Miłocin chce do Rzeszowa, Pogwizdów Nowy nie chce

Prezydent Rzeszowa po raz kolejny stara się o powiększenie Rzeszowa. Usilnie chce przyłączenia całej gminy Trzebownisko, albo: części gmin Trzebownisko (Jasionka, Nowa Wieś, Tajęcina, Trzebownisko i Zaczernie), Głogów Młp. (Pogwizdów Nowy i Miłocin) oraz Krasne (Malawa).

RZESZÓW. Mieszkańcy sołectw Miłocin i Pogwizdów Nowy w niedzielę głosowali w sprawie włączenia ich do granic administracyjnych Rzeszowa.

Mieszkańcy Pogwizdowa Nowego powiedzieli “NIE” włączeniu sołectwa w granice administracyjne Rzeszowa. Zupełnie przeciwnie zagłosowali mieszkańcy Miłocina, którzy wyrazili poparcie wobec planów prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca. Konsultacje społeczne w obu sołectwach odbyły się w niedzielę (3.03).

Przypomnijmy, że o to, by konsultacje były przeprowadzone w sposób tajny i w formie referendum, walczył społeczny komitet na rzecz przyłączenia do Rzeszowa sołectwa Pogwizdów Nowy, który miał zastrzeżenia do ubiegłorocznych konsultacji. – Chodzili po domach i kazali wpisywać się “za” przyłączeniem do Rzeszowa – mówi jeden z członków stowarzyszenia. – Czy tak mają wyglądać wybory w demokratycznym kraju? Władze gminy Głogów Młp. zgodziły się na zmianę formy konsultacji.

Pogwizdów przeciwny
W niedzielnych konsultacjach w Pogwizdowie Nowym wzięło udział 394 z 836 uprawnionych do głosowania osób (frekwencja na poziomie 47 proc.). Na pytanie: “Czy jesteś za zmianą granic Gminy Głogów Młp. polegającą na wyłączeniu z jej obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy i włączenia tego obszaru do Miasta Rzeszowa?” jedynie 180 osób (nieco ponad 46 proc. ważnych głosów) odpowiedziało “tak”. 207 mieszkańców (blisko 53 proc.) powiedziało stanowcze “nie”. Oznacza to, że Rzeszów z pewnością nie powiększy się o to sołectwo.

– Jako członek komitetu, jestem umiarkowanie zadowolony z wyników, ponieważ dzięki zmianie formy konsultacji, różnica między liczbą osób “za” i “przeciw” znacznie się zmniejszyła – komentuje wyniki Marek Chmaj z Pogwizdowa Nowego, członek społecznego komitetu na rzecz przyłączenia do Rzeszowa sołectwa Pogwizdów Nowy. – W ubiegłym roku procentowy stosunek głosów wynosił 70 do 30, w tym roku wynosi znacznie mniej. Oczywiście bylibyśmy zadowoleni, gdyby wynik konsultacji był odwrotny – dodaje.

Miłocin na “tak”
Zupełnie inaczej prezentują się wyniki konsultacji przeprowadzone w Miłocinie. Mieszkańcy w tym roku, zresztą tak samo jak i w poprzednim, większością głosów opowiedzieli się za przyłączeniem do Rzeszowa. “Za” zmianą granic Rzeszowa było 107 mieszkańców (blisko 53 proc. ważnych głosów). “Przeciw” nieco mniej, bo 95 proc. (prawie 47 proc.).

Ewelina Nawrot

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ŁąkarzeszowiakROMANolokoloFCŁ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łąka
Gość
Łąka

poczytajcie na stronie trzebownisko.pl czym zajmuej się wójt w trakcie pracy.. zamiast informować o tym co się robi w gminie, ciagłe artykuły o chorobliwej walce z ferencem. mówienie o propagandzie a kazdy wie, że wiekszego propagandzisty od fedana nie ma w okolicy. czemu wójt nie powie np o wysokosci podatku od mieszkania/domu? czyzby w rzeszowie bylo taniej? podobnie z biletami.. nie dajcie sobie wciskach bzdur przez tych darmozjadów z urzędu

ROMAN
Gość
ROMAN

no niedowiarki – poczekacie jeszcze trochę i będzie po sprawie – wtedy docenicie coście stracili jak za każdą „pizdułką” będziecie musieli jechać do Krakowa albo do Lublina –
– ale jak zwykle mądry „P” po szkodzie. – no bo wiadomo kto do stołka przyspawany to go nikt nie oderwie – to dowiodła historia świata – chyba że takiego jegomościa albo skryto otruto – albo po cichu zakłuto, i wtedy historia dziejów toczyła się dalej ale już bez tych jegomości.

olokolo
Gość
olokolo

I w ten oto sposób rzeszów nadal będzie wschodem, prowincją zadupiem i hehe stolica innowacji hehe.

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Nieprawda, po tym jak włączy to będzie inwestował w te tereny i za 15,20 lat będą terenami rekreacyjnymi ,mogą tam powstawiać biurowce fabryki ,a jak pozostaniem przy 180tysiacach ludzi to nikt nas powaznie traktować nie będzie.

FCŁ
Gość
FCŁ

Niech ktoś z Gminy Trzebownisko napisze jak wyglądają obecnie konsultacje! Zebrania o 9 rano żeby nikt nie przyszedł a na nich nagonka na Rzeszów i wmawianie że ludzie będą płacić wyższe podatki i dużo stracą jak będą za przyłączeniem po czym odbywa się głosowanie. Kiedy anonimowe głosowanie PANIE WÓJCIE, zamiast bicia piany?

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Bardzo ciekawe ,nawet o tym nie wiedizałem, śmiesznym fenomenem jest to że wójtowie wciskaja ten sam bajer swoim mieszkancom że będą więcej płącili za to za tamto, prosze skonkretyzowac wiecej to znaczy ile, pare groszy ? ale ludzie są nieco zapatrzeni ,wolą zostac tam gdzie sa nawet jakby się paliło waliła, i przeważnie tytlko na tym cierpią. Bo aby jaka kolwiek inwestycja miała miejsce to musi być kasa a w gminie z nia krucho.