Miłość najlepsza na figurę?

Fot. Archiwum

Oksytocyna, hormon miłości, pomaga pozbywać się zbędnych kilogramów bez efektów ubocznych – wynika z badań przeprowadzonych w Japonii. Jednym z zadań oksytocyny jest też wzmacnianie więzi matki z dzieckiem.

Dr Yuko Maejima z Uniwersytetu Medycznego Jichi w Shimotsuke zauważa jednak, że hormon ten odgrywa również istotną rolę w kontrolowaniu spożycia i spalania kalorii.
U myszy laboratoryjnych codzienny zastrzyk oksytocyny zmniejszał ilość spożywanego pokarmu oraz przyczyniał się do stopniowej utraty masy ciała w trakcie 17-dniowej terapii, a także przez dziewięć dni po jej zakończeniu.

Podobne rezultaty uzyskano aplikując oksytocynę za pomocą pompki osmotycznej. W tym przypadku u gryzoni zaobserwowano dodatkowo zmniejszenie stłuszczenia wątroby, lepszą tolerancję glukozy i redukcję tłuszczu brzusznego, który jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia.

– Te obserwacje ujawniły, że oksytocyna może zapobiegać otyłości i zespołowi metabolicznemu, co otwiera drogę do wykorzystania jej w efektywnym i bezpiecznym leczeniu otyłości – podsumowuje autorka badań.

PAP Life, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments