Mieszkania komunalne nie będą już dziedziczone

- To chory pomysł żeby mieli mi zabrać mieszkanie - mówi Krystyna Czerniec, lokatorka kamienicy MZBM przy ul. Szopena. – Jestem najemcą lokalu po moim zmarłym 86-letnim ojcu. Jeżeli mnie i męża wyrzucą z mieszkania i dadzą komu innemu, to nie będzie mnie stać z nauczycielskiej emerytury na wykupienie w spółdzielni innego lokalu . Fot. Wojciech Piątkowski

KRAJ, PODKARPACIE. Zabiorą mieszkania bogatym, przekażą biednym.

Urzędnicy będą mieli nowe możliwości pozbycia się niechcianych lokatorów z mieszkań komunalnych. To znaczy tych, którzy mają wysokie dochody. Jeżeli więc komuś będzie się  powodziło, to zostanie pozbawiony mieszkania na rzecz biedniejszej rodziny.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w przepisach, które dotyczą  w skali kraju 3 milionów najemców. Prawo w tym zakresie zostanie zaostrzone. Trudniej będzie więc uzyskać mieszkanie gminne. Samorządy będą miały obowiązek zawierać umowy najmu na pięć lat, nie krócej jednak niż na rok.

Potem będą sprawdzać, czy dochody najemców nie wzrosły i czy wciąż są  uprawnieni do mieszkania. Teraz lokale komunalne są oddawane w najem na czas nieokreślony. Nikt też nie bada majątku osób, które tam mieszkają. Często żyją przez wiele lat, mimo ze poprawiła się ich sytuacja materialna.

Mają też  pójść do góry czynsze  (średni czynsz w lokalu komunalnym wynosi 3,63 zł za mkw.). Obecnie wszyscy najemcy, nawet zamożni płacą niskie opłaty za mieszkania. Według nowych przepisów podstawowe stawki czynszu będą musiały pokrywać koszty eksploatacji mieszkania.

– Do krośnieńskiego  urzędu miasta wpłynęły wnioski od 197 osób, które mają niskie dochody i starają się o uzyskanie mieszkań komunalnych – poinformowała nas Joanna Niepokój, rzecznik prasowy prezydenta Krosna. – Krzysztof Wilk, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta na razie nie ma zdania na temat projektu Ministerstwa Infrastruktury.  Jeśli nowe przepisy wejdą w życie to razem z prezydentem będzie się zastanawiał jak rozwiązać sprawę braku mieszkań gminnych.

Chcieliśmy ustalić ile rodzin z Rzeszowa o niskich dochodach stara się o mieszkania gminne i ile takich lokali ma w dyspozycji  miasto. Niestety, takich informacji nie udało nam się uzyskać. Roman Szczepanek, prezes MZBM odesłał nas do Biura Gospodarki Mieniem  Miasta Rzeszowa, a stamtąd wicedyrektor tego biura Agata Janicka skierowała nas do Macieja Chłodnickiego. Jego telefon jednak milczał.

***
 Jak zwykle pomysł rządu jest absurdalny, bo na jakiej podstawie będzie wyliczany wysoki dochód. Co to znaczy bogaty? 4 tysiące dochodu miesięcznego to już bogactwo? Nie można zabierać ludziom lokali komunalnych. Jeżeli regularnie płacą czynsz, nie niszczą lokali, a jedynie ich zarobki trochę przewyższają przeciętne zarobki, to nie powinni być za to karani utratą mieszkania.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
jacek
8 lat temu

ten obecny beton partyjny chce pozbawić 12 milionów ludzi stałych meldunków począwszy od śmierci najemcy lokal będzie nadawany w myśl ustawy staniemy się grupą wykluczoną społecznie to wszystko śmierdzi odwrotnym bierutem władza absolutna przecież nikt nie da stałego meldunku do lokalu przyznanego tymczasowo od roku do lat pięciu PO stać na to ich to nie dotyczy

Borjan
Borjan
8 lat temu

i bardzo dobrze niech sprawdzaja te mieszkania komunalne .Wszyscy zorientowani wiedza ,ża wiele z nich jest wynjmowanych lokatorom lub ci co w nich mieszkaja maja np .aptekę lub sklep .Tak jest np w rzeszowie -trzeba tylko porozmawiać z sąsiadmi i urzednicy szybko by wiedzieli komu mieszkanie się nie należy …

Leon
Leon
8 lat temu

No tak a inni muszą brać kredyt na 30 lat, a ludzie którzy maja gdzieś pracę dostają od miasta za free. Kiedyś z komunalnego gość wprost sie śmiał, żę on do pracy nie pójdzie a i tak mu zapomoge dadzą, i mieszkanie już ma. komunalne powinny być naprawde dla ludzi którzy nie mogą pracować, a nie dla leni;
w dodatku komunalne nie powiny być dzidziczone!!!!!

asfdfdas
asfdfdas
8 lat temu

to dlaczego w Przemyślu mieszkania komunalne zaludniane są przez dzieci i wnuki urzędasów a rodziny z dziecmi czekają po 20 lat

rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu

O czym ona gledzi ta stara ciotka na zdieciu. Tu chodzi o ludzi ktorzy maja wysokie dochody i dorobili sie majatkow a ciagle mieszaja za grosze. Te tanie mieszkania sa dla ludzi o niskich zarobkach. Emeryt nie ma wysokich zarobkow chyba ze sie jest bylym UB-kiem z emerytura 10 tys to wtedy trzeba sie martwic.
Czy do takich bogaczy ta pani nalezy ? Niech sobie odpowie na to pytanie, a wtedy bedzie wiedziala czy ja wysiedla z tego mieszkania kwaterunkowego ktore zajmuje.

elektryk
elektryk
8 lat temu

Nareszcie zaczyna byc CZASAMI porzadek w tej Polsce !