Nowe zarzuty dla byłego marszałka Podkarpacia

Mirosławowi K., byłemu marszałkowi województwa podkarpackiego, Prokuratura Apelacyjna w Lublinie postawiła już 10 zarzutów. Fot Wit Hadło
Mirosławowi K., byłemu marszałkowi województwa podkarpackiego, Prokuratura Apelacyjna w Lublinie postawiła już 10 zarzutów. Fot Wit Hadło

RZESZÓW. Prokuratura Apelacyjna w Lublinie przedstawiła Mirosławowi K. kolejne trzy zarzuty.

Prokuratura Apelacyjna w Lublinie postawiła we wtorek byłemu marszałkowi Podkarpacia z ramienia PSL Mirosławowi K. trzy nowe zarzuty. Chodzi o gwałt, płatną protekcję i oszustwo. Łącznie z poprzednimi zarzutami, w tym dwoma dotyczącymi zaspokajania potrzeb seksualnych, Mirosław K. usłyszał ich już dziesięć.

– Pierwszy zarzut, o który prokuratura poszerzyła Mirosławowi K. dotychczasowe, dotyczy doprowadzenia do poddania się „innej czynności seksualnej” pracownicy, co kodeks karny opisuje jako gwałt. Te zdarzenia miały mieć miejsce od roku 1999 do listopada 2001, kiedy K. jeszcze nie pełnił funkcji marszałka. Drugi zarzut – płatnej protekcji – miał mieć miejsce w latach 2010 – 2012. Mirosław K., powołując się na wpływy instytucji państwowej miał podejmować się pośrednictwa w załatwianiu określonych spraw za pieniądze. Trzeci zarzut dotyczy oszustwa, którego K. miał dopuścić się w latach 2009-2011. Prokuratura zarzuca mu niezapłacenie osobom, które wykonywały na jego rzecz określone prace budowlane – mówi prokurator Grzegorz Janicki, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.

– Podejrzany przebywa na wolności, stawił się na wezwanie i po przesłuchaniu udał się do domu. Nie zmieniono mu zastosowanych już środków zapobiegawczych w postaci dozoru policyjnego i zakazu opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportu.

– To jest olbrzymi, potężny cios wymierzony w moją rodzinę – komentuje nowe zarzuty Mirosław K. – Nie przyznaję się do tego i tak jak już kiedyś mówiłem, pewnie będę się teraz dowiadywał o nowych rzeczach, których nie zrobiłem, może nawet z czasów liceum – dodaje.

Przypomnijmy, że 22 kwietnia br. późnym wieczorem Mirosław K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA w swoim miejscu zamieszkania koło Lubaczowa, a następnie przewieziony do Lublina. Tam następnego dnia Prokuratura Apelacyjna przedstawiła mu zarzuty korupcyjne. Dotyczyły one powoływania się na wpływy w instytucjach samorządowych i państwowych oraz podejmowania się pośrednictwa przy załatwianiu spraw za korzyści majątkowo-osobiste. Kwoty, jakie miał przyjmować, wahają się od 1,5 do 30 tys. zł, na łączną kwotę 51 tys. zł. Ponadto wśród korzyści, jakie miał osiągać, znalazło się również „opłacenie pobytu w hotelu za granicą” oraz „zaspokajanie potrzeb seksualnych”. Wszystkie czyny pochodzą z lat 2011 – 2012 i grozi za nie do 10 lat pozbawienia wolności. Były marszałek nie przyznaje się do winy, a aresztu uniknął dzięki wpłaceniu 60 tys. złotych poręczenia majątkowego. Z funkcji marszałka woj. podkarpackiego został odwołany w maju br.

Oprócz K., zarzuty usłyszeli też trzej przedsiębiorcy z Podkarpacia – Zbigniew S., Stanisław T. – którzy mieli dawać Mirosławowi K. łapówki oraz Eugeniusz Z., który, zdaniem prokuratury, działał w porozumieniu ze Stanisławem T. i udzielił mu pomocy w uzyskaniu dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Piątym podejrzanym jest były zastępca komendanta miejskiego policji w Jarosławiu, Robert M.

Trzy nowe, zarzucone Miłosławowi K. czyny obarczone są z kolei karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Katarzyna Szczyrek, Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
klin
klin
7 lat temu

Śledczy powinni go zapytać ilu osobom załatwił pracę w Izbie Celnej w Przemyślu.

BadBoy
BadBoy
7 lat temu

Podobno dealer VOLVO, firma VIKING CARS plajtuje. Aż dziw, w końcu jeden z liderów sprzedaży samochodów tej marki w Polsce. Czy ktoś coś wie więcej?

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

Pani redaktor super artykuł – ale proponuję coś napisać na temat starych spraw zamiecionych pod nietrzepany dywan – tylko kilka przytaczam; – sprawa FOZZ i pan Grzegorz Żemek i pani Janina Chim – skarb państwa stracił podobno ; 334 miliony złotych dostali po 9 lat ; a czy ktoś odszukał konta w bankach krajów ‚ rajów podatkowych” – cicho sza – a afera paliwowa i panowie [ Arkadiusz Grochulski /Jan Bobrek/Zdzisław Marszałek/Przemysław Knaś/Artur Kawalec] ponadto 1263 firmy – zarzuty usłyszało 330 osób – 50 aresztowano ; straty nie wyliczone do dzisiaj – szacunkowo kilka miliardów złotych – i co dalej… Czytaj więcej »

wyborcawiejski
wyborcawiejski
7 lat temu

Panie Wiśniewski opowiedz Pan jak to było z tymi kontrolami np. młyn Malinie k. Mielca kara naliczona …tyś zl, Makarony P kara naliczona …. mil. zł ,sół drogowa w kiełbasach, wina produkowane na podkarpaciu ,itd. typuję że następny będzie niejaki Bogusław P

Antoś
Antoś
7 lat temu

Ten film trzeba w internecie obejrzeć:
Rola dzieci i wnuków stalinistów w odradzaniu się stalinizmu w Polsce

Jan H. Dąbrowski
Jan H. Dąbrowski
7 lat temu

petz gwałcił ministrantów – i co ? spadł mu włos z głowy ?a twórcy tajnych więzień CIA w Polsce siedzą ?a ci co udawali, że nic nie wiedzą o torturowaniu w tajnych więzieniach ? a ci którzy wysłali polskie wojska do napadu na Irak – siedzą ? W Polsce sadza się do wiezień pianych rowerzystów a tacy jak Karapyta chodzą na wolności! Ukraińcy – nie wstepujcie do UInii i nie idźcie tą drogą ! Bo bedziecie musieli wypuścic nie tylko Tymoszenko ale mogą wam zastrzelic szefa policji a gangsterowi który zlecił zabójstwo udzieli azylu USA i mozecie mu naskoczyć tak… Czytaj więcej »

mamnick
mamnick
7 lat temu

Pracownicy Um ów i innych przybytków!Teraz Karapyta Was zgwałci w wasze odbyty z żylakami od siedzenia!

tomek
tomek
7 lat temu

i gówno mu zrobią!!! ile już przekrętów było w PSL-PO i wszyscy na wolności!!! niedługo wyjdzie koleś z amber gold

blokers
blokers
7 lat temu

piękne zdjęcie z rodzinnego albumu

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

ale to się wałkuje- już się słabo robi ; był gwałt / czy go nie było / to znowu doprowadzenie do czynności / to do innych czynności –
ciekawe tylko czy wizje lokalne już się odbyły i Pan Marszałek pokazał jak to robił, czy nie robił bo już temat trąci starzyzną – nie ?

olo
olo
7 lat temu

Oskarżony o gwałt i nie siedzi w ciupie. Co to ku**a ma znaczyć.

pracownik
pracownik
7 lat temu

Mylisz sie pracowniku UM pana marszalka nic nie ruszy wiezienia nie bedzie, sprawa bedzie sie ciagla latami az narod zapomni on dostanie stoleczek na Uniwersytecie bo reka reke myje w/g politycznego hasla nie rozliczajcie bo sami zostaniecie rozliczeni

pracownik UM
pracownik UM
7 lat temu

No i co ty Grubasie Wreszcie pójdziesz siedziec !!!! twój kolega Bury Cie wystawił !

o to to to
o to to to
7 lat temu
Reply to  pracownik UM

Ma okazje moze teraz podlozyc swinie innym.