Miliony zmienią błonia nie do poznania

Nad Wisłą ma zostać zbudowany amfiteatr, plac zabaw, na który złożą się naturalne pagórki i zielone labirynty, a także tematyczne ogrody. Fot. Bogdan Myśliwiec
Nad Wisłą ma zostać zbudowany amfiteatr, plac zabaw, na który złożą się naturalne pagórki i zielone labirynty, a także tematyczne ogrody. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Gigantyczna inwestycja na terenach zielonych nad Wisłą.

Amfiteatr, osiem ogrodów tematycznych, zielony plac zabaw, tunel i labirynt z wikliny, ścianka wspinaczkowa, skwer pełen drzew i bylin i leśna ścieżka edukacyjna – to tylko część pomysłów, które mają zostać zrealizowane na nadwiślańskich błoniach w Tarnobrzegu już w przyszłym roku.

Obszar od wjazdu na tarnobrzeski prom do terenu ogrodów działkowych nad Wisłą zostanie całkowicie przeorganizowany.

Starsi mieszkańcy Tarnobrzega pamiętają, że tereny zielone nad Wisłą tętniły przed lata życiem. Po znajdujących się tu kanałach pływały kajaki i rowerki wodne. W amfiteatrze odbywały się koncerty i przedstawienia. Korzystano z alejek, ławek i zadbanych trawników. Po latach świetności, w tereny te przestano inwestować. Pojawił się co prawda nad Wisłą plac rowerowy i orlik, ale o reszcie terenu jakby zapomniano.

– Jeszcze jakiś miesiąc temu żona, z którą byłem na spacerze nad Wisłą, suszyła mi głowę, że obiecywałem w kampanii wyborczej, że zrobię coś z tym terenem, a tymczasem rosną tam tylko chwasty. Dziś mogę już przekazać informację, że pozyskaliśmy dofinasowanie rzędu 85 procent z kwoty 6,7 mln zł, dzięki któremu tereny nad Wisłą zmienią się nie do poznania – mówi Grzegorz Kiełb, prezydent Tarnobrzega. – Pozostałe 15 procent kosztów pokryjemy z budżetu miasta. To około miliona złotych, za które zasypany i wyrównany teren nieistniejącego już stawu.

Miasto na realizację koncepcji stworzenia rekreacyjnego parku na nadwiślańskich błoniach wyda około 6,7 mln zł. – Z kwoty tej część środków zostanie przeznaczona także na zagospodarowanie placu przy ulicy Kopernika 2 i nasadzenia wzdłuż Wisłostrady – przyznaje prezydent.

Koncepcja przedstawiona w poniedziałek w magistracie jest dość ambitna. Na błoniach zbudowany zostanie m.in. amfiteatr, będą także place zabaw dla dzieci, ogrody tematyczne i ścieżka fitness. W ramach inwestycji zabezpieczona zostanie skarpa ciągnąca się wzdłuż ulicy Wiślnej. Zniknie postument po pomniku, a w jego miejsce pojawi się zielony skwer, zbudowany zostanie także nowy murek na szczycie skarpy, który będzie najdłuższą tarnobrzeską ławką.

Jak czytamy w wytycznych dotyczących koncepcji, projektowany park będzie głównym terenem rekreacyjnym, z przeznaczeniem do codziennego użytkowania oraz organizowania w nim lokalnych uroczystości i okolicznościowych imprez plenerowe i wydarzeń artystycznych.

mrok

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o