Mieszkanie na osiedlach RSM staje się luksusem

Lokatorzy mają dość ciągłych podwyżek opłat. Nie podoba im się pomysł płacenia za sprzątanie klatek schodowych od wielkości mieszkania, zamiast od liczby mieszkańców. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Jedna spółdzielnia, różne opłaty.

Na prośbę naszej Czytelniczki zajęliśmy się sprawą wysokich opłat na osiedlach przynależących do Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Ceny podnieśli drastycznie, a i tak płacimy najwięcej w porównaniu do pozostałych osiedli – pisze pani Anna w liście do redakcji.  Co ciekawe, w myśl RSM na klatkach brudzą bardziej właściciele dużych mieszkań.

Porównaliśmy ceny trzech wybranych opłat na osiedlu Krakowska-Południe i Baranówka. Za centralne ogrzewanie lokatorzy na tym pierwszym muszą płacić o 53 grosze więcej. Opłaty za domofon na os. Krakowska-Południe też są wyższe. Najbardziej bulwersującą rzeczą jest jednak dla mieszkańców obliczanie opłat za eksploatację i utrzymanie nieruchomości, czyli sprzątanie klatek od metra kwadratowego lokalu.

Kto nabrudzi więcej

– Przecież ci co mieszkają w 5 osób w jednym mieszkaniu, chyba więcej nabrudzą niż samotni lokatorzy? – denerwują się mieszkańcy. Z naszych obliczeń wynika, że przy opłacie 3,37 zł/m2 osoba zamieszkująca lokal o pow. 70 m2 zapłaci o 101,1 zł więcej niż 3 osoby z lokalu o pow. 40 m2. – To nie prawda, że jeden lokator mniej bałagani. Jeśli np. chodzi o wywóz śmieci, to musimy czasem podstawiać dodatkowy samochód, bo jeden lokator tyle wyprodukuje, a 7-osoba rodzina utrzyma porządek – mówi z przekonaniem Maria Kuźniar, kierownik Administracji os. Baranówka. Zapewnia nas również, że ewentualne różnice w pozostałych opłatach na koniec roku rozliczeniowego są zwracane lokatorom. Niestety nie udało się nam porozmawiać z kierownikiem administracji os. Krakowska-Południe, który albo był zajęty, albo nieobecny…

Wyjście jest jedno

– Jednostka rozliczeniowa jest zgodna z ustawą o własności lokali – mówi Prezes Zarządu RSM, Zbigniew Haliniak. – Jeśli jednak pojawiłaby się inicjatywa ze strony mieszkańców, którzy złożyliby uzasadniony wniosek, to można by było się zastanowić nad zmianą – dodaje. Na prośbę Czytelniczki zapytaliśmy radcę prawnego, Jacka Romanowa, o możliwość przeniesienia jakiegoś bloku do innej, tańszej spółdzielni. Odpowiedział, że jedynym wyjściem jest… przeprowadzenie się. Bloki należą do konkretnego właściciela i nie możemy mu go “zabrać”.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bik
bik
6 lat temu

spółdzielnia nowe miasto 29.40 m2 czynsz 395 zł

Cezar
Cezar
7 lat temu

Ważniejsze jest jak sa naliczane czy sprawiedliwie czy za stan faktyczny. Nie moge wozic swoich m2, moje m2 nie produkuja smieci, moje metry nie brudza klatki i podworka, moje metry nie odpowiedaja za nic oprocz ceny ogolnej mieszkania i podatku. Reszta to sciema i zmuszanie ludzi do placenia za innych w ramach solidarnosci albo wyrownania strat. Na co nie powinnismy sie zgadzac

marynia
marynia
9 lat temu

najwyższy czas pożegnać ten zarząd i rade osiedla Musi być niezly interes na tym sprzataniu bo na siłę go wprowadzają. Jest wg strony spółdzielni prawie 160 tys m2 powierzchni mieszkań jak przemnożyc to po 1zł 80gr to za rok prawie 320 tys.Nic nie pisza co za firma przetarg wygrała Wszystko po cichu i na siłę. Trzeba to sprawdzić . Szwindelek jak nic!

karol
karol
9 lat temu

Tluste KOTY RZESZOWSKIEJ SPOLDZIELNI MIESZKANIOWEJ dlaczego sie denerwujecie w calej spoldzielni rzeszowskiej od dluzszego juz czasu powstala klika ludzi ktorzy wzajenie sie popieraja i zyja wygodnie i bezstresowo ciagnac ile sie tylko da kasy z naiwnych i latwowiernych mieszkancow Oplaty w poszczegolnych osiedlach sa ustalane dowolnie ale zawsze tak zeby do kasy spoldzielni i na KONTa zarzadu i rad nadzorczej i osiedlowych wplynela okragla sumka pensja prezesow to kwota okolo 12 tys zl miesiacznie i diety rady pozwalaja pokryc koszty zamieszkiwania w zasobach spoldzielni …ico mozna sie urzadzic a jak braknie kasy to podniesc czynsz.Koniecznie tzreba sprawdzic czy powolanie tej… Czytaj więcej »

Halina
Halina
9 lat temu

Ach, tak, sprzątanie klatki od metra mieszkania! Który to z tych dobrze zarabiających panów wymyślił tę kolejną bzdurę? Godne idioty. Czy z powodu większego metrażu mieszkania przybyło komuś klatki do sprzątania? Powierzchnia klatki jest niezmienna, tak jak liczba mieszkań. Bo czy w mieszkaniu obok mieszka jedna czy pięć osób, powierzchnia klatki do sprzątania jest ta sama. Panie kierowniku! Nie mam dumnie brzmiącej i zobowiązującej do myślenia funkcji PEŁNOMOCNIKA ZARZĄDU (pewnie kierownikom chodziło o większą premię?), ale na mój prosty rozum to powierzchnię klatki należy podzielić na LICZBĘ MIESZKAŃ!!! Pod warunkiem, że pan odpowie, dlaczego mieszkańcy naszego osiedla muszą płacić za… Czytaj więcej »

Halina
Halina
9 lat temu

A jak odwołać Zarząd RSM i kierownictwo Administracji Osiedla Krakowska Południe? Za mieszkanie o pow. 36 mkw płacę więcej niż p. Darek za większe na 1000-leciu, chociaż moje osiedle jest młodsze, a więc remonty powinny być tańsze, nikt nam nie sprząta, za kablówkę i prąd też płacimy sami. Dlaczego na osiedlu Pułaskiego (Administracja Śródmieście) koleżanka za większe mieszkanie też płaci mniej, a ma sprzątaną klatkę. U nas za wszystko co inni mają w tzw. czynszu musimy płacić dodatkowo! Kto sprawdza tę kalkulację? To wygląda na zupełną samowolę p. Wysockiego, w dodatku niekontrolowaną przez p. Haliniaka. Sami swoi? Na Pułaskiego podobno… Czytaj więcej »

robert
robert
9 lat temu

ci co w tym zodiaku tak narzekaja to niech sprawdza dokladnie rachunki bo ja tez mieszkam i za 50m2 place 280zl ,tylko w czynszu jest wodai centralne ogrzewanie wiec jak sie leje wode bez ograniczen a w zimie grzeje mieszkanie na 24st i przy tym wietrzy to sie i czynsze robia po 500zl i wyzej wiec po co gadanie jak to drogo!!! ja w mieszkaniu mam 21 st i centralne mnie wychodzi 80zl miesiecznie:)sam czynsz po odliczeniu wody i centralnego to 130zl wiec sie pytam czy to tak drogo??

Darek
Darek
9 lat temu

osiedle 1000-lecia administrowane przez RSM, mieszkanie 40m2 czynsz 270 zł, w tym koszt utrzymania-sprzatanie itp., fundusz remontowy, kablowka, woda zimna – jedynie oplacam gaz i prad… moim zdnaiem rewela

ktoś
ktoś
9 lat temu

SM Projektant mieszknaie 73 m2 kwoty brutto czynsz – 82,9 remontowy-33,00 AZART konserwacja – 0,99 domofon konserwacja – 1,3 przeglądy (gaz, wentylacja i inst elektr) ryczałt – 4,2 ubezpiecznie budynku – 2,5 energia elektryczna wspólna – 3,5 podatek od nieruchomości – 5,82 zimna woda ścieki (1 osoba – 4 m3) zaliczka – 28,44 wywóz smieci (1 osba ryczałt)- 5,85 razem – 168,5 niestety nie ma w tym ogrzewania, bo grzejemy sami :( w dodatku są to opłaty po podwyżce, czyli od 01.04.2012. ……… niech to będzie komentarzem do cen i fanaberii spółdzielni, które są wyżej wymienione (q…… skąd oni tak… Czytaj więcej »

Darek
Darek
9 lat temu
Reply to  ktoś

„ktos” pisze o czynszach na projektancie i wymienia za 73m2 tylko ktosu jak nie masz w tym ogrzewania to za taki metraz dokladasz co najmniej drugie tyle co wymieniles sredniomiesiecznie, za ogrzewanie, a wiem co pisze bo wynajmowalem mieszkanie tzw. bez czynszowe czyli gdzie placilo sie m.in. osobno za ogrzewanie to rachunki za gaz w miesiacach zimowych przychodzily po 600-800 PLN !!

