Milion mieszkańców nie może leczyć zębów

PODKARPACIE. Pikieta dentystów niewiele dała

Ponad 100 stomatologów ze Związku Lekarzy Dentystów przyjechało do Rzeszowa chcąc spotkać się z dyrektor NFZ Grażyną Hejdą. Domagali się jak najszybszego rozpoczęcia rokowań i zapewnienia, że kontrakty będą obowiązywać od 1 stycznia. – Mogę państwu powiedzieć, że teraz toczą się rokowania ze stomatologami prowadzącymi gabinety dla dzieci i młodzieży. 7 stycznia ogłosimy konkurs na pozostałe świadczenia stomatologiczne – powiedział Krzysztof Wróbel, zastępca ds. Ekonomicznych POW NFZ w Rzeszowie.

To znaczy, że do końca lutego (procedury trwają minimum 53 dni) blisko milion mieszkańców Podkarpacia będzie mieć problemy z dostępem do bezpłatnej opieki stomatologicznej, bo bez kontraktu ciągle jest ponad 330 gabinetów.

Wcześniejsze rozmowy nie przyniosły efektów

Poprzednie listopadowe negocjacje zakończyły się podpisaniem protokołów rozbieżności. NFZ zaproponował bowiem wycenę za punkt rozliczeniowy na 1,02 zł. Stomatolodzy nie zaakceptowali tej stawki (chcieli 1,15 zł za punkt), ale w trakcie rozmów byli skłonni zejść do 1,08 zł. Ostatecznie na te warunki przystała część (ponad 400) dentystów.

Chcą wiedzieć na czym stoją

W czasie środowej pikiety, dentyści skarżyli się, że od 29 listopada, czyli od dnia, w którym zakończyły się rozmowy w sprawie kontraktów, fundusz nie zrobił ani jednego kroku w spawie kontraktów, a oni od 3 stycznia mają zamknięte gabinety. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: przemyskim, leżajskim, strzyżowskim, brzozowskim i niżańskim gdzie umowy podpisali pojedynczy stomatolodzy (w powiecie strzyżowskim zaledwie dwa gabinety ma kontrakt z NFZ). W 13 gminach powiatu przemyskiego mieszkańcy wcale nie mają podstawowej opieki stomatologicznej finansowanej przez NFZ. Problemy z dostępem do bezpłatnego leczenia zębów mają także mieszkańcy powiatów: jarosławskiego, mieleckiego, tarnobrzeskiego.

W najbliższą środę po zapoznaniu się z warunkami konkursu zarząd związku ma podjąć decyzję o dalszych działaniach.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments