Młodzi Izraelczycy zwiedzili Przemyśl

Fot. II LO w Przemyślu

PRZEMYŚL. Grupa blisko 100 osób z Izraela odwiedziła II LO w Przemyślu. Wszystko, w ramach projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

Uczniowie jednego z izraelskich techników zobaczyli cmentarz żydowski przy ulicy Słowackiego, gdzie krótkie przemówienie wygłosił Jan Bartmiński, Przewodniczący Rady Miasta. Po czym nastąpiły modlitwy po polsku, angielsku i hebrajsku.

Kolejnym punktem wizyty było wspólne zwiedzanie miasta. Młodym Izraelczykom pokazano synagogę przy ulicy Słowackiego, dawne „żydowskie miasto”, teren dawnego getta, zabytkowe kamieniczki na rynku, katedrę i wzgórze zamkowe.

Goście posmakowali także tutejszych potraw. Popularnością cieszyły sie pierogi.

łuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JANUSZ
JANUSZ
9 lat temu

Nareszcie, coś zaczyna się dziać. W końcu, to Przemysl jest kolebką osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich. Udokumentowane osadnictwo rozpoczęło się conajmniej około roku 1O3O [ kolonia kupców żydowskich], a niewykluczone, że Żydzi trafili nad San już w roku 1O18 w okresie wyprawy Chrobrego na Kijów. Gdyby władze miasta odpowiednio to wykorzystały, organizując obchody np. Tysiąclecia osadnictwa żydowskiego na ziemiach polskich – byłaby okazja na ogromną promocję miasta w świecie. Komu przeszkadzałoby coś na kształt festiwalu na krakowskim Kazimierzu?