Mieszkańcy Zahutynia powiedzieli: NIE!

Delegacja Zahutynia podczas protestu traktorowego zorganizowanego 13 lutego w Sanoku. Fot. Martyna Sokołowska

98 procent mieszkańców Zahutynia, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, jest przeciwnych włączeniu ich miejscowości w granice administracyjne Sanoka.

Konsultacje w Zahutyniu trwały od 3 lutego do 17 lutego. Zostały zorganizowane, aby mieszkańcy mogli zająć stanowisko wobec planów burmistrza Sanoka, Tomasza Matuszewskiego, który chce włączyć do miasta 10 sąsiednich sołectw – dziewięć z gminy Sanok i jedno z gminy Zagórz, czyli wspomniany już Zahutyń.
Jak poinformował Jakub Osika, przewodniczący Komisji Konsultacyjnej, w konsultacjach wzięło udział 658 na 1267 mieszkańców. Przeciwko przyłączeniu Zahutynia do Sanoka opowiedziało się 608 mieszkańców, za przyłączeniem było 10 osób, a 5 wstrzymało się od głosu. 35 głosów było nieważnych. Frekwencja wyniosła ponad 50 procent.
Wyniki głosowania nie są zaskakujące. Mieszkańcy wszystkich 10 sołectw protestują, bo nie chcą zostać wcieleni do miasta. Boją się wyższych podatków, wyższych opłat za wodę i wywóz śmieci.
Boją się też utraty tożsamości i wpływu na rozwój swoich miejscowości. Teraz mogą to robić m.in. poprzez fundusze sołeckie, które stracą po wcieleniu do miasta. Mają też obawy, że miasta, które jest w kiepskiej sytuacji finansowej, nie będzie stać na utrzymanie remiz strażackich, kół gospodyń wiejskich i szkół, o których utrzymanie walczyli.
Zdaniem Anety Szczepek, radnej z gminy Zagórz, mieszkanki Zahutynia, to główne powody, dla których mieszkańcy nie chcą być przyłączeni do miasta. Podczas „protestu traktorowego” mówiła Super Nowościom, że mieszkańcy są zmobilizowani i będą do końca walczyć o zachowanie swojej tożsamości i pozostanie w gminie Zagórz.
Do wyników konsultacji społecznych odniósł się także Jerzy Zuba, samorządowiec, radny powiatu sanockiego, mieszkaniec gminy Zagórz i zagorzały przeciwnik włączenia Zahutynia w granice administracyjne Sanoka. – Jak głosi popularna sentencja „Vox populi, vox Dei” – „Głos ludu jest głosem Boga”, mam nadzieję, że wola mieszkańców Zahutynia zostanie uszanowana przez decydentów i po tym całym, niepotrzebnym „obwarzankowym” chaosie będziemy mogli skoncentrować się na rzetelnej, owocnej, samorządowej robocie dla dobra mieszkańców Miasta i Gminy Zagórz – powiedział.
Konsultacje w Sanoku potrwają do 28 lutego, a w gminie Sanok do 7 marca.

Martyna Sokołowska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gmyz
gmyz
2 dni temu

No proszę. A mieszkańców podrzeszowskich wioch siłą wciela się do Rzeszowa.