?

Ludzie mają firmy, zasłonią je! Polska rzeczywistość i te… władze.

Urzędy „robią co mogą” aby zlikwidować bezrobocie, a później władze te firmy które powstają zasłaniają ekranami i znowu się robi bezrobocie, bo te firmy klientów nie mają, skoro nie są widoczne z drogi.

Krzysiek
Gość
Krzysiek

Pan , panie Magdoń powinien się pan zająć polityką , gdzie jest miejsce kłamców i sprzedawczyków.
Protesty były kilka let temu , jeszcze w fazie projektowania i pan dobrze o tym wie. Ciekawe co by pan zrobił gdyby panu ten żółto-zielony złom przed oknem postawili, pewnie starczyłby jeden telefon do jakiegoś znajomka i złom by zniknoł. To na drodze S-19 na Załężu potrafiono zrobić szklane ekrany z widokiem na pola i więzienie a tu w środku miasta ZŁOM.

ucho
Gość
ucho

Panowie urzednicy cytowani w tym artykule powaznie mijaja sie z prawda mieszkancy ul Lubelskiej od 2009 roku skladaja pisma protesty byly sa i beda pan dyrektor zarzadu drog lze jak pies na spotkaniu z mieszkancami pani obecna na zjeciu byla rowniez wladza ma nas w d-e

RzeszowskiTroll
Gość
RzeszowskiTroll

Wszystko ładnie i pięknie ale …

„Dyrektor dodał, że w prasie opublikowano wezwania dla mieszkańców, którzy mogli zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego w sprawie ekranów i wnieść protesty. Jednak nikt nie przyszedł.”

Nikt nie ma obowiązku czytać prasy, oglądać telewizji czy serfować po internecie. Takie wezwania powinny zostać doręczone mieszkańcom listami poleconymi.

W całej Polsce ludzie narzekają na nieprzezroczyste ekrany i domagają się wymiany na te przezroczyste. Z różnym skutkiem co prawda, ale fakty są takie – że ekrany tłumiące (te nieprzezroczyste) są zazwyczaj powodem skarg i konfliktów. Jak wielkim trzeba być ignorantem, żeby tego nie wiedzieć będąc inwestorem czy też wykonawcą?

oko
Gość
oko

ludziom to nie dogodzi nigdy, a zwlaszcza w starszym wieku!

ala
Gość
ala

Dziwne, ale wiekszość mieszkańców ul. Lubelskiej nie chce ekranów ale ktoś sie uparł aby w srodku miasta to piekne żółte ekrany postawić.

a nie tak dawno zmieniła sie ustawa i tzw. normy i te ekrany nie są nikomu do niczego potrzebne.

a poza tym gdzie jest konserwtor zabytów – starej chałupy nie wolno na Staromieściu rozbużyć, a takie badziewie stawiają.