Miliony na kosmetyczną poprawę al. Rejtana

Mimo planowanej przebudowy alei Rejtana, wciąż będzie ona miała tylko po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Na al. Rejtana zamiast sześciu pasów ruchu, wciąż będą cztery. Powód? Zbyt wysokie koszty.

- Skoro kosmetyka ma tak wyglądać i za tyle, to lepiej nic nie robić na Rejtana, bo szkoda kasy – pisze na naszym forum “Rzeszowiak”. – Za parę lat będzie brakowało tego jednego pasa. Teraz jest już problem jak np. jest jakaś stłuczka czy wypadek – dodaje. Takie głosy kierowców na temat planowanej kosmetycznej poprawy, a nie modernizacji z prawdziwego zdarzenie al. Rejtana, pojawiają się bardzo często.

W czym tkwi problem? Otóż władze miasta szumnie zapowiadały potężna przebudową jednej z głównych arterii miasta, czyli al. Rejtana. Obecnie ruch odbywa się dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Po remoncie do każdej jezdni miały zostać dobudowane nowe pasy ruchu pasy ruchu. Z planów jednak nici.

Władze miejskie tłumaczą to zbyt dużymi kosztami i koniecznością wykupu nowych terenów. Na swoje usprawiedliwienie podają również informację o tym, że ruch na alei znacznie się zmniejszył (co miało zostać poparte analizą ruchu).

Jaka zmiana
- Wiadomo, inwestycja wzrosłaby do ponad 100 mln zł, bo nie wszystkie tereny są miasta. Dodatkowo koszty poniosłoby miasto przy zmianie położenia linii energetycznych pod ziemią, ale mimo to jak coś budować, to z rozmachem, żeby służyło na wiele dekad lat, a nie na góra 10 lat – zauważa nasz Czytelnik.

Zgodnie z nowym planem al. Rejtana ma zostać przebudowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Lwowską do skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy. Powstaną ścieżki rowerowe, a modernizacji zostaną poddane chodniki i zatoki autobusowe. Ponadto pojawi się nowe oświetlenie i przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa.

27 mln zł
Umowa z wykonawcą przebudowy al. Rejtana (firma Skanska) została podpisana końcem września. Na opracowanie dokumentacji inwestycji ma ona czas do końca roku, a prace na al. Rejtana mają rozpocząć się na wiosnę. Ich koniec planuje się na pierwszą połowę 2014 r.

W sumie inwestycja będzie kosztowała ok. 27 mln zł. Pieniądze pochodzą z tzw. dużego programu transportowego (w jego ramach miasto otrzymało z Unii ok. 400 mln zł).

***
Aleja Rejtana aż się prosi o nowe pasy. Tylko dzięki nim przepustowość znacznie by się zwiększyła, a kierowcy nie tkwiliby w korkach w godzinach szczytu.

Ewelina Nawrot

do “Miliony na kosmetyczną poprawę al. Rejtana”

 1. roman

  zamiast przebudowy ul Rejtana i zakupu nowych mercedesów dla MPK lepiej było wybudować kolejkę linową nad tą ulicą

 2. olgierd

  A może zamiast przebudowy/kosmetyki ul.Rejtana przeznaczyć te pieniążki na jeszcze jedną grającą fontannę ale przed ratuszem. P.Ferenc miał by co słuchać i oglądać przez te 8 godz. urzędowania.

 3. Piotrek

  To było oczywiste, że tak będzie….

  Poznaj pełny tekst komentarza spotykając się ze mną na przystanku autobusowym przy Rejtana w godz. 10:40 – 10:45.

 4. ROMAN

  w roku chyba 1972 w jesieni zaczęła się przebudowa tej ulicy z jednojezdniowej- minęło tyle lat i znowu jest konieczna przebudowa – a nie ” klajstrowanie asfaltem ”
  - oczywiście tylko dobudowa po jednym pasie w obu kierunkach usprawni ruch – inne zabiegi nic nie poprawią – ale decydenci są ślepi i głusi na wnioski i konkretne propozycje – im się wydaje,że zjedli wszystkie rozumy i wszystko wiedzą najlepiej
  - prawda jest zawsze inna i życie zawsze wszystko zweryfikuje – ale ich czas wtedy już minął i oni się nie martwią .

 5. rzeszowiak

  Na miejscu władz miasta nie przebudowywałbym obecnie za takie pieniądze jednej z głównych arterii miasta, lepiej było by już odłożyć kosmetykę dopuki doputy nie uzbiera się okreslonej kwoty na dobudowanie bardzo potrzebych pasów. Za kilka lat prezydent się o tym przekona tylko będzie za późno.

 6. greq

  a na multimedialną fontannę i kładkę się znalazły pieniązki…. masakra!

 7. oleg

  Przecież ferenc nie jeździ tą ulicą.

 8. Kasprzak

  Zatem zamiast pisać wciąż o tym samym, czas aby ktoś kompetentny zorganizował zbiórkę podpisów pod prośbą do Władz Miasta (nie tylko do prezydenta, no dajcie spokój) o rozłożeniu kosztów na dłuższy czas i wybudowaniu 6-cio pasmowej drogi na ulicy Rejtana. Samym narzekaniem wiele nie da się zrobić. Z pewnością wielu kierowców, mieszkańców miasta poprze tę inicjatywę.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.