Milionowe premie za nieróbstwo

Znakomita większość budów nadal trwa lub stoi z rozbabranymi placami, na których nic się nie dzieje. Fot. GDDKiA

RZESZÓW. Z publicznego budżetowego portfela każdy wydziera ile się tylko da.

Ponad półtora miliona złotych wynoszą premie i nagrody, które w ubiegłym roku otrzymali dyrektorzy i pracownicy rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Za co? Podobno za ciężką pracę. Jakie są efekty tej pracy? Na to nikt nie patrzy.

Zupełnie nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wysoko wynagradzani pracownicy rzeszowskiego oddziału GDDKiA są także hojnie nagradzani i premiowani. Dodatkowe apanaże otrzymane w ubiegłym roku przez dyrektorów oddziału i naczelników wydziałów są wyższe niż premie dla marszałków Sejmu. Suma nagród i premii dla wszystkich pracowników przekracza 1,5 mln zł!

Centrala ukrywa prawdę
Tę nieoficjalną informację sprawdziliśmy oczywiście u źródła, czyli w centrali GDDKiA. Pytanie o szczegóły premii i nagród wypłaconych pracownikom rzeszowskiego oddziału wysłaliśmy 17 stycznia e-mailem do Urszuli Nelken, rzeczniczki prasowej GDDKiA. Cztery dni później zapytaliśmy telefonicznie panią rzecznik o losy naszego listu.

- Aaaa…, widziałam takiego maila, ale on późno przyszedł i się nim nie zajęłam – odparła Urszula Nelken. – Proszę o nieco cierpliwości. Odpowiemy.

Dwa dni później kolejny telefon.

- No ja teraz wyjeżdżam na urlop – wyjaśniła pani rzecznik. – Proszę się jednak nie martwić. Ustawa o dostępie informacji publicznej nakazuje nam odpowiedzieć w ciągu dwóch tygodni i w tym terminie odpowiedź wyślemy.

Minęło 14 dni od zadania pytania i odpowiedź nie nadeszła. Na drodze sądowej zmusimy GDDKiA do ujawnienia szczegółów nagradzania i premiowania pracowników tej rządowej agendy. To jednak potrwa wiele tygodni. Do tego czasu musimy więc pozostać przy nieoficjalnych informacjach, z których wynika, że półtora miliona złotych zostało wypłaconych w nagrodę za…

W terminie nie zrobili nic
W pierwszych pięciu miesiącach ubiegłego roku, czyli przed Euro 2012, rzeszowski oddział GDDKiA miał oddać do użytku kierowców 167 km autostrady A4, 11 km drogi ekspresowej S19 i 11 km obwodnicy Jarosławia. Przed końcem roku miała też zostać zakończona budowa pierwszego, 4-kilometrowego, etapu obwodnicy Leżajska.

Żadna z tych inwestycji nie została oddana do użytku w pierwszym półroczu. Ba, znakomita większość budów nadal trwa lub stoi z rozbabranymi placami, na których nic się nie dzieje.

Z niemal rocznym opóźnieniem, 10 września 2012 r., ukończono budowę 7 km autostrady i 7 km S19. Obwodnicę Jarosławia, której budowa miała być ukończona 7 lutego 2012 r., oddano do użytku w grudniu.  Pierwszy etap obwodnicy Leżajska miał być zbudowany do 22 grudnia 2012 r. Roboty wciąż tam trwają i końca nie widać…

Podsumowując. W ubiegłym roku rzeszowski oddział GDDKiA miał zbudować 194 km nowoczesnych dróg, a oddał do użytku 25 km i to znacznie po terminie. Za to pracownicy oddziału zostali hojnie nagrodzeni.

Krzysztof Propolski

 

do “Milionowe premie za nieróbstwo”

 1. teo

  PO to jednak złodziej na złodzieju !!!!!!!!

 2. anonim

  W Raniżowie rządzi wójt z PIS’u i o tym co wyprawia można poczytać w każdej gazecie (co chwilę przekręty i afery).

 3. emeryt

  A dziwiliscie sie Grecji !
  A w Polsce takie same kur***two u koryta !

 4. mecenas

  POLSKA TO GŁUPI KRAJ I NIENORMALNY BO ZŁODZIEJE I PRZEKRĘTY NA CO DZIEŃ NAS OKŁAMUJĄ POCZĄWSZY OD GMINY A SKOŃCZYWSZY NA W WARSZAWIE NA WIEJSKIEJ I CO I NIC NARÓD TO BARANY.
  TOLERUJMY TEN STAN DALEJ , SIEDZMY W DOMACH I NARZEKAJMY …

 5. Stefan

  Masz rację. Rżną nas bez litości. Kiedyś jak kiełbaa i wódka podrożała to wiara wychodziła na ulicę. TEraz to pokolenie internetowe potrafi tylko klikać, grać po nocach i ogladać gołe baby. Poniewierają ich, golą do gołej skóry a oni doprowadzeni do ostateczności pakuja walize i jadą pracowac za murzyna do Angli czy Niemiec. To pokolenie za 1500 powinno sie raczej nazywac pokoleniem Polsilver-a bo są tacy ciency.

 6. borjan

  motto Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest takie : „Co z tego ,że drogi sa budowane nie w terminie najwazniejsze że premie sa przyznawane w terminie !!!!!!!!!!!!!!! „

 7. sokołowianin

  tak 3 mln dostali od Miasta Sokołów Młp. miał być remont i go nie było a 3 banki przepadło pewnie na ich premie

 8. lesio

  ludzie pedaly i lesby choc jest ich kilka procent potrafia sie zorganizowac. nie badzmy ciemniakami i nie dajmy sie rzezbi paru tysiacom cwaniakow. to ku..wa oni sie powinni zaczac bac. pamietacie haslo zima wasza-wiosna nasza! no to czas brac sprawy w swoje rece

 9. Ambroży

  Jak czytam o istnieniu jakiegoś dziwadła w postaci :KONGRES DROGOWY , to na prawdę nie wiadomo do czego w tej Polsce dochodzi?. Każda taka instytucja to zalążek korupcji, zbędnych wydatków, nepotycznych układów , roztrwonionych na biurokratów olbrzymich sum pieniędzy budżetowych!. I dziwić się takim rozmowami jak opublikowana przez Forbes nowobogackich małżonków nie wiedzących co zrobić z milionami??. Potem głupkowaty komunikat na telegazecie : umoczonych w przedsięwzięciu przekrętów drogowych nie można skazać po upływie roku BO SIĘ PO ROKU CZASU SPRAWY PRZEDAWNIAJĄ!!!
  Powyżej: fragment strony internetowej przedsiębiorstwa Erbedim

  Szef Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów ERBEDIM rozmawia z żoną tuż po wygranym przetargu (25.08.09 godz.17:49). Treść stenogramu bez komentarza.

  Szef: Chciałem poinformować panią właścicielkę, że 3 września będzie podpisywany kontrakt życia dla twojej firmy.
  Żona: Tak?
  Szef: Tak.
  Żona: Czyli w pracy będę?
  Szef: Za miliard siedemset dwadzieścia. Tak, jak chcesz możesz nawet telewizję zaprosić (…) w stylu w tle pokazać czy coś.
  Żona: Bardzo się cieszę, bo w końcu będzie mnie stać żeby kupić sobie mieszkanie w Barcelonie.
  Szef: Na to cię jest stać cały czas. Czego ty gadasz o jakichś tam pierdołach.
  Żona: To se kupuj co chcesz.
  Szef: Dzisiaj mi się takie porsche podobało. Nawet ci miałem zadzwonić, że kupiłbym ci porsche. Jak mi oddasz golfa to ci kupię porsche.
  Żona: Dobrze.
  Szef: Może być?
  Żona: Kiedy, mów kiedy?
  Szef: Jutro, może być jutro jak chcesz
  Żona: Ale ja bym wolała jednak to mieszkanie. He, he… W tej samej cenie.
  Szef: Mieszkań to sobie kup z pięć, nie tam jedno mieszkanie. Wykorzystaj teraz public relation. Trzeciego września pani właściciel (…) będzie podpisywać, uczestniczyć w podpisaniu umowy na kontrakt, na przebudowę 60 km drogi. Za miliard siedemset dwadzieścia.
  Żona: 60 km tyle kosztuje?
  Szef: To nie wiesz o tym?
  Żona: Nie wiem, właśnie nie wiem.
  Szef: Mówiłem, przecież co mówiłem?
  Żona: No mówiłeś, ale nie, że 60 km tyle kosztuje. Daj spokój. Przecież to jakieś zdzierstwo jest!
  Szef: Dla kogo zdzierstwo? Jak Chińczycy budują autostradę, to za 30 km biorą 750 mln. A ty za 60 bierzesz miliard siedemset, tylko modernizacji. To gdzie tu zdzierstwo?
  Żona: Żartuje przecież.
  Szef: Tak, duży biznes zrobiłaś życia. Więcej takiego biznesu nie zrobisz…
  Żona: Ale i tak się tak stresuję, że chyba tak się nigdy nie stresowałam. Nawet maturą.
  Szef: A czym ty się stresujesz? Przecież ty nie przychodzisz do roboty. Jeszcze raz ci powtarzam, ty tu nie przychodzisz do roboty. Ty tu przychodzisz rządzić. Ty tu przychodzisz i portier ma cię znać, kadrowa ma ci się kłaniać, a zarząd ma cię w dupę całować i tyle. Po to tu przychodzisz. Jak chcesz to ich wszystkich wywalisz, bo jesteś właścicielem. Ty nie przychodzisz tu do roboty i ktoś ma się tobą przejmować, czy tam na ciebie patrzeć, ma się stresować bo coś tam. Tylko oczywiście musisz wykorzystać tą sytuację w taki sposób, że jesteś właścicielem, nie chciało się uczyć to w związku z tym się trzeba uczyć. Czyli wyciągać od tych ludzi maksymalną wiedzę. Taką jaka jest ci potrzebna do tego, żeby nie wiem, wiedzieć co to są kadry, wiedzieć co to są finanse, wiedzieć co to jest zamówienie publiczne. Wiedzieć co to jest i tak dalej i tak dalej. Po kolei. Na to masz ileś tam czasu. A potem będziesz właścicielem. Czyli będziesz tymi wszystkimi ludźmi rządzić, możesz ich wypierdolić, sprzedać jak będziesz chciała. Tylko trzeba wiedzieć za ile, po co kiedy i kogo. Po to tu przychodzisz, a nie po to, żeby tu pracować. Ty przychodzisz jako właściciel, który chce się zapoznać ze strukturą firmy. Przychodzi właściciel i ma tutaj zrobić porządek. Wypierdalasz trzech dyrektorów na miejsce przyjmujesz nowych i od razu wiadomo kto rządzi (…).

  Premier zapewnia: „Polska nie straciła i nie straci pieniędzy europejskich na drogi”

  Dwa dni temu Komisja Europejska podjęła decyzję o przerwaniu wypłat funduszy unijnych (3,5 mld zł) w następstwie informacji o trwającym dochodzeniu dotyczącym trzech projektów, współfinansowanych w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Chodzi o rozbudowę drogi ekspresowej S8 na odcinku Jeżewo – Białystok, przystosowanie do parametrów drogi ekspresowej drogi krajowej nr 8 na odcinku Piotrków Trybunalski – Rawa Mazowiecka oraz o budowę autostrady A4 na odcinku Radymno – Korczowa.”

 10. ~obudzmy sie

  Ludzie czy chcecie do tego sie dokładac i nie protestowac?

 11. ROMAN

  Panie redaktorze – to rżną nas cały czas od 1945 roku – we wszystkich dziedzinach dnia codziennego – kit/banialuki / baśnie/ obietnicę – to ja Panie redaktorze słyszę od urodzenia i co z tego dla mnie nic – oni kręcą lody i mówią że to dla mojego dobra – czy myślą że mi łeb przestał robić
  - no ale mam nadzieję – leci AD14 – 15.II.2013 . może coś namiesza.

 12. iza

  Antek u nas we wsi rządzi Franek i to się liczy.

 13. grześ

  No jest zielono od rozdawania dolarów, euro albo coś co ten ktoś za złotówki z nagrody sobie kupi !

 14. To jo

  Cio tam cio tam, śpokojnie, oliwa zawsze do góry

 15. andrzej

  Tak właśnie IIIPOstkomuna i PełOwskie rządy wyglądają ,a miało być (zielona wyspa, POprostu EDEN) a to wszystko przez zdradę okołookrągłego stołu i niedokrztałconych wykrztałciuchów ich POpierających

 16. olo

  złodzieje , zgodnie z prawem okradają nas wszystkich

 17. Antek

  Przypomnę na Podkarpaciu rządzi PO-PSL-SLD. Nie rządzi PIS i to się liczy!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.