Mieszkańcy Świlczy mają problem z dojazdem do Rzeszowa.

Fot. rzeszow4u.pl

RZESZÓW.  Brakuje dogodnego połączenia ze Świlczą.

Z Rzeszowa do Świlczy można dojechać korzystając z usług komunikacji miejskiej. Problem w tym, że autobusy linii 22, jeżdżą niezwykle rzadko. Inną możliwością jest też przejazd autobusem PKS, które także kursują sporadycznie. W praktyce dojazd autobusami może graniczyć z cudem. Problemu nie mają posiadacze samochodów ( chyba, że ceny za paliwo).

Kilkadziesiąt osób pracuje w świlczańskim hotelu Nowy Dwór, ale spora część mieszkańców są zatrudnionych w Rzeszowie. Mają oni problemy z dostaniem się do pracy, ponieważ nie ma odpowiedniego połączenia, które umożliwiłoby szybkie przedostanie się z jednej miejscowości do drugiej. W godzinach, kiedy zapotrzebowanie na środki transportu zbiorowego jest największe tj. między 15 a 16, bardzo ciężko o dojazd. Na autobusy trzeba czekać nawet kilkadziesiąt minut.

Mimo niedużej odległości od Rzeszowa, w Świlczy są fatalne warunki transportowe. Poza problemem z małą ilością połączeń autobusowych, mieszkańcy skarżą się na niebezpieczną sytuacje na drogach. Ciężko jest przejść na druga stronę ulicy, bo jeżdżą po niej tiry osiągające niekiedy prędkość do 100km/h.

– Do Rzeszowa zabieram się z sąsiadką jej samochodem. Gdyby nie jej pomoc nie miałabym możliwości zdążyć do pracy na 6.30 rano, bo nie ma autobusów, którymi w tych godzinach mogłabym dostać się do miasta.-mówi Alicja ze Świlczy.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wodzu
wodzu
9 lat temu

Ja tam się nie znam w sumie, ale spoko artykuł :p

ewelina
ewelina
9 lat temu

autobus z Swilczy do Rzeszowa ok. godz. 05.50 myślę, że można nim spokojnie dojechac do rzeszowa i zacząć prace o 6.30! a jesli mowa o połaczeniach z rzeszowem ok. 15-16 proszę prześledzić tabliczkę przystankową kochani mieszkańcy Świlczy, chyba nie jest tak źle, prawda? a teraz dla porówniania co maja powiedzieć mieszkańcy wsi Błędowa Zgłobieńska?Dąbrowa? czy Będziemyśl? i nim zaczniecie narzekać, przypatrzcie się na sytuację innych mieszkańców wszej gminy, to o nich trzeba pomysleć i jak najbardziej jestem za zwiększeniem ilości kursów w szczególności do tych miejscowości, co w konsekwencji daje zwiększenie ilości kursów również ( jak zwykle) z pokrzywdzoną Świlczą!brednie… Czytaj więcej »

pawel
pawel
9 lat temu
Reply to  ewelina

moim zdaniem 5. 50 ze swilczy jest za pozno zeby dojechasc na godz 6.30 do pracy aco po pracy tez jest rzadko 22 pl wonosci powinno byc o godz 14.00,30,15.00,10, 50, 16.10, 30, 17.00, 50, 18.30, 19.00, 20.00,30, 21.00, 22.00,30, 50, 23.30

Julian
Julian
9 lat temu

@eryk Przybyszówkę jak dawno przyłączyli do Rzeszowa i jakoś też jeździ tylko 22, bo 1 i 26 kursuje tylko do pętli. Z tym autobusem to naprawdę jest problem ile razy się spotkałem z sytuacją, że 2, 3 osoby nie weszły do środka bo nie było miejsca, nie mówiąc już o opóźnieniach, które czasami wynoszą 30 minut! A jak by było mało tego to cały czas słyszę, że kursy mają być jeszcze okrojone. Coś mi się wydaje, że pomimo tego, że sprawa jest w ostatniej chwili trochę poruszona, gdyż to już drugi artykuł, który czytam ( wcześniejszy był w innej gazecie… Czytaj więcej »

polaczek
polaczek
9 lat temu

co za głupi artykuł kilkadziesiąt osób ze świlczy pracuje w rzeszowie jest ich co najmniej kilka tysięcy pracują posiadają firmy itp. tak naprawdę wszyscy korzystają z PKS ów nikt nie chce korzystać z wolnych pojazdów MPK które odległość 8 km do swilczy pokonują w 45 minut w smierdzacym zatłoczonym zwykle autobusie młodzieżą szkolną od wielu lat dojeżdzam samochodem i MPK na razie mi nie grozi ale jest jedna rzecz ktorą można zrobić wybudować trasę rowerową do rzeszowa ze świlczy kiedyś były szerokie pobocza na 1,5 metra ale nasi inteligentni drogowcy je zlikwidowali (przy remoncie A4) teraz aby siąść na rower… Czytaj więcej »

olis
olis
9 lat temu

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Łukasz Dziągwa właśnie od nowego roku zabrał jeszcze parenaście kursów z 1 i 26 które jeżdżą w tamtą stronę
To takie udogodnienie dla mieszkańców od nowego roku . Napewno Rzeszów będzie mniej zakorkowany , a Pan Prezydent zachwala transport miejski wstyd ale przecież jesteśmy” innowacyjni” tylko że inaczej…:(

Mietek
Mietek
9 lat temu

Z Świlczy do Rzeszowa jest problem dojechac ponieważ jest mało autobusów , pociągów i innych srodków lokomocji ! Czas wreszcie zeby szanowny pan wójt zainteresował sie troszeczke mieszkancami a nie tylko swoim interesem !!

No ale narazie to gmina ufundowała objazd remontowanego mostu w 30 cm BŁOCIE !!!!!

eryk
eryk
9 lat temu

to jest właśnie to ludzie z miejscowości podrzeszowskich nie chcą rozwoju Rzeszowa poprzez jego rozwój terytorialny i wejście kolejnych miejscowości/gmin do miasta ale chcą dobrego z nim polączenia, pracują w mieście itd. !! – więc drodzy mieszkańcy podrzeszowskich gmin pamiętajcie o tym jak będziecie decydować o tym czy dana miejscowośc chce wejśc w granice Rzeszowa a tym samym rozwijać miasto !!!