Młody diabetyk potrzebuje wsparcia rówieśników

PODKARPACIE. Wsparcie grupy rówieśniczej jest bardzo ważne dla chorych na cukrzycę, szczególnie w wieku gimnazjalnym.

– Dzieci chore na cukrzycę potrzebują w szkole pomocy dorosłych, np. w ustaleniu dawki insuliny, natomiast młodzieży bardziej potrzebne jest wsparcie rówieśników – mówią eksperci przy okazji Światowego Dnia Cukrzycy.

Uczniowie diabetycy muszą np. specjalnie przygotować się do lekcji wf – zmierzyć poziom cukru i ewentualnie zjeść coś słodkiego. Muszą też szybciej radzić sobie ze stresem związanym np. z klasówkami, ponieważ powoduje on wzrost poziomu cukru. Z tego też powodu wymagają wsparcia osób, które pomogą im odnaleźć się w grupie rówieśniczej, by nie musieli kryć się z chorobą. Konieczność samokontroli – badania poziomu cukru i podawaniu sobie insuliny – niesie obawę braku akceptacji, poczucia “bycia gorszym”.

Cukrzyk podwójnie zagrożony

Groźne dla wszystkich używki, są dla diabetyka podwójnie niebezpieczne, m.in. dlatego, że może pod ich wpływem zapomnieć o samokontroli. Nie należy więc namawiać chorych na alkohol, narkotyki czy dopalacze. Jeśli diabetyk pije w naszym towarzystwie alkohol, to nie należy zostawiać go samego, bo nawet po kilkunastu godzinach może u niego wystąpić ciężka hipoglikemia, która grozi śmiercią.

Światowy Dzień Cukrzycy wypada 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny – Fredericka Bantinga, laureata Nagrody Nobla.

am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments