Minister obiecał ratownikom pieniądze

Ratownicy medyczni pracują po 300 - 400 godzin. Wystarczy, że będą brali tylko te dyżury, do których są zobligowani w ramach etatów lub kontraktów, żeby zabrakło obsady. „Strajk” będzie więc polegał na odmawianiu dodatkowej pracy. Fot. Wit Hadło

Ratownicy medyczni pracują po 300 – 400 godzin. Wystarczy, że będą brali tylko te dyżury, do których są zobligowani w ramach etatów lub kontraktów, żeby zabrakło obsady. „Strajk” będzie więc polegał na odmawianiu dodatkowej pracy. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Jest szansa, że ratownicy medyczni zatrudnieni w szpitalach dostaną zaległe podwyżki.

- Pracujemy nad tym, żeby nie było możliwości niewypłacania tych pieniędzy – zapowiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia, w odpowiedzi na ultimatum postawione resortowi przez ratowników medycznych w piśmie z 5 marca, w którym zapowiadają akcję strajkową, jeżeli postanowienia z lipca 2017 roku nie będą w pełni realizowane.

Chodzi o realizację zeszłorocznego porozumienia zakładającego m.in. średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia (niezależnie od formy zatrudnienia) o 400 zł brutto od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. – w sumie 800 zł miesięcznie. Podwyżki jednak trafiły tylko do ratowników pracujących w zespołach ratownictwa medycznego i dyspozytorniach, zatrudnieni poza systemem ratownictwa (np. na oddziałach szpitalnych) w większości obeszli się smakiem. – Przykładem jest 67 kolegów pracujących w szpitalu przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie, którzy do dziś nie dostali ani grosza, a powinny trafić do nich już dwie transze podwyżek – mówi Łukasz Maraj, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego w Rzeszowie.

Minister podkreśla jednak, że według jego wiedzy, pieniądze na podwyżki dotarły do dyrektorów w formie zwiększonej wyceny świadczeń zakontraktowanych przez NFZ i szefowie placówek powinni je wypłacać. – Akt prawny, który będzie obligował do ich wypłaty, wyjdzie z ministerstwa jak najszybciej – zapewnił i jednocześnie zapowiedział kontrole w jednostkach, które jeszcze tego nie zrobiły.

Jeżeli jednak do tego nie dojdzie, ratownicy zapowiadają wznowienie strajku. – Ratownicy, po pierwsze, nie chcą, a po drugie, nie mogą strajkować. Ale używamy tego słowa, ponieważ na hasła „demonstracja” i „protest” władze już się uodporniły – mówi Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego. I dodaje, że wypowiadanie klauzuli opt-out przez rezydentów pokazało, że jedynym sposobem na wyegzekwowanie swoich postulatów jest doprowadzenie do sytuacji, gdy z powodu niedoboru kadr zaczyna walić się system. Ratownicy rozważają zatem ograniczenie liczby dyżurów, widząc, że w przypadku młodych lekarzy przyniosło to oczekiwany efekt.

Anna Moraniec

do “Minister obiecał ratownikom pieniądze”

  1. oszukany wyborca

    OBIECANKI-CACANKI jakie juz byly przed wyborami PiS-u NIE OBOWIAZUJA.
    To ite obiecanki warte sa tyle ze mozna se papierm na ktorym zostaly napisane dupe utrzec.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.