IZABELLLA
IZABELLLA
9 lat temu

MAM PYTANIE. DLACZEGO JAK WCHODZI SIE DO ADMINISTRACJI OSIEDLOWEJ, TO ZAWSZE SPOTYKA SIE PRACOWNIKA CZYTAJACEGO GAZETE! CZY TAK POWINNA WYGLADAC PRACA ZA KTORA DOSTAJE SIE POBORY? CI LUDZIE ZYJA JESZCZE W CZASACH KOMUNY I NIE WIEDZA ILE TRZEBA SIE NATYRAC NA PENSJE!!!

D
D
9 lat temu

Ciekawe… opłaty za śmieci, prąd na klatkach schodowych naliczane są od ilości mieszkańców…i tak można, bo śmiecą i świecą konkretne osoby, a sprzątanie klatek schodowych liczone jest od metra kwadratowego mieszkania. Wygląda na to, że klatkę brudzi mieszkanie (bardziej brudzi parkiet czy panele?). Do tej pory metry nie brudziły, bo sprzątanie załatwiali mieszkańcy. Sprzątanie podwórek i piwnic było wliczone w opłatę eksploatacyjną. Teraz jak ludzie coraz mniej zarabiają trzeba im jeszcze wyciągnąć z kieszeni za sprzątanie. Lobby nie lubiące własnoręcznego sprzątania po latach walki wreszcie zwyciężyło. A kto zapłaci za tych co nie płacą za mieszkanie? W RSM na Krakowskiej… Czytaj więcej »

Jan
Jan
9 lat temu

Szanowni Spółdzielcy użytkujący lokale mieszkalne w RSM ! Jeżeli w Waszym konkretnym budynku nastąpiło ustanowienie odrębnej własności chociaż jednego lokalu mieszkalnego to możecie zapomnieć o metrach kwadratowych oraz o ilości osób faktycznie korzystających z lokalu, gdyż opłaty eksploatacyjne kalkulowane są według udziału w nieruchomości wspólnej przypadającego na dany lokal. Także porównywanie opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem lokali w różnych budynkach znajdujących się na różnych osiedlach nie ma sensu, gdyż spółdzielnia ma ustawowy obowiązek ewidencjonowania i rozliczania przychodów oraz kosztów odrębnie dla każdej nieruchomości. Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa doręczy Wam zawiadomienie o zmianie wysokości opłat związanych z eksploatacją i utrzymaniem waszych… Czytaj więcej »

lokator
lokator
9 lat temu

69 m2 Lok-włas. os. Kmity = 490 zł

olika
olika
9 lat temu

Zodiak — 40 m2 — zameldowana 1 osoba 370 zł :((

mieszkaniec
mieszkaniec
9 lat temu

to dziwne, bo ja też w zodiaku, ale za 80m2 place 430 zl…..

Jan
Jan
9 lat temu

Odrębne ewidencjonowanie oraz rozliczanie przychodów i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem każdej nieruchomości wspólnej jest obowiązkiem spółdzielni wynikającym z art. 29 u.w.l. oraz art. 4 ust. 4¹ pkt 1 u.s.m. Dotychczasowa kategoria „kosztów i przychodów gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni” została zastąpiona po zmianie wprowadzonej nowelą czerwcową z 2007r. „kosztami eksploatacji i utrzymania danej nieruchomości zarządzanej przez spółdzielnię na podstawie art. 1 ust.3 u.s.m.” Jest to konsekwencją zmian art. 4 ust. 1-2 i 4 u.s.m., a także konsekwentnym wprowadzeniem zasady rozdzielenia kosztów i opłat związanych z daną nieruchomością. Kluczowe znaczenie w sytuacji opisanej w artykule ma art. 12 ust. 2… Czytaj więcej »

miastowy
miastowy
9 lat temu

Spółdzielnia Zodiak dawna SMLW jest jedną z najdroższych w mieście.
Za czynsz mieszkania lokatorsko-własnościowego o pow. 50m2 płacę prawie 550 zł !!!
Proszę o podawanie czynszów z innych osiedli tak dla porównania!

krakowska połdnie
krakowska połdnie
9 lat temu
Reply to  miastowy

mieszkanie 89 m ja płace 800 zł