Minister Nowak pochylił się nad mielecką koleją

Sławomir Nowak (39 l.), minister transportu, budownictwa i gospodarki wodnej, obiecał, że mielecka kolej będzie nadal funkcjonować. Fot. Archiwum

MIELEC. Jeden z ulubieńców premiera Donalda Tuska napisał do prezydenta Mielca.  

Sławomir Nowak (39 l.), minister transportu, budownictwa i gospodarki wodnej pochylił się nad smutnym losem linii kolejowej nr 25 Dębica-Mielec-Ocice. Złożył też wiążące deklaracje. – „Linia ta nadal będzie funkcjonowała, o ile wystąpi wystarczające zainteresowanie ze strony przewoźników kolejowych poparte złożeniem zamówień na kursowanie pociągów” – czytamy w piśmie ministra do władz Mielca.

List od ministra Sławomira Nowaka (39 l.) był efektem stanowiska Rady Miejskiej w Mielcu, która sprzeciwiła się planowanemu wygaszeniu linii kolejowej nr 25. Na szczęście spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wycofała się z tych planów. Potwierdziło to pismo od ministra Nowaka. Prezydent Janusz Chodorowski (69 l.) mógł odetchnąć z ulgą.

– Okazuje się, że linia ta nie zostanie zawieszona i mam nadzieję, że nadal będą trwały prace przy przygotowaniu jej do modernizacji – komentował decyzję PLK i list od ministra. – Oczywiście, w moim przekonaniu, nie stanie się to natychmiast. Jeśli te prace będą przebiegały w tempie jak do tej pory, to za rok powinna zostać przygotowana dokumentacja i należy przypuszczać, że będzie mogła liczyć na dotację unijną w latach 2014-20.

– Oczywiście wszystko zależy od tego, czy kolej upora się z konkurencją przewozów kołowych i doprowadzi do tego, że znacznie więcej osób będzie chciało jeździć pociągami – zastrzegł prezydent. Kiedyś popełniono błąd włączając transport torowy w spółkę i oczekując, że będzie się sam finansował. Stąd taniej jest wozić towar samochodami niż koleją. Trzeba doprowadzić do tego, żeby co najmniej te dwie kwoty się zrównały – podkreślił.

Paweł Galek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ambroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

A ile za to pochylenie dostał zegarków???