Miliony złotych idą na “trzynastki”

2,5 mln zł w tym roku poszło na 13. pensje w Urzędzie Marszałkowskim.

PODKARPACIE. Znowu głośno wokół trzynastych pensji.

2,5 mln zł w Urzędzie Marszałkowskim i 1,7 mln zł w Urzędzie Wojewódzkim – tyle dostali na początku tego roku urzędnicy dwóch urzędów w ramach trzynastej pensji. A przecież mamy masę innych instytucji państwowych gdzie “trzynastki” są przyznawane obligatoryjnie. Zbliża się czas wypłacania tych pensji więc właśnie teraz znowu rozgorzała dyskusja na temat tego przywileju.

– 13. pensje w instytucjach publicznych to nieporozumienie – mówi Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. – “Trzynastki” w przedsiębiorstwie są ekstra wypłatą za ekstra wyniki firmy. W administracji nie ma zysku więc nie ma też uzasadnienia dla tej praktyki.

Ostatnio opinię publiczną zelektryzowały propozycje Rady Służby Cywilnej o likwidacji “trzynastek” i przeniesieniu tych pieniędzy na nagrody dla urzędników za dobre wyniki w pracy. – Uważam, że ,,trzynastki” są pozostałością po dawnym systemie – komentuje te propozycje Tomasz Soliński, ekonomista z Instytut Gospodarki WSIiZ. – Urzędnicy powinni zarabiać odpowiednio do posiadanych kompetencji oraz wydajności. Nie powinno być tak, że coś się należy komuś bez względu na to ile pracuje i jak pracuje.

Ten przywilej kojarzy się też nie najlepiej zwykłym ludziom. Zwłaszcza tym, którzy są zatrudnieni w firmach prywatnych gdzie o takich dodatkach można co najwyżej pomarzyć. Wydaje się, więc, że sytuacja sprzyja zmianom idącym w takim kierunku. Zwłaszcza, że specjaliści podkreślają, że urzędnicy najczęściej skarżą się na to, że nierównomiernie są obciążeni pracą tzn. w danej instytucji część osób ma bardzo dużo obowiązków, a część ma ich niewiele. – Takie są wyniki badań jakie prowadziliśmy w wielu urzędach – mówi Krzysztof Kaszuba. – Dlatego dobrym pomysłem było by, gdyby zamiast trzynastek przyznawać premie tym urzędnikom, którzy pracują więcej lub np. zostają po godzinach.

– Nie może być tak, aby wynagrodzenie było przyznawane niezależnie od wydajności i efektywności, gdzie jeden urzędnik pracuje za dwóch a inny tylko piastuje funkcję bez wysiłku – kwituje Tomasz Soliński.

Artur Getler


0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomek
tomek
9 lat temu

ile to jest miliardow w skali calego kraju?!

Stefan
Stefan
9 lat temu

Jak wam żal d…e ściska to zatrudnijscie sie w Urzędzie Marszałkowskim !!! Ja tam nie pracuje, ale nie mam żalu do pracowników że otrzymują te „trzynastki”. Tylko ta nasza mentalność jest taka ze wszyscy zazdroszcza tego, czego sami nie maja. Zazdrość jest grzechem.

sss
sss
9 lat temu

Masakra. Instytucje pasożytnicze i tyle. A w takim Urzędzie Marszałkowskim jeszcze korytarze zaczynają zabudowywać bo się już to całe towarzystwo nie mieści po biurach . I wciąż przyjmują kolejnych. Jeszcze kilka lat i będziemy mieć to samo co Grecja teraz….

jarek
jarek
9 lat temu

darmozjady i pasożyty! Z mojej czy twojej części podatków dostają pensję a teraz niesłuszne dodatki, bo niby za co? za pracę? 13 miesięcy ? rok ma 12 i tyle mnie nikt nie da 100 zł a tam pensje idą w grube tysiące i jeszcze mnóstwo dodatków! Przez takie wydawanie publicznych pieniędzy skończymy jak Grecja!!!

meg
meg
9 lat temu
Reply to  jarek

jak zarabiają tam grube tysiące to się tam zatrudnij … wolny kraj …każdy może … najlepiej oceniać coś o czym się nie ma bladego pojęcia … powtarzajcie te wytarte slogany jeśli poprawi wam to humor … niestety cała frustracja skupia się na szarym urzędniku, który zarabia grosze i musi się bujać z porąbanymi ustawami………… ale widzę że ekspertów na temat pracy urzędniczej nie brakuje …. kasę dostają osoby na konkretnych stołkach, a reszta szarzyzny tylko wysłuchuje jakimi to są darmozjadami …. przykre są te uogólnienia, Jeżeli 1500 zł netto to taka super kasa …. to proszę pracujcie w urzędach ….!!!!!!!!!!!!!!!!… Czytaj więcej »

Zbigniew
Zbigniew
9 lat temu
Reply to  meg

popieram z tym że ja nawet nie mam 1500 netto, a pracuję już 6 rok w samorządzie. A zdarzyło się że musiałem do interesu dołożyć… taka to kolorowa praca urzędnika.

Goej
Goej
9 lat temu

Czego chcecie, to ich państwo jest.

Piotr
Piotr
9 lat temu

Do tych urzędów doliczyc należy całą oświate od nauczycieli szkolnych,przedszkolnych,bibliotekarzy,grajków,strazników miejskich i tym podobnych wodociągowych,piecowych,grzebiących ludzi ,zbierających smieci i spacerujących mzbmowców i wozaków ze spółek miejskich ale odpowiedź jest jedna- MAJĄ TO ZAGWARANTOWANE W ZAPISIE i nie ma takiego który by ten zapis zmienił bo co bedzie sobie i rodzinie zatrudnionej zabieral.

Paweł
Paweł
9 lat temu

Witaj Kobi jak twój Tato pracował to może jeszcze tak było, Ale od tego czasu jak poszedł na emeryturę wiele się zmieniło teraz to PGE. Nie ma darmowych KW nie ma czternastek i wielu innych przywilejów jedynie co przybyło to tylko więcej pracy na każdego pracownika.

kobi
kobi
9 lat temu

W zakładzie energetycznym w Rzeszowie pracownicy nie tylko dostają trzynastą ale i czternastą pensję.
I nikt się nie burzy. Tylko energia elektryczna coraz droższa… a poza tym przywileje (np darmowe KW na rok dla każdego pracownika)

damian
damian
9 lat temu
Reply to  kobi

Kto Ci kobi takich głupot naopowiadał? Jakie darmowe KW ? Jaka czternasta pensja? Pare lat temu zgodzę się był pakiet KWh ale dawno się to już skończyło. Ceny wszystkiego rosną stąd i wzrost cen energii. Remonty, inwestycje, awarie…to kosztuje. Najpierw zapoznaj się z tematem a później pisz głupoty.

asterix1969
asterix1969
9 lat temu

Jak może grupa pracowników, która nie wypracowuje zysków otrzymywać trzynastki?
A te grupy zawodowe, które pracują na utrzymanie urzędników o takim dodatkowym zastrzyku mogą tylko pomarzyć…

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

co to wogóle ma być ,z tego wynika , że UM i UW choduje pasożytów ,oni zarabiaja tyle kasy że żadne 13-stki im przysługiwać nie powinny 4,2 mln poszło na nich czy to nie porażka . Za tyle kasy to naprawde można na pozyteczniejsze cele przeznaczyć a jest ich mnustwo. Tym co odpowiadają za marnotrawienie pieniędzy – dziękujemy już wystarczy tego cyrku.