Mirosław Leśniewski stracił dyrektorski stołek!

Mirosław Leśniewski nie jest już dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.

KROSNO. Został odwołany w trybie natychmiastowym.

Zarząd Województwa Podkarpackiego odwołał ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie Mirosława Leśniewskiego. Głównym powodem strącenia go z dyrektorskiego stołka jest galopujące zadłużenie, które  postępuje szybciej niż w innych szpitalach w regionie.

Mirosław Leśniewski był dyrektorem szpitala w Krośnie od 2009 roku. – Dyrektor nie przedstawił wystarczająco przekonującego planu restrukturyzacji szpitala, który by zmniejszył spiralę zadłużenia – mówi Wiesław Bek, rzecznik prasowy marszałka Podkarpacia.

“Mając na względzie systematyczne i narastające z dużą dynamiką pogarszanie się wyników finansowych jednostki powstało zagrożenie dla dalszej działalności szpitala, a poprzez to brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Krosna i okolic do którego na mocy ustawy zobowiązany jest samorząd województwa. Jednocześnie organizacje związkowe działające w szpitalu powiadomiły marszałka województwa o braku możliwości dalszej współpracy z dyrektorem” – czytamy  w uzasadnieniu uchwały podjętej przez zarząd województwa, organ prowadzący lecznicę.

Nieprzekonujący plan restrukturyzacji

– Zarząd ma prawo do oceny, i ja takiej ocenie się poddaję. Gdy obejmowałem stery w placówce jej sytuacja była trudna; lekarze złożyli wypowiedzenia, byt szpitala był zagrożony. Na szczęście konflikt został zażegnany. Uważam, że ten czas wykorzystałem maksymalnie – mówi były już dyrektor. Zatrzymał w szpitalu lekarzy specjalistów dając im podwyżki (chcieli odejść do konkurencyjnych lecznic). – Dokończyłem termomodernizację placówki, budowę szpitalnego oddziału ratunkowego, w sali rentgenowskiej prawie cały sprzęt wymieniono na nowy, jest nowa kotłownia, wykonano prace modernizacyjne na salach: intensywnej opieki medycznej, czy intensywnego nadzoru kardiologicznego, zostało odnowione laboratorium i teraz jest jednym z lepszych na Podkarpaciu – wylicza. – Przedstawiłem plan restrukturyzacji placówki, który źle oceniono, jednak chcę podkreślić, że gdyby NFZ zapłacił za nadwykonania, nie byłoby tych długów – dodaje.

Tadeusz Majchrowicz: – To typowa polityczna zagrywka

– Co prawda na posiedzeniu Rady Społecznej Szpitala zwołanej jeszcze przed wyborami parlamentarnymi jeden z punktów dotyczył odwołania dyrektora, jednak ostatecznie został zdjęty. Po tym marszałek uczestniczył w uroczystości  wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku operacyjnego, i  sprawa ucichła. Odczekali i tak zrobili swoje – mówi Tadeusz Majchrowicz, członek Rady Społecznej Szpitala, przewodniczący regionu Podkarpacie NSZZ Solidarność, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej związku.  – Najbardziej zaskakujące jest to, że członkowie Rady nie zostali powiadomieni o powodach odwołania Mirosława Leśniewskiego. – Jestem zasmucony takim obrotem sprawy, gdyż to nie wróży niczego dobrego. A odwoływanie dyrektora ze stanowiska, bo jednostka się nie bilansuje, to tak naprawdę odciąganie uwagi od faktu, że NFZ tak marnie finansuje szpitale, że one ledwo dyszą – dodaje.

Kto zostanie następcą Leśniewskiego?

– Zostanie rozpisany konkurs na stanowisko dyrektora. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu funkcje dyrektora szpitala w Krośnie będzie pełnić Magdalena Tymcio – mówi Wiesław Bek. – Szpital jest placówką dobrze wyposażoną, ma szansę, aby na siebie zarabiać – dodaje.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments