Mieszkańcy, sami zdecydujcie!

Na pomniku Walk Rewolucyjnych powieszono baner nawołujący mieszkańców do podjęcia decyzji, co dalej zrobić z tą budowlą. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. „Nie prezydent, nie bernardyni, ty zdecydujesz!” – taki napis w nocy we wtorek powieszono na pomniku Walk Rewolucyjnych. Obok pojawił się napis: „WUZ albo przewóz”. O co w tym wszystkim chodzi? Organizatorzy wyjaśnią to w czwartek (23.05) o godz. 9 przed pomnikiem. 

– To społeczna akcja – wyjaśnia Arkadiusz Gemra, organizator akcji. – Chcemy wybudzić mieszkańców Rzeszowa na wiosnę, żeby zdecydowali m.in. o tym, co dalej z pomnikiem Walk Rewolucyjnych. Nie powinien o tym decydować prezydent czy zakonnicy, a zwykli mieszkańcy. To oni mają prawo wypowiedzieć się, czy ta budowla ma pozostać, czy ma być wyburzona.

Akcja jest planowana od pół roku. Organizatorzy skrzyknęli się na Facebooku. Obecnie grupa opracowująca strategię na temat decydowania o sprawach ważnych dla każdego mieszkańca Rzeszowa i turysty liczy 10 osób, ale zaangażowanych jest w niej 50 osób.

and

do “Mieszkańcy, sami zdecydujcie!”

 1. trzeźwy

  Dziwne… Każdy z kim rozmawiam jest wściekły za niszczenie pomnika (wiercenie w nim dziur). A tutaj wszyscy chcą go burzyć…. Dziwne…

 2. trzeźwy

  Bernardyni, klepać modlitwy zamiast spamować komentarze!!!

 3. staqch

  URZAD MARSZALKOWSKI MAJA BURZYC!!!!BEDA STAWIAC KUT…SA,,,,,,,,,bedzie Para!!!!

 4. andrzej

  Oczywiście że wgrę wchodzi tylko wyburzenie tego paskudztwa z czsów PRLu i zarazem sybolu zniewolenia POLAKÓW oraz kolaboracji PZPR z okupantem sowieckim.

 5. Paulina

  Poeta<— uśmiałam się jak fiks.Dobry wiersz :D

  NIE WYBURZAJCIE WIELKIEJ CIP…Y! w końcu to ostatnia wizytówka miasta-Rzeszów:)

 6. mamnick

  Ania lepiej idź do dziadka bo go jeszcze pod oknem coś przejedzie…..!

 7. bramkarz

  Dało się Panu Podkulskiemu podjechać z tą jego galerią tak blisko jezdni że teraz nie ma jak poszerzyć jezdni aby utworzyć prawoskręt z wiaduktu i dieją się tam nie normalne rzeczy z korkami No własnie taką zgodę na zbliżenie do jezdni mógł uzyskać tylko pan Podkulski Zwykłemu śmiertelnikowi by to nie przeszło Tak samo ma się rzecz z tą zakałą jaką jest pomnik Wyburzyć i poszerzać niewydolne rondo albo postawić go Podkulskiemu na galeri bo coś ich chyba łączy To jest klasyczny przykład lekceważenia ineresów miasta w wymiarze komunikacyjnym przez Włodarzy

 8. Ambroży

  Hmm – ja bym tą szkaradę jeszcze na jakiś czas zostawił , gdyż jest wiele ważniejszych rzeczy do wyburzenia i remontu, a tym samym będzie to przypomnieniem chwil ślubowań składanych betonowi zamiast Bogu.

  • RzeszowskiTroll

   Panie Ambroży, mi się akurat pomnik podoba. O gustach się nie dyskutuje. Szkarada to stoi w miejscu wyburzonego hotelu po drugiej stronie ulicy. A pomnik, skoro wielu ludziom kojarzy się jednoznacznie można zasymilować do celów religijnych jako symbol płodności kobiety lub hołd dla niepokalanego poczęcia. Kościół nie takie rzeczy już robił.
   Pozdrawiam.

 9. poeta

  Uwaga mężczyzno! Ostrzeżenie! Jeśli nie bierzesz leków hormonalnych to po przeczytaniu tego wstrząsającego wiersza możesz nagle poczuć nieodgadniony impuls i powiedzieć sobie – „A rzucam w cholerę to wszystko i jadę do Rzeszowa”

  W Polsce południowej, po jej wschodniej stronie
  Tam gdzie Wisłok toczy swe brunatne tonie
  Niezbyt czyste, a w bukiet zapachów bogate
  Miasto stoi… sześćsetletnią mające już datę.

  Łatwo je poznasz, bowiem w samym środku grodu
  Tam gdzie krzyżują się drogi z północy i wschodu
  A po ich czarnych wstęgach przez dzień cały wali
  Ryczący potok smrodu, benzyny i stali…

  Pomnik stoi… Z kształtu wielce osobliwy
  Lecz mieszkańców miasta chór głosów zgodliwy
  Orzekł, że ten kształt obły co się w górę wspina
  Na metrów dwadzieścia, w środku jest szczelina

  To nie kicz żaden, ani żadna lipa
  Lecz największa na świecie – betonowa cip…a

 10. IMIĘ (WYMAGANE)

  RZESZÓW BEZ TEGO POMNIKA TO JAK STARA BABA BEZ STANIKA

 11. Ania

  Wyburzyć, wyburzyć i jeszcze raz wyburzyć, to szpeci centrum piękniejącego naszego miasta :)

  • RzeszowskiTroll

   Aniu, pomnik jest teraz własnością Bernardynów i tylko oni mogą decydować (wbrew temu co niektórzy sądzą) co z nim zrobić. Mogą nic z nim nie robić, wynająć jako słup reklamowy, pomalować, wyburzyć a nawet sprzedać wraz z fragmentem działki temu kto da więcej. Tyle w temacie.

  • Emilia

   Też jestem za wyburzeniem. Nadto , dziennikarz niezbyt rzetelny. O godzinie 7;00 widziałam zupełnie inny transpparent niż ten wczorajszy. I jakoś grupka 50 osób mi się nie zgadza.
   I przypominam ze mieszkańcy Rzeszowa albo pracują albo wykonują ważniejsze obowiązki niż latanie na zawołanie pod lichy pomnik o tej porze dnia. I w ogóle !
   Konieczny zrobił gniota , szlacgta ( chyba on) ozdobił toto i nijak się już nie da zapisac paskudztwa do rejestru zabytków.
   Byłam dzieckiem gdy budowali. Ci z PZPR w gacie robili z radości, Rzeszowiacy normalnu żałowali ze tyle betonu zbrojonego poszło na marne zamiast na budowę deficytowych mieszkań. Każdy patrzył na to z obrzydzeniem. I jeszcze te „dobrowolne’ składaki w zakładach pracy na ten pomnik . Żenada. tak wtedy jak i teraz.

   • RzeszowskiTroll

    Z wyburzeniem wiążą się koszty. Pomnik jest teraz prywatną własnością Bernardynów i jak zechcą to mogą sobie to zrobić za pieniądze swoje, sponsora lub datki na ten cel. Tyle w temacie.

    Piszcie do nich petycje, wspomóżcie ich finansowo to może wyburzą bo póki co to na parkingu kiepsko zarabiają i chyba z kasą u nich licho. Z tego co widzę więcej zyskują na wrzawie wokół betonowego monumentu niż gdyby jej nie było.

    Miasto nie jest już właścicielem ani działek sprzedanych kiedyś za przysłowiową złotówkę zakonowi ani tym bardziej budowli, które na tych działkach stoją więc nie jest stroną w debacie.

    Dziękuję za uwagę.

  • Zasa

   …. a brzydkich poddać eutanazji … Uroda to rzecz względna Aniu. Może Ty też nie wszystkim się podobasz, ale Cię tolerują.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.