Młodzi celnicy poniżają podróżnych?

Na przejściu pieszym w Medyce i nie tylko, zdaniem je przekraczających, podróżny podróżnemu nierówny. Kto bywa tam okazjonalnie, jest traktowany normalnie, a stali bywalcy, jak sami mówią, gorzej niż bydło. Fot. Monika Kamińska

MEDYKA.  – Celniczka na przejściu pieszym kazała mi pokazać …podpaskę – opowiada 36-latka z Przemyśla.

Służba Celna ma być coraz bardziej wykształcona i przyjazna podróżnym. Tak ma być, ale według opinii naszych Czytelników, wcale nie jest. – Starszy celnik, to jeszcze zna słowa “dzień dobry” i “pan, pani”- opowiada 52-letnia Krystyna spod Przemyśla. – Ci młodzi, bez względu na płeć, są czasem tak chamscy i brutalni, że aż trudno o tym mówić – kobiecie błyszczą w oczach łzy upokorzenia.

– Gdzie w cywilizowanym świecie każe się komuś na przejściu, w obecności podróżnych i jego obsługi podciągać bluzkę i stanik? – pyta 36-letnia Magda z Przemyśla. – Nigdzie? No to zapraszam na przejście piesze w Medyce – zachęca kobieta. – A kontrola osobista odbywa się przy wpółotwartych drzwiach – twierdzi 36-latka. – Nierzadko tam wchodzi jakiś mężczyzna, na przykład celnik o przezwisku “Kibel” – opowiada. – Powiedziałam mu, żeby wyszedł, ale tylko się zaśmiał – dodaje Magda.

Na to, że młodzi celnicy w większości nie odpowiadają na “dzień dobry” podróżnych, zwracają się do nich per “ty” i bywają wręcz wulgarni, mało kto już zwraca uwagę. – To się stało normą – opowiadają podróżni. – Inaczej są traktowani tacy, co rzadko przekraczają przejście, a inaczej my – mówią ludzie często chodzący na Ukrainę. – Ale i tak lepiej nas traktują na ogół, niż Ukraińców – przyznaje Krystyna. – Do Ukraińca celnik potrafi powiedzieć “Co masz na sobie kabanie pier…y?  – opowiada kobieta.

Brutalne dźganie “pikaczem” (przyrząd do wykrywania metalowych części) po całym ciele łącznie z kroczem ma być także normą u młodych stażem celników i celniczek. – Tak samo, jak ściskanie piersi – utrzymują Magda i Krystyna. – Mnie raz celniczka wyczuła zgrubienie w kroczu “pikaczem” – mówi Magda. – Zapytała mnie “Co tam masz?” Mówiłam, że mam miesiączkę, więc…kazała mi pokazać podpaskę! Nigdy w życiu nie byłam tak upokorzona  – wyznaje 36-latka.

Kobiety opowiadają o konkretnych celnikach zachowujących się , jak to ujmują, jak “kapo w Oświęcimiu”.-  “Kibel”, “Ruda z pejsem”, “Spinka2”, “Uczennica Platynki” – Magda i Krystyna podają “ksywki” celników słynących ze szczególnej brutalności i upadlania podróżnych.

IC w Przemyślu: – Jest dużo szkoleń i mało skarg
Beata Kulaga z przemyskiej Izby Celnej podkreśla, że nowo przyjęci celnicy są specjalnie szkoleni w kierunku etyki i kultury zawodowej. Zaznacza też, że warto zwrócić uwagę na – tegoroczne badania Fundacji Batorego. – W publikacji “Granica do naprawy. Problemy pogranicza Polski i Ukrainy” nie zidentyfikowano problemu braku poszanowania godności ludzkiej. Oznacza to, że zachowanie funkcjonariuszy Służby Celnej w stosunku do podróżnych nie budziło niepokoju i zastrzeżeń badających – zauważa B. Kulaga dodając, że: – Nie jednak można wykluczyć incydentalnych, pojedynczych niewłaściwych zachowań funkcjonariuszy. Dlatego też podróżni niezadowoleni z jakiegokolwiek aspektu obsługi na przejściu granicznym mają możliwość złożenia skargi w dowolnej, najwygodniejszej dla siebie formie – podpowiada celniczka przypominając, że do końca lipca tego roku skarg takich wpłynęło do IC w Przemyślu 7 na ponad 2,5 mln. obsłużonych podróżnych.

– Bo ludzie boją się zemsty za skargę i widzą, że taka skarga nic nie daje – starsi celnicy potwierdzają słowa podróżnych o zachowaniu swych młodszych kolegów. – W raportach i statystykach jak zawsze wszystko gra, tylko trzeba zobaczyć, jak wygląda praktyka – zachęcą medycki celnik z kilkunastoletnim stażem w służbie.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kasia
kasia
8 lat temu

Prawda jest taka
Celnicy przykręcają śrubkę patologicznym i menelskim przemytnikom a ci w akcie desperacji idą do gazety i opowiadają bzdury.
Te dwie pokrzywdzone panie są bardzo znane – największe awanturnice, zadymiary, prostaczki i jak twierdzą chcą odzyskać przejście piesze takie jak było kilka lat temu

drogie panie TO SE NE WRATI

frykiop
frykiop
6 lat temu
Reply to  kasia

I co w tym zlego ze ludzie chca dorobic? Kokosow przeciez nie zarabiaja a nawet jesli to co ci przezkadza? Swiat chcesz ratowac????

kasia
kasia
8 lat temu

a podobno ostatnio na medyce znaleziono papierosy w podpaskach czyli jednak można

roman34
roman34
8 lat temu

a w Suwałkach wciąż upalnie ;) co wynika z prawdy czasu i prawdy ekranu;)

stara celna
stara celna
8 lat temu

potwierdza sie po raz kolejny stara prawda, że przejscie piesze to ekonomiczny, społeczny i gospodarczy samobój władz.
za budowę i remont trzeba wydawać pieniądze, przez działalność m.in. tych dwóch wielce pokrzywdzonych pań Państwo traci na wpływach z podatków i musi wydawać na utrzymanie sądów dla stałych bywalców przejścia. poza tym z przykrością trzeba stwierdzić, że przejście piesze wychowało armię nierobów nieudaczników i patologii z Przemysla i okolic. celnicy zamiast obsługiwać podmioty gospodarcze dajace prace i chleb innym musza użerać się pianymi patologiami we fioletowych włosach.

Antek
Antek
8 lat temu

Zapraszam każdego jednego do kontaktu z tą bandą degeneratów Przemyskich,tak degeneratów którzy w znamienitej części stanowią trzon tzw turystów .Zaręczam iż normalnemu turyście włos z głowy nie spadnie ze strony celników ,ale gdyby ktoś z Was /tych którzy czytacie takie artykuły/ był obrażany i opluwany przez tych pseudo turystów to chciałbym zobaczyć Waszą reakcje.Kazdy z tych degenaratów jest tak oklejony fajkami jak choinka ,chowany jest towar wszędzie,dosłownie w wszędzie /nawet w takich miejscach iż wstyd o tym pisać ….odrobinę trzeźwego spojrzenia-celnik też człowiek/chociaż niektórzy są innego zdania-pozdrawiam i zapraszam na MEDYKE

svieta
svieta
8 lat temu

okm masz całkowita rację
Ja byłam świadkiem jak jakaś polka chowała luźne papierosy do ubranka dziecka – jak można być takim zwierzęciem bo inaczej tego nie można nazwać. przejście graniczne to magnes dla największych patologii z Przemyśla.

svieta
svieta
8 lat temu

Ja w tym roku już czterokrotnie przekraczałam granicę i jedyna rzeczą jaka mnie zgorszyła to zachowanie polskich mrówek po stronie ukraińskiej. Picie najtańszej wódki, wulgaryzmy i oczekiwanie, aż pojawi sie na przejsciu ulubiony celnik

sierota po komunie
sierota po komunie
8 lat temu

młodzi, bez względu na płeć, są czasem tak chamscy i brutalni, że aż trudno o tym mówić – kobiecie błyszczą w oczach łzy upokorzenia.
Mi by tez oczy zabłysły gdybym musiał znieść ucisk kartonu fajek schowanego w majtach i nie dac po sobie poznać, że tam jest :)

roman34
roman34
8 lat temu

w Medyce chodzi przez granicę samo dno społeczne i wcale nie dziwię się celnikom, że czasem puszczą nerwy.

bob
bob
8 lat temu
Reply to  roman34

Roman 34 – co to znaczy ” dno spoleczne ” ? Jako reprezantant „wyzyn spolecznych”podaj jakies kryteria…

ikeander
ikeander
8 lat temu

bez jaj hehe
Bywam na przejściu raz na parę miesięcy i celnicy nawet ostatniej nocy zachowywali się ok, czego nie można powiedzieć o starych babach klejących się w kroczu cygarami w workach foliowych w sklepie na górze po ukraińskiej stronie.
Stałem w tej kolejce złożonej z nosicieli mięsa i kilkunastu polaków i współczuję tym celnikom towarzystwa z jakim przyszło im pracować.
Chcieli dowalić młodym ? no to dowalili hehe śmiechawa
a propos
normalny turysta zna ksywy celników? hehehe jak juz wspominałem , BEZ JAJ :D

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no nie paska bym nie odpuścił – temu nawiedzonemu należało powiedzieć że Pan ma w „dupie” C-4 zaszyte i zaraz ten dworzec pan odprawi do nieba i się odprawy skończą

Normalny podróżny
Normalny podróżny
8 lat temu
Reply to  ROMAN

90% podróżnych przekraczających przejście piesze to przemytnicy, polscy cwaniacy którzy chowają papierosy w majtki lub biustonosz a potem podnoszą wielkie halo bo celnik ich śmiał kontrolować. Dobrze robią trzeba kontrolować przemytników oraz to ukraińska plagę która wynosi towar kartonami i tylko tworzy kolejki bo latają po 3, 4 razy z towarem tam i z powrotem, i normalny prawdziwy turysta „nie przemytnik” musi potem stać w kolejkach. I pamiętajcie ludzie ze skarzą się zawsze ci którzy przemycają papierosy a nie ci normalni turyści bo oni są traktowani przez celników naprawdę z szacunkiem bo doświadczony celnik wie kto jest prawdziwym podróżnym a… Czytaj więcej »

emigrant
emigrant
8 lat temu

W Warszawie na krajowym podczas odprawy do Rzeszowa to prawie na golasa przechodzilem przez bramke. Bez butow, w koszuli a spodnie mi opadly na kolana bo pasek zabrali.

Pablo
Pablo
8 lat temu
Reply to  emigrant

Celnik cie rozbierał?? Oj, oj, raczej straż ochrony lotniska, ewentualnie SG

ll
ll
8 lat temu

Brak procedur prowadzi do chamstwa nic tam się nie zmienia od dziesięcioleci Celnik jak sama nazwa mówi ma to w genach po przodkach , chciałbym aby jakiś prawnik zebrał poszkodowanych poniżonych i spowodował imiennie ukaranie wysoką grzywną z podaniem wizerunku do wiadomości publicznej

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

i to właśnie dziki kraj i chamidła dorwały się do władzy – a fundacje nabrały wody w usta- a przeglądnąć proszę dyrektywy Unijne w jakich warunkach ma być przeprowadzona kontrola z rozbieraniem/ napisać kilka skarg o molestowaniu/ zarządać odszkodowania za złe traktowanie jak na gestapo to się zrobi szum – a napisać kilka pism do Strasbourga – to będzie zaraz światowo i po Jewropejsku nie ?

marika
marika
8 lat temu

Naprawdę tak jest jak jeszcze w głębokim PRL?
Przecież to jest upokorzenie człowieka. Co na to Fundacja Helsińska – ponoć tak czuła na punkcie godności człowieka?
Nawet jak gęba się już opatrzyła celnikom nie można z nich robić „podludzi”.

svieta
svieta
8 lat temu
Reply to  marika

szanowna Pani Mariko
polskie i Unijne prawo pozwala na rozbieranie i dokładną kontrolę na przejsciach granicznych. jedyne wyjście to wejście Ukrainy do UE

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

Nic nowego . Za komuny dokładnie tak traktowali nas celnicy nawet z ” Czechosłowacji” !. sprawa jest prosta chamski rżad nie szanujący swojego obywatela pozwalał i POzwala na wszystko – przypominam słowa premiera D.Tuska… jak się wam nie podoba wyginiecie jak dinozaury!!

Turysta
Turysta
8 lat temu
Reply to  K. Bimbała

Całe przejście jest okamerowane. Gdyby to była prawda, to każda zasadna skarga miałaby potwierdzenie w nagraniu. Celnik od razu pożegnałby się ze służbą. Łatwiej oczernić. Najlepszą obroną jest atak. Wiele o kulturze skarżących się mówi atak na celników w grudniu 2008 i blokada przejścia. Nikt, kto nie musi, nie chciałby mieć do czynienia z tymi „turystami”, a zwłaszcza ich dotykać. Celnicy muszą. Chcą, aby celnicy się ich zaczęli bać i przymykali oko na przemyt. W przeszłości „turyści” zwani kiedyś Mrówkami już byli panami Medyki.