Minęła szósta rocznica śmierci Jana Pawła II

Uroczystości w Warszawie

KRAJ. Obchody rocznicy śmierci papieża Polaka przebiegają pod znakiem oczekiwania na zbliżającą się beatyfikację

Najwięcej uroczystości zaplanowano na sobotni wieczór – na godz. 21.37 – godzinę, o której zmarł Jan Paweł II. – Dziś, w szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II, w przededniu beatyfikacji, nie przeżywamy żałoby, ale cieszymy się życiem człowieka spełnionego – mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz do wiernych zgromadzonych na pl. Piłsudskiego, w Warszawie.

Wieczorem na pl. Piłsudskiego odbyło się czuwanie modlitewne mieszkańców Warszawy. Od godz. 20 do 21.37 wierni modlili się, a na umieszczonych na placu ekranach wyświetlano fragmenty przemówień i homilii Jana Pawła II, aktorzy i księża czytali fragmenty jego pism. O godz. 21.37 na moment zatrzymano zegary, a na placu zabrzmiał utwór “Cisza” zagrany przez wojskowych na trąbce, wierni zaśpiewali także ulubioną pieśń Jana Pawła II “Barkę”.

Muzeum i wystawa w Krakowie

W Krakowie otwarto mobilne muzeum Jana Pawła II – zbiór pamiątek po papieżu eksponowanych w ciężarówce – które jeździć będzie po całej Polsce. W Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz otworzył wystawę, przedstawiającą pamiątki po kard. Karolu Wojtyle z okresu, kiedy mieszkał przy ul. Kanoniczej.

W Wadowicach góralskie watry

Na rynku w Wadowicach ok. 3 tys. uczniów szkół z powiatu wadowickiego modliło się podczas polowej mszy św. Wieczorem na beskidzkich szczytach zapłonęły góralskie watry pamięci. O godz. 21.37 wierni wspólnie modlili się nieopodal domu rodzinnego Jana Pawła II.

Papieżówka w Licheniu

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu wierni z całego kraju zwiedzali apartamenty papieskie, w których Jan Paweł II mieszkał podczas wizyty w Licheniu. Apartamenty, tzw. papieżówka, są otwierane zaledwie kilka razy w roku.

W Watykanie tłumy z całego świata

W Watykanie, przy grobie Jana Pawła II w Grotach Watykańskich hołd polskiemu papieżowi oddawały tłumy pielgrzymów z całego świata. Wśród nich było wielu Polaków. Grób Jana Pawła II w Grotach Watykańskich będzie można oglądać tylko do około 20 kwietnia. Wtedy rozpoczną się przygotowania do przeniesienia szczątków papieża do bazyliki świętego Piotra.

Msza w języku polskim

W kaplicy polskiej w podziemiach bazyliki św. Piotra w Rzymie odbyła się msza w języku polskim. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt osób. Polska liturgia koncelebrowana była przez ok. 20 księży pracujących na co dzień w Watykanie. Przewodniczył jej dominikanin o. Stanisław Tasiemski, wieloletni pracownik radia watykańskiego. Zamiast homilii odczytano testament Jana Pawła II. Na koniec zaśpiewano ulubioną pieśń papieża Polaka “Barkę”. Obok w kaplicach odprawiane były nabożeństwa w innych językach.
Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach obchodów rocznicy śmierci papieża związane były z przygotowaniami do beatyfikacji, która odbędzie się 1 maja w Rzymie.

PAP, kp

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments