Minister domaga się usunięcia pomnika Armii Radzieckiej

Prezydent Rzeszowa nie zamierza usuwać pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej mimo decyzji nadzoru budowlanego o jego rozbiórce i planuje złożyć odwołanie do sądu administracyjnego. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Ratusz zamierza odwołać się od decyzji nadzoru budowlanego i pozostawić obelisk na placu Ofiar Getta.

Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, podtrzymał decyzję nadzoru budowlanego o usunięciu pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej z placu Ofiar Getta. Władze miasta Rzeszowa zamierzają się odwołać od tego postanowienia i nadal są za pozostawieniem obelisku w tym samym miejscu.

Stanowisko prezydenta Tadeusza Ferenca w sprawie rozbiórki pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej jest niezmienne. Władze miasta chcą go pozostawić na placu Ofiar Getta, mimo że IPN wydał opinię, że obelisk powinien być zlikwidowany, bo propaguje komunizm. W sprawie pomnika decyzję o konieczności jego wyburzenia wydał wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Ryszard Witek, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, informuje, że w publikacjach IPN pomnik nazywany jest pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej i dlatego w mieście nie powinno być obelisku upamiętniającego armię komunistycznego, totalitarnego państwa.

Władze miasta od tego postanowienia odwołały się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak minister Piotr Gliński zdecydował tak samo jak nadzór budowlany – pomnik ma być usunięty.

– Pomnik stoi na obszarze chronionym przez konserwatora zabytków – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. – Według nas, jest to powód, żeby go wyłączyć z ustawy dekomunizacyjnej. Trzeba wziąć pod uwagę, że znajduje się on na terenie byłego cmentarza żydowskiego, przez co również jest chroniony przez konserwatora zabytków.

Takie argumenty przedstawiono ministrowi kultury, ale nie zostały one przez niego uwzględnione. Tak więc, zgodnie z tą decyzją pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej powinien być usunięty z centrum miasta. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie, jest to decyzja ostateczna i podlega wykonaniu. Jednak władze miasta, jak informuje rzecznik prezydenta, zamierzają skorzystać z przysługującego im prawa i wniosą odwołanie do decyzji nadzoru budowlanego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 

Mariusz Andres

18
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
MatroniPiotr rocznik 69Lolekroman Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mat
Gość
Mat

Komuch Tadek będzie bronił do końca wspomnienia swojej aktywistycznej młodości.

Piotr rocznik 69
Gość
Piotr rocznik 69

Do wszystkich kochających Rosjan mam jedno słowo

KATYŃ

Lolek
Gość
Lolek

Obecne rządy to HAŃBA dla Polski dokopać rosjanom i zrobić laskę żydom i banderysom.

roni
Gość
roni

Wróci PO to będziesz na śmieciówce zapierd…ał do 67 roku :)

roman
Gość
roman

Czy miljonom radzieckim zolnierzom ktorzy zginyli w Polsce nie nalezy sie pomnik . Jestem za PIS ale wara od pomnikow w Rzeszowie.

Polak
Gość
Polak

Zacietrzewiony PiS dalej wojuje.

Polak
Gość
Polak

Zacietrzewiony PiS dalej wojuje. kto mieczem wojuje od miecza ginie.

Sydney
Gość
Sydney

Zburzyć paskudy pomnik
Tylko jest problem !gdzie towarzysze z LSD będą chodzić z czerwoną flaga ????

starszy już pan
Gość
starszy już pan

O jaką Wdzięczność radziecką mowa? Przecież Rosjanie w Katyniu rozstrzelali 20 tyś Polaków. A wyzwalanie Warszawy polegało na staniu przed miastem i czekanie aż powstanie Warszawskie się wykrwawi i upadnie. A wojny prawdopodobnie by wcale nie było gdyby Stalin z Hitlerem nie zawarli sojuszu.

Tan pomnik już dawno powinien być zrównany z ziemią. Co innego Wielka Cipa. Tam na pomniku polski żołnierz, chłop i robotnik a na górze 2 krzyże.

pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

Armia Radziecka byla armia okupacyjna dla Polski.
Nalezy wiec TYLKO zmienic nazwe pomnika na POMNIK ZOLNIERZY ARMI RADZIECKIEJ poniewaz i oni byli zniewolonymi ludzmi przez rezim Sowiecki i Armie Radziecka.

ron
Gość
ron

Już raczej nazwa powinna być: ” Oprawców radzieckich mordujących Polaków”

sprawiedliwy
Gość
sprawiedliwy

gdyby nie ta armia oprawcow,to dzisiaj nie miałbyś szans bredzić na forum.Po prostu Niemcy z twojej familii dawno zrobiliby nawóz pod kwiatki

pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

Za linia frontu Armi Radzieckiej szla druga linia z oprawcami z NKWD ktorzy strzelali w plecy ale swoim zolnierzom ktorzy sie spazniali w marszu na zachod.
Ci ludzie w Armi Radzieckiej tez byli przesladowani przez Rezim Komunistyczny.

ewa1976
Gość
ewa1976

Ja się tam nieopodal wychowałam nie dam tego pomnika unicestwić prędzej się Popis wykończy.

ela
Gość
ela

Jest zlecenie od władz centralnych na wyburzenie pomnika,tylko wykonawców brakuje a może są wolontariusze wystarczy duży ciągnik i liny stalowe.Złom po płytach można sprzedać w punkcie skupu metali kolorowych.

sprawiedliwy
Gość
sprawiedliwy

elka ,ty ciągnikiem możesz rozwalić swojo chałpe i chliwek .Jezeli je mosz.

Adam
Gość

nie tylko ten pomnik jest do wywalenia

obatel
Gość
obatel

Piotrowicz z PiS-u (prokuratorek z PRL-u) też jest do wywalenia.