Mieszkańcy stawiają na sport

W Ustrzykach Dolnych budżet obywatelski został wprowadzony decyzją burmistrza Bartosza Romowicza w 20105 roku. Fot. UM w Ustrzykach Dolnych

USTRZYKI DOLNE, BIESZCZADY. Sześć projektów zgłosili mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2020.

Cztery projekty, które w wyznaczonym czasie zostały zgłoszone do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Ustrzykach Dolnych, dotyczą infrastruktury sportowej, w tym budowy lub modernizacji boisk sportowych w Hoszowie, Ustianowej Górnej i Bandrowie Narodowym oraz budowy boiska w Hoszowczyku.  

Kolejny zgłoszony projekt dotyczy wykonania chodnika na cmentarzu komunalnym w Nowosielcach Kozickich. Ostatni zakupu i instalacji na jednym z parkingów w Ustrzykach Dolnych samowystarczalnej stacji ładowania samochodów elektrycznych, ale ten projekt został przez komisje odrzucony. – Przedstawiony kosztorys zadania nie zawierał wyceny wszystkich niezbędnych elementów do jego realizacji. Komisja z uwagi na brak danych nie mogła ustalić czy projekt jest realny do wykonania od strony finansowej w danym roku budżetowym oraz czy koszt zadania mieści się w kwocie określonej dla pojedynczego zadania – argumentują członkowie komisji.

Koszt każdego ze zgłaszanych projektów musi zamknąć się w kwocie maksymalnie stu tysięcy złotych, a ich realizacja musi się zamknąć w ramach jednego roku budżetowego. 

Kwota przeznaczona na realizację budżetu obywatelskiego w 2020 roku wynosi 250 tysięcy złotych.

Miesiąc na głosowanie

O wyborze zadań do realizacji decydują mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne. Głosowanie odbywa się bezpośrednio lub korespondencyjnie poprzez złożenie karty do głosowania do urny znajdującej się w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych, lub przekazanie karty do głosowania pocztą na adres ustrzyckiego magistratu. Na oddanie głosu na wybraną inicjatywę mieszkańcy będą mieli 30 dni. Głosować na jeden wybrany projekt może każdy mieszkaniec gminy bez względu na wiek. Inwestycje, które zdobędą największe poparcie zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Głosowanie potrwa od 1 do 30 września.

Mieszkańcy decydują

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze, które są realizowane przez władze miasta. Inicjatywa od kilku lat z powodzeniem sprawdza się w wielu polskich miastach. Wśród nich są duże ośrodki, które wydają na ten cel kilka milionów złotych, ale i mniejsze, które wydadzą kilkaset tysięcy.

W ubiegłorocznym budżecie obywatelskim mieszkańcy gminy Ustrzyki Dolne postawili na inwestycje sportowe. Do realizacji wybrali park aktywnej rekreacji i budowę obiektu sportowo-rekreacyjnego we wsi Równia.

Martyna Sokołowska

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
alicja Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
alicja
Gość
alicja

ten nasz burmistrz jest taki słodki :)