MKS także dla rzeszowian

RZESZÓW. Wątpliwości wokół zakresu usług międzygminnej sieci autobusowej

– Ostatnio pisaliście o zmianach na liniach MKS. Czy mieszkańcy Rzeszowa mogą korzystać z autobusów tej sieci bez ograniczeń? – dopytują zdezorientowani Czytelnicy, których interesuje również czy w MKS na terenie miasta obowiązują ulgi.

Międzygminna Komunikacja Samochodowa powstała w ubiegłym roku. To sieć założona przez skupiający sześć podrzeszowskich samorządów Związek Gmin „PKS”, po tym jak gminy nie porozumiały się w sprawie dopłat do przewozów MPK. Linie MKS obsługiwane przez autobusy PKS prowadzą przez teren miasta, konkurując z MPK. Stąd też pytania naszych Czytelników.

– Czy każdy mieszkaniec Rzeszowa może korzystać z linii MKS, czy też są jakieś ograniczenia? – dopytują osoby telefonujące do naszej redakcji.

– Nie ma żadnych ograniczeń, nie stosujemy żadnych podziałów wśród pasażerów – odpowiada Kazimierz Jarecki, prezes Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”. – Każdy, niezależnie od tego gdzie mieszka może korzystać z usług MKS. Jedyna różnica w stosunku do MPK jest taka, że bilety jednorazowe kupuje się u kierowców.

Ulgi są, ale ustawowe

Mieszkańcy Rzeszowa pytają też o ulgi przysługujące w granicach miasta. – Honorujemy wszystkie ulgi ustawowe, na przykład dla uczniów i studentów – wyjaśnia Jarecki. Ulg w MKS na terenie Rzeszowa, w przeciwieństwie do MPK nie mają natomiast emeryci, renciści i osoby po 70. roku życia. – Takie osoby mogą jednak kupić bilet wieloprzejazdowy (od 5 do 30 przejazdów) z 20-procentową ulgą handlową przewoźnika – dodaje prezes. Wówczas cena jednego przejazdu wynosi 1,68 zł (ulgowy samorządowy w MPK kosztuje 1,30 zł). Przypomnijmy, że cena biletu normalnego w MKS na terenie miasta to 2,10 zł (w MPK – 2,30 zł).

Krzysztof Kuchta

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments