Młodzi jaślanie pobili strażników miejskich?

W taki oto sposób młodzi jaślanie stosowali przemoc wobec funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Fot. facebook.pl/JasłobezSM

JASŁO. Za parkowanie przed przenośnym fotoradarem kierowcy zostali ukarani przez sąd grzywną 1260 zł.

- Przemoc wobec funkcjonariuszy Straży Miejskiej – takie przestępstwo zarzuciła jasielska prokuratura grupie młodych mężczyzn, którzy kilka miesięcy temu parkowali swoje samochody przed przenośnym fotoradarem, uniemożliwiając dokonanie pomiaru prędkości. Śledczy uznali, że takie działania noszą znamiona przestępstwa z art. 224§2 kodeksu karnego, zaś sąd ukarał kierowców łączną grzywną 1100 zł oraz kosztami sądowymi. To jednak nie koniec walki jaślan ze Strażą Miejską.

O sprawie pisaliśmy jesienią ubiegłego roku, gdy grupa młodych ludzi rozpoczęła akcję “Jasło bez Straży Miejskiej”. Domagali się, by przenośny fotoradar spełniał rolę prewencyjną, a nie „łapanki z ukrycia”. Ten był bowiem ustawiany przez SM w miejscach, gdzie łatwo było o mandat. – Muszą zarobić na swoje wypłaty – zarzucali strażnikom jaślanie.

Nie bezpodstawnie, bowiem plan dochodów z mandatów do budżetu miasta w 2012 roku został ustalony na 1,1 mln zł. Ich głównym celem było jednak rozpisanie referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej.

Tego ostatniego postulatu nie udało się jeszcze osiągnąć, ale akcja i tak przyniosła duży sukces. Wokół kontrowersyjnych działań strażników zrobił się spory szum, a sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media. W kilku miejscach, jak np. na ul. Mickiewicza, fotoradar już nie jest stawiany. – Teraz ich więcej widać na mieście. Zaczęli chodzić w patrolach mieszanych, sprawdzają piwnice, pilnują porządku. Coś zaczęli wreszcie robić – mówią młodzi jaślanie.

W marcu jasielska prokuratura skierowała jednak do sądu akt oskarżenia wobec uczestników protestu, zarzucając im przestępstwo z art. 224§2 kodeksu karnego: „kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Podczas przesłuchania kierowcy usłyszeli, że wykorzystywali samochody jako narzędzie do represji strażników. – Paranoja. Trzeba to chyba tak rozumieć, że biliśmy ich samochodem albo im nim groziliśmy – śmieją się logiki prokuratorów.

- Nasza logika była tak, że jeździli za funkcjonariuszami i uniemożliwiali im dokonywanie – tłumaczy prokurator rejonowy Jan Dziuban. – Uznaliśmy, że jest to przestępstwo, bo czym innym jest jak ktoś parkuje raz czy dwa, a czym innym jak ktoś specjalnie blokuje – dodaje. Pytamy czy była tutaj jakaś przemoc lub groźba? – Zastawianie samochodem jest przemocą – odpowiada.

- My po prostu parkowaliśmy na parkingu przed fotoradarem – mówią jaślanie. – Strażnicy próbowali nas zmusić do odjechania, ale że mieliśmy awarię samochodu, bo się zagrzał, to nie mogliśmy tego zrobić. Była wezwana policja, która stwierdziła, że przepisów nie łamiemy i spisała notatkę – relacjonują zdarzenie.

Co dalej z akcją „Jasło bez Straży Miejskiej”? – Oni zakończyli swój ruch, teraz pora na nasz. Będziemy skarżyć SM za niedopełnienie obowiązków, przekroczenie uprawnień i brak kompletu dokumentów potrzebnych do wykonywania pomiaru – mówi Krzysztof Skalski, jeden z inicjatorów akcji. – Rozmawialiśmy też prywatnie z radnymi i powiedzieli, że jeśli nie będzie referendum, to oni zwolnią co drugiego strażnika miejskiego, bo to za duży wydatek jak na takie miasto – dodaje.

Arkadiusz Rogowski

do “Młodzi jaślanie pobili strażników miejskich?”

 1. kasia

  sm i polucja to psy rudej małpy i vincenta

 2. krzekorz

  hah. ponad tysiac za stanie przed fotoradarem? Sąd już tez dostał łapówkę i dlatego dał taka karę… Zero sprawiedliwości…. Zyjemy w Krajdole prowadzonym przez Tuska.. To wszystko WINA TUSKA!! :P

 3. uuuu

  zenon………………ty swinio…..he he he
  dziecko .k…y i sz…y

 4. Ennn

  Ojjj obawiam się, że w artykule jest błąd…Haha Skalski NIE MA na imię Krzysztof!

 5. koniec

  Nie podniecajcie się tak z tymi wpisami… Przecież w artykule nie jest napisane, że ktoś kogoś pobił tylko chodzi o utrudnianie czynności służbowych co nazwali przemocą wobec funkcjonariuszy.
  @emigrant, jakby tak wszyscy jeździli przepisowo to nie potrzeba by było tylu radarów co piszesz…. Choć i tak to co piszesz to bzdury…
  W się z nich śmiejecie, większość z was za pewnie niema prawa jazdy i was nie dotyczy plaga fotoradarów i nie zdajecie sobie sprawy z uciążliwości tych służb…

 6. pablo

  Emigrant nie wiem gdzie wyemigrowałeś ale w niemczech jest stosunkowo malo fotoradarów, w anglii likwidują wszystkie maszty a poza tym człowieku jak możesz być tak śmieszny. Zwróc uwagę na to że w takich niemczech przykładowo ograniczenie na drodze jest 80km a u nas 50 – 30 w takim samym praktycznie miejscu. I nie chodzi tu o nic innego jak o to że u nas powstają nowe drogi ale ograniczenia na nich się nie zmieniają. Jesteśmy 100 lat za zachodem i to w każdej kwestii. U nas powstaję mase nowych fotoradarów a w takiej Anglii wszystkie na stałe likwidują i gdzie tu logika??

  • emigrant

   Tak 80 jest na tranzytach w miescie a na uliczkach to jest 40 albo i mniej. W Polsce to sie zada takich predkosci na uliczkach pomiedzy blokami. Dac malpie brzytwe a polakowi auto to to samo.

 7. marian paździoch

  paranoja qrwa. dobrze że strażniki wieśniaki obdukcji nie przyniosły… apelacja już złożona?

 8. emigrant

  Wielkie mi mecyje te radary w Polsce.
  W krajach zachodnich na JEDNEJ ULICY jest wiecej radarow jak w Polsce W CALYM POWIECIE. Jakos nikt z tego powodu nie robi takich sensacji jakie sie dzieja w Polsce.
  Dlaczego ? Poniewaz ludzie jezdza tam wedlug przepisow, a w Polsce na drogach to banda malp ktorym dano do zabawy brzytwy !

 9. sas

  ten pierwszy ma modne spodnie!prosto z wysypiska-cieszy ze w gazecie bedzie.ładny sierp!

 10. blokers

  to była czysta akcja obywatelska.Widać ,ze nie tylko w rzeszowie są problemy z tymi wachmanami.Zdrowi,wyżarci,uzbrojeni po zeby,podobno wyszkoleni dali się pobić grupie wyrostkow.To skanal z marnotrastwem społecznych pieniędzy.

 11. to on

  fajne chlopaki,buraki heheheeheh
  Trzech czubków

  • zenon

   czubek to cie zrobil frajerze zajebany

   • czarek

    Ci ze zdjecia ,,chlopcy,,chwdpowcy ,,(przyszlosc narodu??)pewno dostali mandaty za sikanie w bramie.O czym tu pisac?O tych posrancach??Ze to ,,demokracja,,bo nie ma ..komuny??Za komuny nawet nie rzneli w gacie bo nie bylo ich na swiecie!!!Mozna nie lubic strazy z roznych wzgledow.Policji tez niektorzy nie cierpia.Ale.Przestanmy pisac o przyglupawych posrancach!!Szkoda pradu.

    • czarek bejoku

     Ale przecież nikt o Tobie przygłupawy posrańcu nie pisze – więc w czym problem. Naucz się pisać, zdaj maturę i szukaj innej pracy niż w SM, bo nie wróżę Ci tam super przyszłości.

  • yuras

   palant jesteś …i tyle …

 12. JN

  W opresyjnych państwach o znamionach dobrze zorganizowanej mafii wszelka inicjatywa obywatelska traktowana jest jako zagrożenie dla ustalonego ładu.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.